Reklama

Duże rodziny straciły ulgę na wywóz odpadów

Ledwie kilkanaście miesięcy posiadacze karty „Rodzina Trzy Plus” mogli korzystać z 50-procentowej ulgi w opłatach za odbiór odpadów komunalnych prowadzonych selektywnie. 1 lutego br. Sejm RP zniósł ten przywilej, a za nim każdy samorząd w naszym kraju.

Do tej pory ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pozwalała radom gmin na różnicowanie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi poprzez wprowadzanie zwolnień przedmiotowych i ustanawianie dopłat dla właścicieli nieruchomości. To właśnie na podstawie jednego z artykułów wspomnianej ustawy uchwalono zniżkę dla posiadaczy karty „Rodzina Trzy Plus”. Nowe brzmienie wspomnianego artykułu pozwala samorządom na zastosowanie zwolnień z opłat jedynie w oparciu o kryterium dochodowe. Dochód nie może jednak przekraczać 316 zł na członka rodziny lub 461 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej. W związku z tym dalsze utrzymywanie ulgi było bezprawne.

Reklama

Prezydent Choma wyjaśnia

W Przemyślu projekt nowej uchwały, uchylającej ulgę w wysokości 50 procent w opłacie za odpady zebrane i odebrane w sposób selektywny na każde dziecko, wprowadzoną w ramach „Przemyskiej Karty Rodziny Wielodzietnej 3+ i rodziny zastępczej”, już jest gotowy. 

„(...)Zmiana, uderzająca nie tylko w przemyskie rodziny wielodzietne i rodziny zastępcze, jest dla nas niezrozumiała, szczególnie w kontekście przyjęcia przez parlament ustawy o Karcie Dużych Rodzin. Po raz kolejny świadczy także, iż tak zwana „rewolucja śmieciowa” była źle przygotowana, a działania zmierzające do jej poprawy, również często są nieprzemyślane. Pragnę zapewnić, że jeżeli polski parlament przywróci gminom podstawę prawną do wprowadzenia ulgi, stosowny projekt uchwały zostanie natychmiast przygotowany i przestawiony Radzie Miejskiej w Przemyślu (...)” – to fragment wyjaśnienia w tej sprawie, jakie na stronie internetowej Urzędu Miasta w Przemyślu zamieścił prezydent Robert Choma.

W Przemyślu do niedawna zniżka dla posiadaczy karty „Rodzina Trzy Plus” była dość wysoka. Wynosiła 4,50 zł na dziecko za miesiąc, bez względu na wysokość osiąganego dochodu i pod warunkiem prowadzenia selektywnej zbiórki śmieci oraz niezalegania z opłatami. Przy rodzinie mającej na wychowaniu np. czworo dzieci, dawało to 18 zł oszczędności miesięcznie i 216 zł rocznie.

Reklama

Prezydent R. Choma poinformował również, że w oparciu o Forum Samorządowe na rzecz Dużych Rodzin podjął inicjatywę przywrócenia poprzedniego brzmienia przedmiotowego przepisu.

 

Posiadacze karty są oburzeni. – Cały czas słyszę, jakie to przywileje mają rodziny wielodzietne. A tak naprawdę na podstawie tej karty można uzyskać zniżkę na zakup biletu do kina. Często czytam w prasie o konferencjach prasowych zwoływanych przez panów posłów z naszego regionu, na których chwalą się różnymi inicjatywami. Niech teraz zorganizują jakieś spotkanie z przedstawicielami rodzin wielodzietnych i wytłumaczą, dlaczego zlikwidowali tę ulgę – usłyszeliśmy od jednego z nich.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    P.K - niezalogowany 2015-02-26 10:11:40

    Odpady selektywnie zbierane , powinny być odbierane za darmo, gdyż Gospodarka Komunalna na nich zarabia.Mowa o szkle , makulaturze, złomie , plastiku.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2015-02-26 10:52:37

    dlatego ja wszystko wale do jednego kubła, wali mi to , wsadzam tam co poradnie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Marek Rząsa - niezalogowany 2015-02-26 17:18:17

    W poniedziałek rano organizuję konferencję prasową, podczas której przedstawię  informację nt. podawania przez Urząd Miasta  nieścisłych  wiadomości i danych. Mam również zamiar spotkać  się z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi. Zainteresowanych proszę o kontakt telefoniczny: 16 670 15 88

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama