Wójt gminy Radymno Bogdan Szylar złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu na dyrektor Zespołu Szkół w Chotyńcu. Podejrzewa ją o sfałszowanie dyplomu ukończenia studiów licencjackich na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego zdaniem, nie posiadając odpowiednich kwalifikacji, mogła dzięki temu przez ostatnie 10 lat uczyć matematyki, a także przez 5 lat geografii.
Kiedy pod koniec zeszłego roku Bogdan Szylar obejmował stanowisko wójta gminy Radymno, zdecydował o przeprowadzeniu kontroli całego urzędu i podległych jednostek. Był ciekawy, co pozostawił mu w spadku poprzednik. Jednym z elementów było sprawdzenie jednostek oświatowych w gminie. Na początku maja br., kiedy były już gotowe nowe arkusze organizacyjne na rok szkolny 2015 – 2016, zlecił pracownikom odpowiedzialnym za sprawy oświaty w gminie zbadanie kwalifikacji dyrektorów szkół pod kątem m.in. nauczanych przez nich przedmiotów. Wszyscy mieli przedłożyć m.in. dokumenty ukończenia studiów. Sprawą dotyczącą braku posiadania odpowiednich kwalifikacji przez dyrektor Zespołu Szkół w Chotyńcu w imieniu organu prowadzącego zajął się asystent wójta Błażej Piliszko[paywall].
– Okazało się, że dyrektor Zespołu Szkół w Chotyńcu Ewa Noga, która uczyła tam matematyki i geografii, w teczce osobowej nie miała dokumentu poświadczającego ukończenia lub zdobytych kwalifikacji do nauczania tych przedmiotów – wyjaśnił B. Piliszko. – W ciągu dziesięciu lat w corocznych zestawieniach wykazywała szeroki wachlarz posiadanych kompetencji, na przykład: raz był to dokument potwierdzający ukończenie studiów podyplomowych z geografii, których nigdy nie skończyła, innym razem legitymowała się studiami podyplomowymi z matematyki, a jeszcze innym licencjatem z matematyki, zdobytym w 2006 rokuw Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Na żądanie pana wójta przedłożyła z kolei dyplom ukończenia studiów licencjackich z matematyki na Uniwersytecie Rzeszowskim w 2005 roku. Spore rozbieżności, jeśli chodzi o ukończone uczelnie i przede wszystkim daty, dały nam wiele do myślenia – kontynuuje B. Piliszko.
Pod koniec sierpnia br. zostało w tej sprawie wszczęte postępowanie. Fakt ten potwierdziła rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu prokurator Marta Pętkowska. – Dochodzenie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu. Jest na etapie gromadzenia końcowych dokumentów i ich oceny, co powinno w najbliższym czasie skutkować przedstawieniem zarzutów – powiedziała pani rzecznik.
– Podczas dochodzenia sprawdzona została m.in. różnica między wynagrodzeniem pobranym, a tym, jakie powinna przez te dziesięć lat otrzymać, nie mając kwalifikacji do nauczania wspomnianych przedmiotów. Okazało się, że to kwota około stu tysięcy złotych – zdradził B. Piliszko. – Wykorzystując stanowisko dyrektora, wprowadzając w błąd organ prowadzący, sama przyznawała sobie godziny z matematyki i geografii. Pytanie, gdzie przez te lata były poprzednie władze gminy, gdzie był Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół? – zastanawia się.
Wójt gminy Radymno Bogdan Szylar: – Zaskoczyła mnie bardzo ta sytuacja. Na rynku jest tylu młodych ludzi o odpowiednim wykształceniu i kwalifikacjach, którzy nie mają pracy. Dwie osoby mogły ją w tej szkole znaleźć. Leży u mnie około piętnastu podań o pracę od nauczycieli po studiach i z odpowiednimi kwalifikacjami. Zastanawiam się także, co z dziećmi, które za chwilę wyjdą z tej szkoły i nie będą umiały rozwiązać prostego zadania matematycznego. Sprawdzimy, jak wyglądały testy szóstoklasistów. Do tej pory nie udało mi się spotkać z panią dyrektor. Od sierpnia jest na zwolnieniu lekarskim. Zwolnień nie dostarcza sama , tylko przez osoby trzecie. Dopóki sprawa przed organami ścigania nie zostanie zakończona, pani dyrektor będzie zawieszona w czynnościach służbowych. Ten przypadek skłonił nas do generalnego przeglądu kadr w oświacie gminy Radymno, który właśnie jest realizowany.
Sprawdziliśmy: test szóstoklasisty z matematyki w chotynieckiej podstawówce wypadł blado.
Zszokowany sytuacją jest przewodniczący Rady Gminy Radymno Zbigniew Olech: – Nie wiem, jak można było tak postąpić, wiedząc, że nie ma się kwalifikacji do nauczania matematyki? Przecież to przedmiot maturalny! Okłamywała te dzieci i ich rodziców.
Sekretarz Rady Gminy Radymno Krystyna Krzemińska: – Zawiadomiliśmy już Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli przy Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, prosząc o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. To pierwszy taki przypadek w naszej gminie.
Skontaktowaliśmy się z dyrektor Zespołu Szkół w Chotyńcu Ewą Nogą. Odmówiła komentarza. Zastanawia się nad skierowaniem do sądu sprawy przeciw wójtowi gminy Radymno za szkalowanie jej dobrego imienia.
Nieprzyjemnej i niezręcznej sytuacji nie chciał komentować także nauczyciel z Zespołu Szkół w Chotyńcu, na którego dyplom ukończenia studiów –bez jego wiedzy – powołała się pani dyrektor.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Żona wujta pracuje w Chotyńcu w szkole!!! Czyżby w taki sposób szykował posadkę dla małżonki??? Paskudnie!!! Ale teraz w takim właśnie państwie będziemy żyć!!!
Co wolisz Abc nadal kumoterstwo w wykonaniu pełopslu ? Pisz poprawnie słowo wÓjt i czekaj na wyro w tej sprawie a o Państwo się nie martw
Nie jest łatwo oceniać opisywaną sytuację komuś, kto nie przebywał w środowisku szkolnym w miejscowości Chotyniec, komuś kto nie zna układów jakie do niedawna panowały w Gminie Radymno (dobrze, że "ptaszki" odleciały a i pozostałym osobom z tego "przytulnego gniazdka" zostało pokazane gdzie jest ich miejsce i tam też zostali odesłani). W Gminie Radymno od 20 lat władzę sprawowali Ci sami ludzie, ludzie którzy podporządkowywali sobie znaczną część lokalnej społeczności poprzez przymykanie oczu na pewne rzeczy - na zasadzie długu wdzięczności.Pan Szylar postąpił bardzo słusznie - do takiego działania zobowiązuje go artykuł 304 §2 KPK - po 20 latach Gmina Radymno doczekała się praworządnej władzy, która "wyciągnie brudy" jakie stworzyła i starała się ukryć poprzednia władza.Brawo Panie Wójcie!A co do wspominanej w którymś z komentarzy małżonki Wójta i twierdzenia jakoby Wójt szykował dla niej posadę dyrektora - proszę nie być śmiesznym - konkursy na dyrektora rozstrzyga komisja a nowym dyrektorem zostanie osoba, która w ich oczach będzie najbardziej odpowiednia na to stanowisko.Ci, którzy krytykują działania obecnych władz Gminy Radymno sami muszą mieć coś na sumieniu i wypisują głupoty ze strachu, że kolejne ujawniane nieprawidłowości (o ile takie będą) mogą mieć związek z nimi samymi. Bardzo dobrze, że takie matactwa wreszcie wychodzą na światło dziennie, ogarnia mnie jedynie zdziwienie że poprzednia władza nie wykryła tego problemu - a może wiedziała ale miała interes w tym aby tego nie ujawniać? Spekulacje odstawmy na bok, w chwili obecnej liczy się przede wszystkim to aby doprowadzić sprawę do końca a Ewa N. jeśli faktycznie jest winna powinna ponieść srogie konsekwencje swojego czynu. Jak mają się czuć dzieci które uczęszczały do ZS w Chotyńcu, jak mają się czuć ich rodzice? Przecież taki incydent ze strony dyrektora to wstyd dla dzieci - które idąc do szkół średnich z obrzydzeniem będą mówić o tym gdzie uczęszczali do podstawówki czy gimnazjum... Ewa N. wymagała szacunku od wszystkich wokół a wychodzi na to, że nie miała go sama dla siebie - bo czy szanujący się człowiek mógłby być zdolny do czegoś takiego?
Specjalista od podsłuchów w UG Wiązowna znowu w akcji to się nazywa agenturalna genetyka szperanie w teczkach
B Piliszo kapus pognany z UG WIazownica to zwykly truten
Do Kazek: sprawa, o której piszesz została umorzona prawomocnym wyrokiem sądu wiec nie rozumiem Twojego toku działania... Do slon: radzę się zapoznać z artykułami: 226 §1 KK oraz 23 i 24 KC.Bez pozdrowień i radzę zachować więcej rozwagi w zamieszczanych komentarzach.
słoniu i kazku, obrażając i pomawiając osobę wykonującą czynności służbowe, a przemilczając i przyzwalając patologii polegającej na prawdopodobnym podrobieniu dokumentów być może w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, dajecie mroczny obraz swojej osoby, proponuję zaczekajcie niech Policja, Prokuratura i Sąd wypowiedzą się w tej sprawie.
K ile Ci płacą za te komentarze czy robisz to w ramach prowadzenia fanpage?
Media opisały powyższy temat, trzeba się interesować, sprawa została wyjaśniona przez sąd, w Gminie Wiązownica jest to co było w Gminie Radymno, proszę nie szukać tematu zastępczego, ktoś musi pokazać tą prawdę a dotyczy to obu przypadków, nie oskarżajcie prawego człowieka, prawda dziś jest nie na czasie
Dobrze, dobrze niech sprawdzą to gdzie trzeba :) Ktoś tu zaczął rządzić tak jak trzeba, właśnie takie sytuacje stwarzają "znajomości" - ludzie bez studiów za biurkami, a ludzie po studiach - bezrobotni.CZAS NA ZMIANY . Brawo dla rządzących za wszystkie zmiany w Gminie RADYMNO:)
Takich pseudo wykształconych w skali województwa to pewnie nazbierało by się na jeden nowy rok akademicki.
Nie tykać oszusta na stanowisku ??To takie w stylu wójta gminy WiązownicaPrawda ?
Lepiej gonić oszustów niż się im podlizywać.Rozumiem, że Ty wolisz sie podlizywać oszustom.Pozdrów Mariana Jerzego R.
Brawo Radymno.Czas na inne Gminy ze szczególnym wskazaniem na gminą Wiązownica.
Jeśli chodzi o uprawnienia to żona szylara Anna uczy informatyki w Chotyńcu bez uprawnień i wszystko jest dobrze
Taki wójt jak Szylar to wstyd dla gminy
A co powiecie na to że wójt gminy Radymno Szylar ma prace dyplomową pisaną przez pewną panią której nazwiska w tej chwili nie mogę zdradzić
Czy to źle że ktoś komuś pomaga pisać pracę,?Na pewno niejednemu z was pomagał ktoś pisać pracę, ale ma...W Polsce się chyba nikt taki nie narodził , żeby , każdemu dogodziłCiągle oszustwa, oskarżenia,kłamstwa, bicie o stołki, jak ktoś biedniejszy to Patologia,.. A gdzie wiara , miłość ? Czym wyższa wyższość , tym większa pycha. która każdego na dno dziś spycha i zaślepiona osoba taka. kiedyś gorąco, będzie płakać, Bo kto z was jest , bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem
a za wujka Staszka to był jednak porzadek w gminie radymno,haha wielu po nim plakalo
A do jakiej partii należało to cuś???
Sranie w banie!!! Pisowska nagonka!!!
Żona wujta pracuje w Chotyńcu w szkole!!! Czyżby w taki sposób szykował posadkę dla małżonki??? Paskudnie!!! Ale teraz w takim właśnie państwie będziemy żyć!!!