Reklama

Dwa anioły z jarosławskiego muzeum do konserwacji

Dwie figury aniołów z drugiej połowy XVIII w. ze zbiorów jarosławskiego muzeum trafiły do konserwacji w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To już kolejne eksponaty z kolekcji tej placówki, które będą odnawiane przez specjalistów ze stolicy.

– Obie drewniane rzeźby przedstawiają uskrzydlonych aniołów ukazanych w gwałtownym ruchu

– powiedział kustosz w jarosławskim muzeum Adriana Pobuta.

– Duże podobieństwo obu postaci wskazuje, iż wyszły one spod ręki tego samego artysty. Niestety, posiadamy jedynie szczątkowe informacje o ich pochodzeniu. Ze względu na silną ekspresję postaci, mocno rozwiane i ostro łamiące się draperie oraz charakterystyczny sposób ujęcia szczegółów anatomicznych i wyciągnięte proporcje postaci, rzeźby należy zaliczyć do nurtu lwowskiej rzeźby rokokowej

Reklama

– dodał. Jego zdaniem, nie ulega wątpliwości, iż ich autorem był zdolny twórca wywodzący się z lwowskiego środowiska rzeźbiarskiego drugiej połowy XVIII w.[paywall]

Znalezione pod schodami

Obie rzeźby zostały znalezione w 1939 r. pod schodami prowadzącymi na chór w jarosławskiej cerkwi greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego. Ale ich cechy wskazują, iż pierwotnie ozdabiały ołtarze w świątyni katolickiej. Jest bardzo prawdopodobne, iż anioły należały do wyposażenia z nieistniejącego obecnie kościoła ojców franciszkanów, który ulokowany był niedaleko cerkwi (na dzisiejszej ulicy Przemyskiej w Jarosławiu). Świątynia, która nosiła wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, została ufundowana w drugiej połowie XVII w. przez współwłaścicieli miasta Jana Zamoyskiego i Konstantego Lubomirskiego.

Reklama

Po I rozbiorze Polski, kiedy Jarosław został włączony do monarchii austriackiej, doszło do kasaty zakonu franciszkanów (1788 r.). W 1790 r. dawne dobra zakonne zostały sprzedane w drodze licytacji, a w 1807 r. opuszczony kościół został rozebrany. Można się spodziewać, że gdzieś w tym czasie nieliczne rzeźby z wyposażenia świątyni zostały przeniesione do pobliskiej cerkwi.

Kolejne do konserwacji

Oprócz aniołów w zbiorach jarosławskiego muzeum Kamienica Orsettich znajdują się jeszcze dwie rokokowe figury świętych ze szkoły lwowskiej, które również mogą pochodzić z tego samego kościoła.

Reklama

– Figury aniołów to już kolejne eksponaty z naszej kolekcji, które będą konserwowane w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

– poinformował dyrektor muzeum Konrad Sawiński.

– Współpraca pomiędzy nami rozpoczęła się w 2022 roku, kiedy do stolicy pojechała niemal 400-letnia ceramiczna solniczka. W 2023 roku konserwacji poddano z kolei dwie secesyjne wazy z 1907 roku z motywem tanecznego kręgu projektu Jana Szczepkowskiego. Te dwa ostatnie eksponaty niedawno wróciły do Jarosławia i można je oglądać na wystawie stałej muzeum

Reklama

– podsumował.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 02/09/2024 09:39
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama