Reklama

Dwoje Kresowian odznaczonych

Podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Baszni Dolnej minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP wręczył odznaczenia państwowe za zasługi dla niepodległości kraju dwojgu Kresowian, związanych z ziemią lubaczowską.

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości otrzymali Elżbieta Rusinko oraz Janusz Horoszkiewicz. Oboje związani z Kresami Wschodnimi, dokumentujący polskie dziedzictwo w tej części regionu, a także pamięć o przodkach i zbrodni wołyńskiej. Wnioskodawcą o uhonorowanie ich zasług był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl[paywall].

– Kiedy spojrzymy w życiorysy odznaczonych przez prezydenta osób, dostrzeżemy to wszystko, co sprawia, że gromadzimy się tutaj podczas festiwalu – powiedział m.in. minister A. Kwiatkowski. – Te wszystkie działania, które są podejmowane, a które często bazują na tragicznej historii tych ziem, ale też na prawdzie i faktach, są po to, aby budować wzajemne porozumienie i relacje, a także, aby wartości Kresów Wschodnich były obecne – dodał.

Reklama

Marszałek W.  Ortyl wręczył odznaczonym listy okolicznościowe wraz z miniaturami „Dzwonu Niepodległości”, który samorząd województwa podkarpackiego ufundował w ub.r. w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość wręczenia medali była częścią konferencji popularno-naukowej „Dziedzictwo Polskiego Harcerstwa”, zorganizowanej przez wójta gminy Lubaczów Wiesława Kapla. Towarzyszył jej trzydniowy biwak zuchowo-harcerski Hufca ZHP Lubaczów. W warsztatach, prezentacjach, grach i zabawach bierze udział 150 zuchów z całego Podkarpacia. Wśród nich są także skauci z Kanady. Obozowisko zorganizowano po raz pierwszy z okazji 100-lecia harcerstwa.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-08-18 13:49:34

    Z wyglądu mozna wywnioskować,ze odznaczeni to potomkowie potomków  kresowiaków lubaczowskich  czyli całkiem nowych jeszcze nieznanych nikomu obecnych kresów Rzeczypospolitej.Ciekawe za co można odznaczać w lubaczowskim.Chyba tylko za kontynuacje biedy galicyjskiej

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    the ja - niezalogowany 2019-08-20 14:00:43

    Gdyby za głupotę odznaczali, dostałbyś krzyż wielki z gwiazdą. Czerwoną gwiazdą, a potem sierpem i młotem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama