Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zorganizowało cykl prelekcji poświęconych wizytom Karola Wojtyły na Podkarpaciu. Celem projektu było przedstawienie historii pielgrzymek św. Jana Pawła II na Podkarpaciu w kontekście religijnym, historycznym i politycznym.
Podczas sześciu sesji popularno-naukowych prelegenci (ks. dr Marcin Kapłon, ks. dr Henryk Borcz, ks. dr hab. Stanisław Haręzga, dr Żaneta Niedbała, dr hab. Mariusz Krzysztofiński oraz ks. prof. dr hab. Józef Wołczański) podążyli śladami papieskich wizyt św. Jana Pawła II. Ks. dr hab. Stanisław Haręzga w wystąpieniu pt. „Aktualność wskazań Jana Pawła II dla Podkarpacia z jego pielgrzymek do Ojczyzny” odwołał się do myśli, przesłań papieża skierowanych do rodaków podczas pielgrzymek. Jego słowa pozostają wciąż aktualne i skłaniają do refleksji nad sensem życia. Niektóre z nich zdefiniowały historię jego pontyfikatu, inne wpłynęły na postrzeganie kościoła i kraju w obliczu ówcześnie zachodzących zmian politycznych oraz gospodarczych w Polsce. W trakcie spotkania odbyła się również prezentacja książki pt. „Drogowskazy wolności Jana Pawła II” pod redakcją S. Haręzgi, M. Kapłona i K. Kasprzyk. Jest to kompendium wiedzy o papieskim nauczaniu o wolności widziane oczami teologów, historyka oraz poetki. Nietrudno zauważyć, że u podstaw rozważania o człowieku Papież stawia bez wątpienia doświadczenie życiowe. Ciekawym zagadnieniem dotyczącym pielgrzymek papieskich są wpływy innych hierarchów kościelnych, m.in. arcybiskupa Ignacego Tokarczuka oraz pamięć o kardynale Sapieże jako wzorca dla kształtującego się intelektualnie kardynała K. Wojtyły. Ks. prof. dr. hab. J. Wołczański jako sekretarz arcybiskupa I. Tokarczuka w latach 1990 – 1991 oraz świadek historii przybliżył m.in. kulisy IV pielgrzymki papieża św. Jana Pawła II do Rzeszowa i Przemyśla oraz omówił działalność arcybiskupa I. Tokarczuka i jego relacje z papieżem, św. Janem Pawłem II. W ramach projektu zorganizowano objazd naukowy „Śladami św. Jana Pawła II”. Warto wspomnieć, że papież podczas pobytu w Przemyślu 2 czerwca 1991 r. kilkakrotnie wspominał o więzach łączących Go z naszą ziemią ... Wiele jest miejsc na Waszej ziemi, które na stałe noszę w pamięci i w sercu, do których wracam w modlitwie....

Zwiedzanie miejsc związanych z JP II rozpoczęto od zapalenia zniczy przy pomniku na placu Niepodległości, a następnie odwiedzono te związane z pobytem papieża w naszym mieście, m.in.: Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu, gdzie przechowywane są pamiątki po Janie Pawle II, Bazylikę Archikatedralną pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Archikatedralny Sobór Grekokatolicki św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zespołu Zamkowo-Parkowo w Krasiczynie oraz spotkanie uczestników przy dębach, tj. papieskim oraz kardynała Adama Stefana ks. Sapiehy – w miejscu, które w 1965 roku odwiedził Karol Wojtyła. Spacerując alejkami krasiczyńskiego parku, fotografując się na tle pięknej przyrody, wspominał zapewne swojego mistrza i nauczyciela. My dzisiaj, jako pokolenie JP II, powinniśmy podtrzymywać pamięć o księciu Niezłomnym. Do tego wielokrotnie też nawoływał papież święty Jan Paweł II. Dla przykładu podczas papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku powiedział: „Lata płyną naprzód, już wiele niewielu pamięta księcia kardynała Adama Stefana Sapiehę... Ci którzy pamiętają tak jak ja mają obowiązek przypominać, aby ta wielkość trwała i tworzyła przyszłość narodu i kościoła na tej polskiej ziemi…”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu pt. „Dziedzictwo św. Jana Pawła II – śladami św. Jana Pawła II”. Projekt dofinansowano z budżetu województwa podkarpaciego. Koordynatorem projektu była dr Żaneta Niedbała przy współudziale dr Ewy Grin-Piszczek.
Dr Żaneta Niedbała
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze