O planach wiodącego na rynku producenta mięsa czerwonego, dotyczących zlokalizowania w niewielkiej miejscowości Zaleska Wola chlewni zarodowej świń i biogazowni, i sprzeciwie, jakie one wywołały, pisaliśmy na początku roku 2019. W czerwcu br. wydawało się, że pomysł upadnie, bo wójt gminy Radymno odmówił wydania uwarunkowań środowiskowych. Gobarto jednak się nie poddaje. Na początku grudnia gruchnęła wiadomość, że potentat odwołał się od tej decyzji.
Według planów w Zaleskiej Woli w gminie Radymno ma powstać nowoczesna ferma zarodowa i biogazownia. Obiekt ma pomieścić 3600 loch i być zasilany biogazownią wykorzystującą odpady. Od momentu ogłoszenia tych planów przez jedną ze spółek grupy Gobarto obawy mieszkańców budzi to, jak ferma będzie oddziaływać na okolice, czy doprowadzi do degradacji środowiska albo uprzykrzy mieszkańcom życie, tudzież wystawi na szwank ich zdrowie. Stąd też sprzeciw aktywny wobec projektów giganta i nacisk na władze gminy, by owe plany zastopować. W czerwcu[paywall] wydawało się, że mała społeczność postawiła na swoim, gdy wójt odmówił firmie ustalenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia. Jak się jednak okazuje, temat budowy fermy powraca.
– Firma Gobarto złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego od decyzji środowiskowej na budowę trzody chlewnej. SKO skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia. Aktualnie jest procedowana przez tutejszy urząd, który oczekuje na stosowne uzgodnienia i opinie właściwych organów – informuje nas sekretarz gminy Radymno Beata Gałęza. Potwierdzenie ponowienia starań o zlokalizowanie fermy i biogazowni uzyskaliśmy też u przedstawicieli spożywczego giganta.
– Na wezwanie wójta gminy złożone zostały dodatkowe uzupełnienia – podaje Anna Lorenc-Dydlińska z agencji PR Świeża Bazylia, reprezentującej Gobarto, która jednocześnie zapewnia, że przedsięwzięcie nie zagraża ani środowisku, ani mieszańcom. – Każda tego typu inwestycja musi być zaprojektowana tak, aby nie wpływała negatywnie na mieszkańców i ich zdrowie oraz środowisko. Warunki jej realizacji określają wytyczne w decyzji środowiskowej, a dbają o to uprawnione do tego organy – przekonuje A. Lorenc-Dydlińska. – Wszystkie inwestycje realizowane przez spółkę projektowane są w ten właśnie sposób. Jako przykład można podać jeden z naszych obiektów. Najnowocześniejsza w Polsce hodowla, oddana do użytku w grudniu br., zasilana jest zieloną energią – podkreśla.
Argumenty tego rodzaju nie trafiały do oponentów budowy fermy już w 2019, nie trafiają i teraz. – Mieszkańcy będą dalej bronić się przed taką szkodliwą inwestycją – zapowiada jedna z liderek protestu, sołtys miejscowości Barbara Sługocka, zgłaszając jednocześnie sporo zastrzeżeń do przyjętej w Urzędzie Gminy Radymno polityki obiegu informacji. – Urząd gminy do dnia dzisiejszego nie powiadomił mieszkańców, nie ma obwieszczenia w tej sprawie, a na pismo nie odpisują – relacjonuje.
Na razie nie wiadomo, czy i kiedy inwestor zdoła zebrać potrzebne dokumenty, ani kiedy ostatecznie ferma mogłaby zostać zbudowana. Ze słów A Lorenc-Dydlińskiej wynika jednak, że spółka, którą reprezentuje, długo zwlekać nie zechce. – Budowa będzie mogła się rozpocząć po uzyskaniu wszystkich stosowanych decyzji i pozwoleń wymaganych prawem – stwierdza. Do sprawy zapewne będziemy wracać, nie wygląda bowiem na to, by któraś ze stron miała złożyć broń.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.YOUTUBE.COM - WYOBRAŹ SOBIE ŚWIAT BEZ HODOWLI PRZEMYS ŁOWEJYOUTUBE.COM - DEBATA: ZWIERZĘTA NALEŻY WYKLUCZYĆ Z MENUYOUTUBE.COM - CZY JEDZĄC MIĘSO NISZCZYMY PLANETĘAPETYT NA SAMOZAGŁADĘ: JAK ZJADANIE ZWIERZĄT ZABIJA NASZĄ PLANETĘ ? - WWF.PLWYZWOLENIE ZWIERZAT - FACEBOOK.COMWEGETARIANIE.PLZOSTANWEGE.PLPUSZKA.PL
Niech gobarto stawia sobie chlewnie na swoim terenie,wara im od Zaleskiej Woli . Swój smród niech trzymają u siebie
YOUTUBE.COM - WYOBRAŹ SOBIE ŚWIAT BEZ HODOWLI PRZEMYS ŁOWEJYOUTUBE.COM - DEBATA: ZWIERZĘTA NALEŻY WYKLUCZYĆ Z MENUYOUTUBE.COM - CZY JEDZĄC MIĘSO NISZCZYMY PLANETĘAPETYT NA SAMOZAGŁADĘ: JAK ZJADANIE ZWIERZĄT ZABIJA NASZĄ PLANETĘ ? - WWF.PLWYZWOLENIE ZWIERZAT - FACEBOOK.COMWEGETARIANIE.PLZOSTANWEGE.PLPUSZKA.PL
Niech gobarto stawia sobie chlewnie na swoim terenie,wara im od Zaleskiej Woli . Swój smród niech trzymają u siebie