PGE Narodowy był areną wielkiego święta młodzieżowego futbolu. 24 zespoły walczyły w meczach finałowych turnieju „Z Orlika na Stadion” o tytuł najlepszych w Polsce w kategoriach wiekowych: U-13, U-14 i U-15. W gronie najlepszych była jedna ekipa z naszego regionu. To dziewczęca drużyna występująca w kategorii wiekowej U-13 pod nazwą Świętego Mikołaja, działająca przy UKS „Orlik” Przemyśl.
W finale II edycji turnieju zespoły z całej Polski walczyły o tytuły mistrzów kraju w trzech kategoriach wiekowych, z podziałem na dziewczęta i chłopców w ścieżkach – Junior (drużyny „podwórkowe” i szkolne) oraz Junior Pro (akademie i szkółki piłkarskie). Po dwie drużyny w każdej kategorii, które zmierzyły się na PGE Narodowym, aby dotrzeć do tego miejsca, musiały pokonać długą drogę. Rozpoczęła się ona etapem lokalnym, do którego zgłosiły się zespoły ze wszystkich powiatów w Polsce. Dalsza rywalizacja toczyła się przez etap regionalny, wojewódzki i makroregionalny. Ostatnim krokiem był turniej finałowy, jaki 13 i 14 listopada br. odbył się na obiektach treningowych Legii Warszawa.
Po zaciętej walce w trakcie sobotnich finałów dwanaście zespołów zdobyło tytuły mistrzów Polski. Oprócz pucharów i medali, jakie zawisły na szyjach zawodniczek i zawodników, czeka ich wspaniała przygoda – tygodniowy obóz szkoleniowy w akademii piłkarskiej FC Barcelony. 120 zawodniczek i zawodników odbędzie treningi prowadzone przez hiszpańskich szkoleniowców, zwiedzi obiekty sportowe i stolicę Katalonii.
Jak już wspomnieliśmy, jedyną drużyną z naszego regionu, która zakwalifikowała się do wielkiego finału, był drużyna Świętego Mikołaja, działająca przy UKS „Orlik” Przemyśl. Drużyna dziewcząt w kategorii U-13, w ścieżce Junior. Nim przemyślanki ze sztabem trenerskim (Andrzej Fedejko, Henryk Łaskarzewski, Bogdan Weselak) pojawiły się w stolicy, musiały przejść eliminacje lokalne i rejonowe. Przeszły jak burza, wygrywając wszystkie 18 meczów.
W Warszawie rywalkami w grupie były drużyny: Gmina Zduny, SP Trzebieszów oraz ZPO Klimontów. Wygrały wszystkie spotkania, pewnie awansując do 1/8. Tam także wygrały i awansowały do ćwierćfinału. Po dramatycznym i pasjonującym pojedynku ograły swoje rywalki w serii rzutów karnych 3:2. (w regulaminowym czasie gry był remis 1:1). Dzięki temu awansowały do najlepszej czwórki w Polsce. W półfinale czekała na młode przemyślanki zespół Barsy 4, uważana za głównego faworyta turnieju. Ale faworyt mógł polec w starciu z drużyną Świętego Mikołaja Przemyśl. Zabrakło szczęścia. Piłka jak zaczarowana nie chciała wpaść do siatki. Dwukrotnie obijała poprzeczkę, raz słupek. Finalnie Barsa 4 wygrała 2:1, a przemyślankom pozostała walka o brązowy medal. To była powtórka z ćwierćfinału. Przy prowadzeniu 1:0, na 30 sekund do końca meczu rywalki wyrównały. Seria rzutów karnych tym razem nie przebiegła po myśli przemyślanek, a to sprawiło, że zajęły najgorsze miejsce dla sportowca, czyli czwarte.
Kilkanaście dni później okazało się, że zwyciężczynie turnieju, ekipa Barsy 4, zostały zdyskwalifikowane! Za złamanie zasad regulaminu. A to sprawia, że w finale imprezy powinny były zagrać młode przemyślanki i kto wie, czy one nie wyjechałyby na tygodniowy obóz szkoleniowy w akademii piłkarskiej FC Barcelony. To co prawda teraz tylko gdybanie, ale fakt pozostaje faktem. To ogromny pech ekipy Świętego Mikołaja. Pewnie awans na 3. miejsce w końcowym rozrachunku nie wynagrodzi szansy, jaka przez oszustwa innych zespołów, przed nimi by się pojawiła.
– Dziewczyny zagrały wspaniałe zawody, były łzy szczęścia, ale też rozgoryczenie po porażce. Wygrywaliśmy cztery mecze, jeden zremisowaliśmy i jeden przegraliśmy. Strzeliliśmy 14 bramek, tracąc tylko pięć. Kto wie, jakby się to wszystko skończyło, gdybyśmy zagrali w wielkim finale. Cóż... Jesteśmy ogromnie dumni za postawy naszych zawodniczek, które od pierwszej do ostatniej minuty tego turnieju grały z niezwykłą ambicją, walczyły o każdy centymetr boiska, a praca, jaką wykonały podczas turnieju, pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość
Reklama
– podsumował trener H. Łaskarzewski.
Drużyna Świętego Mikołaja Przemyśl wystąpiła w składzie:
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze