Reklama

Egzamin na placu to sztuka dla sztuki?

12/04/2016 18:18

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozważa rezygnację ze sprawdzania umiejętności kandydata na kierowcę na placu manewrowym. Większość instruktorów nauki jazdy popiera ten pomysł.

Podczas spotkań  z przedstawicielami ośrodków szkolenia kierowców, które odbyły się dwukrotnie w marcu 2016 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, zgłoszonych zostało szereg postulatów dotyczących sposobu egzaminowania i szkolenia kandydatów na kierowców. Wśród zaproponowanych zmian znalazły się m.in. te dotyczące praktycznego egzaminu na prawo jazdy.

– Kwestie dotyczące szkolenia i egzaminowania kierowców decydują o bezpieczeństwie ruchu drogowego i osób poruszających się po polskich drogach – przyznaje[paywall] Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa. – Dlatego też każda decyzja w tym obszarze musi być podejmowana z namysłem, po dokonaniu odpowiednich analiz tak, aby realizowane działania służyły poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego – dodaje.

Reklama

Urzędnicy resortu zapewniają, że analizują propozycje środowiska instruktorów nauki jazdy, jednocześnie zastrzegając, że decyzje dotyczące konkretnych zmian w przepisach jeszcze nie zapadły.

– Większa część egzaminu praktycznego na placu to sztuka dla sztuki – mówi wprost Jerzy Giec, przemyślanin, wieloletni szkoleniowiec przyszłych kierowców. – Chodzi o sprawdzenie umiejętności kandydata w ruchu miejskim, a nie na pustym placu, gdzie nie ma żadnego zagrożenia. Co najwyżej sprawia się, że egzaminowany ma większy poziom stresu – przekonuje.

Reklama

Egzamin na placu polega na przygotowaniu do jazdy, sprawdzeniu stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy, ruszaniu z miejsca oraz jeździe pasem ruchu do przodu i tyłu oraz ruszaniu z miejsca do przodu na wzniesieniu.

– Oczywiście przed wyruszeniem z ośrodka należy sprawdzić elementarną wiedzę egzaminowanego o pojeździe, ale pozostałe elementy egzaminu na placu to dublowanie tego, co i tak ma miejsce podczas jazdy w ruchu miejskim – przekonuje Giec. – Jestem pewny, że postulowana zmiana przepisów nie spowoduje żadnego zagrożenia – zapewnia.

Reklama

Obecnie – jak wynika z danych – jedna trzecia zdających oblewa egzamin praktyczny właśnie na placu.

– Polska to jeden z ostatnich krajów w Europie, w którym nadal obowiązuje egzamin na placu – twierdzi Andrzej Mikulski, inny z przemyskich instruktorów nauki jazdy. – Moim zdaniem to przeżytek, zbędny element. Należy położyć większy nacisk na sprawdzian kandydata na ulicy, weryfikować znajomość przepisów, rozpoznawanie znaków drogowych, a nie tracić czas na coś, co nie daje faktycznego obrazu o egzaminowanym – kończy.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Paolo - niezalogowany 2016-04-12 21:46:29

    Wiadomo coś od kiedy miałaby być ta zmiana ? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości