Na 10. rocznicę współpracy Isoldy Iben-Metzger i dra Dirka Ibena z gminą Lubaczów, zaangażowanych w inicjatywę ratowania dziedzictwa kulturowego wsi Podlesie, w miejscowości tej poświęcono dzwon, który zawisł na odbudowanej dzwonnicy. Tym samym 26 września do miejscowości wrócił fragment utraconej ponad siedemdziesiąt lat temu historii.
Podlesie (dawniej Reichau) to wieś założona w 1783 r. przez niemieckich osadników przesiedlonych na tereny Galicji podczas kolonizacji józefińskiej. W ramach współpracy gminy Lubaczów z Isoldą Iben-Metzger i dr. Dirkiem Ibenem (potomkami kolonistów z Reichau) na przestrzeni lat wykonano[paywall] renowację zabytkowego cmentarza i odbudowano nieistniejącą od lat 50. XX w. dzwonnicę.
Gmina Lubaczów nie po raz pierwszy udowodniła, że troska o cenne zabytki kultury, bez względu na to, do której narodowości należały, to rzecz niezwykle ważna nie tylko dla jej obecnych mieszkańców, ale również przyszłych pokoleń. Gmina od lat stara się pozyskiwać pieniądze z funduszy krajowych, unijnych i pochodzące od sponsorów na renowację dawnych budynków oraz miejsc na swoim terenie. W ten sposób odrestaurowany został Dom Pastora w Podlesiu. Obecnie działa w nim Centrum Edukacyjno-Kulturalne „Pastorówka”, jednocześnie jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych gminy.
Uroczystości poświęcenia dzwonu i dzwonnicy rozpoczęły się programem artystycznym w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baszni Dolnej. Następnie zaproszeni goście, Isolda Iben-Metzger, dr Dirk Iben i Perry Buffie wespół ze starostą powiatu lubaczowskiego Józefem Michalikiem, ks. proboszczem parafii w Baszni Dolnej Leszkiem Bruśniakiem, sołtysem wsi Podlesie Maciejem Mazurkiewiczem, wójtem gminy Lubaczów Wiesławem Kaplem oraz przedstawicielami młodzieży uroczyście przecięli wstęgę na nowej inwestycji. Po wspólnej modlitwie i poświęceniu dzwonnicy oraz dzwonu zgromadzeni zasadzili lipy na pamiątkę tego wydarzenia.
Kolejnym punktem spotkania była konferencja. „Kolonizacji niemieckiej Galicji wg źródeł demograficznych i kartograficznych” poświęcił swoje wystąpienie dr Franciszek Faluszczak z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, natomiast o „Podróży kolonistów józefińskich z krajów niemieckich do Galicji – trasie, warunkach, dokumentach podróżnych” zebrani w budynku Domu Pastora dowiedzieli się z referatu Janusza Hetmańczyka. Bogatą w informacje prezentację pod tytułem „O dziedzictwie sztuki sakralnej kolonizacji józefińskiej na terenie powiatu lubaczowskiego” przedstawił Janusz Mazur, kustosz Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Nie zabrakło również wspomnień z okazji jubileuszu 10-lecia wspólnych działań na rzecz ratowania pamiątek po dawnych kolonistach zamieszkujących Podlesie. Referat pt. „10 lat współpracy – droga do sukcesu” wygłosiła Isolda Iben-Metzger. Z kolei wójt gminy Wiesław Kapel przedstawił prezentację, w której zawarte zostały fotografie dokumentujące nie tylko 10 lat wspólnych spotkań, ale również działania podjęte przez gminę Lubaczów w ramach odnowy zabytków wsi Podlesie.
W Centrum Edukacyjno-Kulturalnym „Pastorówka” otwarta została również wystawa Obrazy pewnej wystawy…, prezentująca fotografie, historie rodzin i stare dokumenty, które zostały po dawnych niemieckich osadnikach zamieszkujących wieś Reichau.
Na zakończenie spotkania uczestnicy zwiedzili odrestaurowany cmentarz ewangelicki w Podlesiu, gdzie mieli okazję podziwiać krzyże i rzeźby nagrobne wykonane z kamienia bruśnieńskiego. Była to też okazja do zadumy nad grobami przodków.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze