Reklama

Dworzec w Radymnie wicemistrzem polskich dworców!

Czwarta edycja konkursu „Dworzec Roku” wystartowała w maju 2021 r. Na etapie zbierania zgłoszeń wpłynęło 209 propozycji. Ostatecznie, po weryfikacji, do tzw. wizji lokalnych zakwalifikowano 22 dworce, a w finałowej dziesiątce znalazły się: Cieszyn, Myszków, Nowy Sącz, Oborniki Śląskie, Oświęcim, Skawina, Ustka, Wolsztyn, Wrocław Główny i Radymno. Ostatecznie ten ostatni zajął 2. miejsce w głosowaniu internautów!

W tegorocznej edycji do jury wybierającego nagrodę główną zaproszono: Elżbietę Dzikowską – dziennikarkę, współtwórczynię programu „Pieprz i wanilia”, Mateusza Izydorka vel Zydorka – dyrektora Biura Klastra „Luxtorpeda 2.0”, redaktora prowadzącego portalu Nakolei.pl, Alicję Kozłowską – dyrektor[paywall][paywall] Departamentu Regulacji Rynku Urzędu Transportu Kolejowego, Sławomira Majchra – dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz dr. hab. Marcina Wołka – adiunkta w Katedrze Rynku Transportowego na Uniwersytecie Gdańskim, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Gdynia.

Ich zdaniem najpiękniejszym kolejowym dworcem 2021 r. jest ten w Oświęcimiu. W wybór najlepszego dworca włączyło się również ponad 8 tys. internautów. Ich werdykt był inny. Nagrodę publiczności w IV edycji konkursu otrzymał dworzec we Wrocławiu, na który oddano łącznie ponad 3,2 tys. głosów.  Kolejne miejsca zajęły: dworzec w Radymnie (ponad 900 głosów) oraz Ustce (ponad 800 głosów).

Przypomnijmy, że w ub.r. w finale był dworzec PKP w Przemyślu, który zakwalifikował się tam z grona 104 takich obiektów z całej Polski. Ostatecznie jury zdecydowało, że zwycięzcą nagrody głównej będzie samorządowy dworzec w Goczałkowicach-Zdroju. Przemyski dworzec zawładnął jednak sercami internautów i to jemu przyznana została nagroda publiczności. Zdobył ponad 4,8 tys. głosów z 13 tys. wszystkich oddanych. mars

Reklama

 




Dworzec PKP w Radymnie

18 czerwca br. dworzec został oddany do użytku po renowacji. W ciągu półtora roku pochodzący z 1898 r. obiekt wraz z najbliższym otoczeniem przeszedł prawdziwą metamorfozę z poszanowaniem jego historycznego charakteru.

Renowacji poddano elewację budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Dzięki badaniom przywrócono im oryginalny kolor. Na wzór historycznej odtworzono też stolarkę okienną i drzwiową, a także poszycie dachowe wykonane z tzw. dachówki romańskiej. Uwagę przyciąga również semaforowo zawieszony zegar umieszczony na elewacji budynku od strony peronów.

KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama