Dwie figury aniołów z drugiej połowy XVIII w. ze zbiorów jarosławskiego muzeum trafiły do konserwacji w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To już kolejne eksponaty z kolekcji tej placówki, które będą odnawiane przez specjalistów ze stolicy.
– Obie drewniane rzeźby przedstawiają uskrzydlonych aniołów ukazanych w gwałtownym ruchu
– powiedział kustosz w jarosławskim muzeum Adriana Pobuta.
– Duże podobieństwo obu postaci wskazuje, iż wyszły one spod ręki tego samego artysty. Niestety, posiadamy jedynie szczątkowe informacje o ich pochodzeniu. Ze względu na silną ekspresję postaci, mocno rozwiane i ostro łamiące się draperie oraz charakterystyczny sposób ujęcia szczegółów anatomicznych i wyciągnięte proporcje postaci, rzeźby należy zaliczyć do nurtu lwowskiej rzeźby rokokowej
Reklama
– dodał. Jego zdaniem, nie ulega wątpliwości, iż ich autorem był zdolny twórca wywodzący się z lwowskiego środowiska rzeźbiarskiego drugiej połowy XVIII w.[paywall]
Obie rzeźby zostały znalezione w 1939 r. pod schodami prowadzącymi na chór w jarosławskiej cerkwi greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego. Ale ich cechy wskazują, iż pierwotnie ozdabiały ołtarze w świątyni katolickiej. Jest bardzo prawdopodobne, iż anioły należały do wyposażenia z nieistniejącego obecnie kościoła ojców franciszkanów, który ulokowany był niedaleko cerkwi (na dzisiejszej ulicy Przemyskiej w Jarosławiu). Świątynia, która nosiła wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, została ufundowana w drugiej połowie XVII w. przez współwłaścicieli miasta Jana Zamoyskiego i Konstantego Lubomirskiego.
Po I rozbiorze Polski, kiedy Jarosław został włączony do monarchii austriackiej, doszło do kasaty zakonu franciszkanów (1788 r.). W 1790 r. dawne dobra zakonne zostały sprzedane w drodze licytacji, a w 1807 r. opuszczony kościół został rozebrany. Można się spodziewać, że gdzieś w tym czasie nieliczne rzeźby z wyposażenia świątyni zostały przeniesione do pobliskiej cerkwi.
Oprócz aniołów w zbiorach jarosławskiego muzeum Kamienica Orsettich znajdują się jeszcze dwie rokokowe figury świętych ze szkoły lwowskiej, które również mogą pochodzić z tego samego kościoła.
– Figury aniołów to już kolejne eksponaty z naszej kolekcji, które będą konserwowane w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
– poinformował dyrektor muzeum Konrad Sawiński.
– Współpraca pomiędzy nami rozpoczęła się w 2022 roku, kiedy do stolicy pojechała niemal 400-letnia ceramiczna solniczka. W 2023 roku konserwacji poddano z kolei dwie secesyjne wazy z 1907 roku z motywem tanecznego kręgu projektu Jana Szczepkowskiego. Te dwa ostatnie eksponaty niedawno wróciły do Jarosławia i można je oglądać na wystawie stałej muzeum
Reklama
– podsumował.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze