W Muzeum Historii Miasta (Rynek 9) czynna jest wystawa grafik Łukasza Cywickiego, laureata Konkursu na Nagrodę Artystyczną im. Mariana Strońskiego 2019.
Artysta pokazał siedem wielkoformatowych grafik wykonanych w technice druku wypukłego (linoryt), które zatytułował „Dzień po dniu”.
– Zaprezentowane na wystawie prace, wchodzą w skład[paywall] większego cyklu „Dzień po dniu”, nad którym pracuję już od kilkunastu lat – mówi Łukasz Cywicki.
– Interesuje mnie struktura i faktura otoczenia, przyrody – łąka albo las. W czasie wypraw za miasto, najczęściej w Bieszczady za pomocą aparatu fotograficznego rejestruję wybrane fragmenty pejzażu. Jest to pierwszy jakby szkic. Potem przeglądam setki zdjęć i wybieram te, które odpowiadają mi pod względem kontrastu czy rysunku i tworzę z nich kolaże, czyli łączę wybrane elementy w całość, ograniczając się do czerni i bieli. Natomiast za pomocą zagęszczenia tych dwóch barw uzyskuję efekt szarości.
– W ten sposób powstaje obraz, który przenoszę na płytę graficzną wycinając w niej mozolnie kreskę po kresce. Cały ten proces trwa długo, nieraz nawet kilka miesięcy. To właśnie praca rozłożona w czasie, tak jak w tytule – dzień po dniu. Końcowy etap to powlekanie matrycy farbą i odbijanie na papierze. Dopiero wtedy, przy pierwszej, próbnej odbitce są największe emocje, a potem, jeżeli zaakceptuję obraz, odbijam cały nakład, który zwykle liczy dwadzieścia prac – opowiada Łukasz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze