Czwarta edycja konkursu „Dworzec Roku” wystartowała w maju 2021 r. Na etapie zbierania zgłoszeń wpłynęło 209 propozycji. Ostatecznie, po weryfikacji, do tzw. wizji lokalnych zakwalifikowano 22 dworce, a w finałowej dziesiątce znalazły się: Cieszyn, Myszków, Nowy Sącz, Oborniki Śląskie, Oświęcim, Skawina, Ustka, Wolsztyn, Wrocław Główny i Radymno. Ostatecznie ten ostatni zajął 2. miejsce w głosowaniu internautów!
W tegorocznej edycji do jury wybierającego nagrodę główną zaproszono: Elżbietę Dzikowską – dziennikarkę, współtwórczynię programu „Pieprz i wanilia”, Mateusza Izydorka vel Zydorka – dyrektora Biura Klastra „Luxtorpeda 2.0”, redaktora prowadzącego portalu Nakolei.pl, Alicję Kozłowską – dyrektor[paywall][paywall] Departamentu Regulacji Rynku Urzędu Transportu Kolejowego, Sławomira Majchra – dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz dr. hab. Marcina Wołka – adiunkta w Katedrze Rynku Transportowego na Uniwersytecie Gdańskim, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Gdynia.
Ich zdaniem najpiękniejszym kolejowym dworcem 2021 r. jest ten w Oświęcimiu. W wybór najlepszego dworca włączyło się również ponad 8 tys. internautów. Ich werdykt był inny. Nagrodę publiczności w IV edycji konkursu otrzymał dworzec we Wrocławiu, na który oddano łącznie ponad 3,2 tys. głosów. Kolejne miejsca zajęły: dworzec w Radymnie (ponad 900 głosów) oraz Ustce (ponad 800 głosów).
Przypomnijmy, że w ub.r. w finale był dworzec PKP w Przemyślu, który zakwalifikował się tam z grona 104 takich obiektów z całej Polski. Ostatecznie jury zdecydowało, że zwycięzcą nagrody głównej będzie samorządowy dworzec w Goczałkowicach-Zdroju. Przemyski dworzec zawładnął jednak sercami internautów i to jemu przyznana została nagroda publiczności. Zdobył ponad 4,8 tys. głosów z 13 tys. wszystkich oddanych. mars
Dworzec PKP w Radymnie
18 czerwca br. dworzec został oddany do użytku po renowacji. W ciągu półtora roku pochodzący z 1898 r. obiekt wraz z najbliższym otoczeniem przeszedł prawdziwą metamorfozę z poszanowaniem jego historycznego charakteru.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze