Dwór w Rokietnicy czeka na nowego właściciela. Obiekt został wybudowany na przełomie XIX i XX w. Jest murowany, częściowo podpiwniczony, założony na rzucie w kształcie litery L, dwukondygnacyjny. Wymaga generalnego remontu. W doprowadzeniu go do dawnego blasku chętnie pomoże Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu.
Na stronie internetowej WUOZ jest dokładny opis obiektu. Ciekawym elementem jest np. skrzydło południowe poprzedzone parterowym portykiem, a przy nim dostawiona jest trzykondygnacyjna wieża. Elewacje mają bogatą dekorację sztukatorską o eklektyczno-secesyjnym charakterze[paywall]. Na przełomie XIX i XX w. właścicielem zespołu był Ludwik Świeżawski, a następnie Eustachy Uznański (zespół pozostaje własnością rodziny Uznańskich do zakończenia II wojny światowej). Dwór był częściowo spalony przez Rosjan w 1915 r., a drugi pożar miał miejsce w 1926 r. Po wojnie w budynku dworu mieściło się gimnazjum, następnie ośrodek zdrowia. W latach 70. ubiegłego wieku był tam magazyn i mieszkania na piętrze. W końcu lat 80. dwór, spichlerz i park stały się własnością prywatną. W latach 1989 – 1990 rozpoczął się generalny remont. Pokrycie dachu wymienione zostało na nową blachę, zrobiono nowe żelbetowe stropy, zerwano stare posadzki i większość tynków oraz wymieniono stolarkę okienną. Remontu generalnego wymaga budynek spichlerza.
– To pięknie usytuowany zespół. Przy drodze prowadzącej do Woli Rokietnickiej, na lekkim spadku w kierunku wschodnim. Zajmuje teren około 3,5 hektara, ogrodzony jest metalową siatką. Centralne miejsce zespołu zajmuje dwór, na południe od niego położony jest murowany spichlerz. W części wschodniej znajdują się dwa stawy – wyliczyli pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.
Szczegóły dotyczące budynku oraz kontakt można znaleźć na stronie internetowej www.wuozprzemysl.pl. Kontakt z właścicielami – tel. 606 958-605.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze