Reklama

Dzień po dniu

01/07/2021 07:15

W Muzeum Historii Miasta (Rynek 9) czynna jest wystawa grafik Łukasza Cywickiego, laureata Konkursu na Nagrodę Artystyczną im. Mariana Strońskiego 2019.

Artysta pokazał siedem wielkoformatowych grafik wykonanych w technice druku wypukłego (linoryt), które zatytułował „Dzień po dniu”.

– Zaprezentowane na wystawie prace, wchodzą w skład[paywall] większego cyklu „Dzień po dniu”, nad którym pracuję już od kilkunastu lat – mówi Łukasz Cywicki.

– Interesuje mnie struktura i faktura otoczenia, przyrody – łąka albo las. W czasie wypraw za miasto, najczęściej w Bieszczady za pomocą aparatu fotograficznego rejestruję wybrane fragmenty pejzażu. Jest to pierwszy jakby szkic. Potem przeglądam setki zdjęć i wybieram te, które odpowiadają mi pod względem kontrastu czy rysunku i tworzę z nich kolaże, czyli łączę wybrane elementy w całość, ograniczając się do czerni i bieli. Natomiast za pomocą zagęszczenia tych dwóch barw uzyskuję efekt szarości.

– W ten sposób powstaje obraz, który przenoszę na płytę graficzną wycinając w niej mozolnie kreskę po kresce. Cały ten proces trwa długo, nieraz nawet kilka miesięcy. To właśnie praca rozłożona w czasie, tak jak w tytule – dzień po dniu. Końcowy etap to powlekanie matrycy farbą i odbijanie na papierze. Dopiero wtedy, przy pierwszej, próbnej odbitce są największe emocje, a potem, jeżeli zaakceptuję obraz, odbijam cały nakład, który zwykle liczy dwadzieścia prac – opowiada Łukasz.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama