Ledwie kilkanaście miesięcy posiadacze karty „Rodzina Trzy Plus” mogli korzystać z 50-procentowej ulgi w opłatach za odbiór odpadów komunalnych prowadzonych selektywnie. 1 lutego br. Sejm RP zniósł ten przywilej, a za nim każdy samorząd w naszym kraju.
Do tej pory ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pozwalała radom gmin na różnicowanie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi poprzez wprowadzanie zwolnień przedmiotowych i ustanawianie dopłat dla właścicieli nieruchomości. To właśnie na podstawie jednego z artykułów wspomnianej ustawy uchwalono zniżkę dla posiadaczy karty „Rodzina Trzy Plus”. Nowe brzmienie wspomnianego artykułu pozwala samorządom na zastosowanie zwolnień z opłat jedynie w oparciu o kryterium dochodowe. Dochód nie może jednak przekraczać 316 zł na członka rodziny lub 461 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej. W związku z tym dalsze utrzymywanie ulgi było bezprawne.
„(...)Zmiana, uderzająca nie tylko w przemyskie rodziny wielodzietne i rodziny zastępcze, jest dla nas niezrozumiała, szczególnie w kontekście przyjęcia przez parlament ustawy o Karcie Dużych Rodzin. Po raz kolejny świadczy także, iż tak zwana „rewolucja śmieciowa” była źle przygotowana, a działania zmierzające do jej poprawy, również często są nieprzemyślane. Pragnę zapewnić, że jeżeli polski parlament przywróci gminom podstawę prawną do wprowadzenia ulgi, stosowny projekt uchwały zostanie natychmiast przygotowany i przestawiony Radzie Miejskiej w Przemyślu (...)” – to fragment wyjaśnienia w tej sprawie, jakie na stronie internetowej Urzędu Miasta w Przemyślu zamieścił prezydent Robert Choma.
W Przemyślu do niedawna zniżka dla posiadaczy karty „Rodzina Trzy Plus” była dość wysoka. Wynosiła 4,50 zł na dziecko za miesiąc, bez względu na wysokość osiąganego dochodu i pod warunkiem prowadzenia selektywnej zbiórki śmieci oraz niezalegania z opłatami. Przy rodzinie mającej na wychowaniu np. czworo dzieci, dawało to 18 zł oszczędności miesięcznie i 216 zł rocznie.
Prezydent R. Choma poinformował również, że w oparciu o Forum Samorządowe na rzecz Dużych Rodzin podjął inicjatywę przywrócenia poprzedniego brzmienia przedmiotowego przepisu.
Posiadacze karty są oburzeni. – Cały czas słyszę, jakie to przywileje mają rodziny wielodzietne. A tak naprawdę na podstawie tej karty można uzyskać zniżkę na zakup biletu do kina. Często czytam w prasie o konferencjach prasowych zwoływanych przez panów posłów z naszego regionu, na których chwalą się różnymi inicjatywami. Niech teraz zorganizują jakieś spotkanie z przedstawicielami rodzin wielodzietnych i wytłumaczą, dlaczego zlikwidowali tę ulgę – usłyszeliśmy od jednego z nich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Odpady selektywnie zbierane , powinny być odbierane za darmo, gdyż Gospodarka Komunalna na nich zarabia.Mowa o szkle , makulaturze, złomie , plastiku.
dlatego ja wszystko wale do jednego kubła, wali mi to , wsadzam tam co poradnie.
W poniedziałek rano organizuję konferencję prasową, podczas której przedstawię informację nt. podawania przez Urząd Miasta nieścisłych wiadomości i danych. Mam również zamiar spotkać się z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi. Zainteresowanych proszę o kontakt telefoniczny: 16 670 15 88
Bardzo fajnie, a może ktoś wyjaśni dlaczego władze koalicji PO-PSL ustaliły, że max. kwota za odbiór odpadów segregowanych, którą może uchwalić rada gminy m.in. w Przemyślu wynosi ponad 25 zł na mieszańca? A za niesegregowane max. dwa razy tyle? Brawo. Tylko czemu autorzy zmian do ustawy o utrzymaniu czystości ... nie wzięli pod uwagę przeciętnego dochodu rozporządzanego na 1 osobę ogółem kierując się dochodem w poszczególnych województwach a nie dochodem dla całego kraju? I co tu tłumaczyć panie pośle? 2% jak dla Przemyśla to pomysł pana partii.
Odpady selektywnie zbierane , powinny być odbierane za darmo, gdyż Gospodarka Komunalna na nich zarabia.Mowa o szkle , makulaturze, złomie , plastiku.
dlatego ja wszystko wale do jednego kubła, wali mi to , wsadzam tam co poradnie.
W poniedziałek rano organizuję konferencję prasową, podczas której przedstawię informację nt. podawania przez Urząd Miasta nieścisłych wiadomości i danych. Mam również zamiar spotkać się z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi. Zainteresowanych proszę o kontakt telefoniczny: 16 670 15 88