Reklama

Drużyna Świętego Mikołaja Przemyśl trzecia w Polsce


PGE Narodowy był areną wielkiego święta młodzieżowego futbolu. 24 zespoły walczyły w meczach finałowych turnieju „Z Orlika na Stadion” o tytuł najlepszych w Polsce w kategoriach wiekowych: U-13, U-14 i U-15. W gronie najlepszych była jedna ekipa z naszego regionu. To dziewczęca drużyna występująca w kategorii wiekowej U-13 pod nazwą Świętego Mikołaja, działająca przy UKS „Orlik” Przemyśl.


W finale II edycji turnieju zespoły z całej Polski walczyły o tytuły mistrzów kraju w trzech kategoriach wiekowych, z podziałem na dziewczęta i chłopców w ścieżkach – Junior (drużyny „podwórkowe” i szkolne) oraz Junior Pro (akademie i szkółki piłkarskie). Po dwie drużyny w każdej kategorii, które zmierzyły się na PGE Narodowym, aby dotrzeć do tego miejsca, musiały pokonać długą drogę. Rozpoczęła się ona etapem lokalnym, do którego zgłosiły się zespoły ze wszystkich powiatów w Polsce. Dalsza rywalizacja toczyła się przez etap regionalny, wojewódzki i makroregionalny. Ostatnim krokiem był turniej finałowy, jaki 13 i 14 listopada br. odbył się na obiektach treningowych Legii Warszawa.

Po zaciętej walce w trakcie sobotnich finałów dwanaście zespołów zdobyło tytuły mistrzów Polski. Oprócz pucharów i medali, jakie zawisły na szyjach zawodniczek i zawodników, czeka ich wspaniała przygoda – tygodniowy obóz szkoleniowy w akademii piłkarskiej FC Barcelony. 120 zawodniczek i zawodników odbędzie treningi prowadzone przez hiszpańskich szkoleniowców, zwiedzi obiekty sportowe i stolicę Katalonii.

Reklama

Było blisko, bardzo blisko

Jak już wspomnieliśmy, jedyną drużyną z naszego regionu, która zakwalifikowała się do wielkiego finału, był drużyna Świętego Mikołaja, działająca przy UKS „Orlik” Przemyśl. Drużyna dziewcząt w kategorii U-13, w ścieżce Junior. Nim przemyślanki ze sztabem trenerskim (Andrzej Fedejko, Henryk Łaskarzewski, Bogdan Weselak) pojawiły się w stolicy, musiały przejść eliminacje lokalne i rejonowe. Przeszły jak burza, wygrywając wszystkie 18 meczów.

W Warszawie rywalkami w grupie były drużyny: Gmina Zduny, SP Trzebieszów oraz ZPO Klimontów. Wygrały wszystkie spotkania, pewnie awansując do 1/8. Tam także wygrały i awansowały do ćwierćfinału. Po dramatycznym i pasjonującym pojedynku ograły swoje rywalki w serii rzutów karnych 3:2. (w regulaminowym czasie gry był remis 1:1). Dzięki temu awansowały do najlepszej czwórki w Polsce. W półfinale czekała na młode przemyślanki zespół Barsy 4, uważana za głównego faworyta turnieju. Ale faworyt mógł polec w starciu z drużyną Świętego Mikołaja Przemyśl. Zabrakło szczęścia. Piłka jak zaczarowana nie chciała wpaść do siatki. Dwukrotnie obijała poprzeczkę, raz słupek. Finalnie Barsa 4 wygrała 2:1, a przemyślankom pozostała walka o brązowy medal. To była powtórka z ćwierćfinału. Przy prowadzeniu 1:0, na 30 sekund do końca meczu rywalki wyrównały. Seria rzutów karnych tym razem nie przebiegła po myśli przemyślanek, a to sprawiło, że zajęły najgorsze miejsce dla sportowca, czyli czwarte.

Reklama

Kilkanaście dni później okazało się, że zwyciężczynie turnieju, ekipa Barsy 4, zostały zdyskwalifikowane! Za złamanie zasad regulaminu. A to sprawia, że w finale imprezy powinny były zagrać młode przemyślanki i kto wie, czy one nie wyjechałyby na tygodniowy obóz szkoleniowy w akademii piłkarskiej FC Barcelony. To co prawda teraz tylko gdybanie, ale fakt pozostaje faktem. To ogromny pech ekipy Świętego Mikołaja. Pewnie awans na 3. miejsce w końcowym rozrachunku nie wynagrodzi szansy, jaka przez oszustwa innych zespołów, przed nimi by się pojawiła.

Wspaniałe zawody

– Dziewczyny zagrały wspaniałe zawody, były łzy szczęścia, ale też rozgoryczenie po porażce. Wygrywaliśmy cztery mecze, jeden zremisowaliśmy i jeden przegraliśmy. Strzeliliśmy 14 bramek, tracąc tylko pięć. Kto wie, jakby się to wszystko skończyło, gdybyśmy zagrali w wielkim finale. Cóż... Jesteśmy ogromnie dumni za postawy naszych zawodniczek, które od pierwszej do ostatniej minuty tego turnieju grały z niezwykłą ambicją, walczyły o każdy centymetr boiska, a praca, jaką wykonały podczas turnieju, pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość

Reklama

– podsumował trener H. Łaskarzewski.

Drużyna Świętego Mikołaja Przemyśl wystąpiła w składzie:

  • Gabriela Kowalik,
  • Anita Czenczek,
  • Anita Wojtowicz,
  • Zuzanna Paczkowska,
  • Maja Banasik,
  • Nikola Woś,
  • Patrycja Buczek,
  • Zuzanna Piwińska,
  • Nikola Lechocińska
  • Oliwia Szewerniak.
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/12/2025 09:26
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości