Reklama

Elżbieta Dybek – profesor oświaty

Doktor nauk humanistycznych, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 14 Elżbieta Dybek została pierwszą w historii miasta profesor oświaty.

Tytuł honorowego profesora oświaty przyznawany jest przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Kandydatem do tytułu może być nauczyciel dyplomowany posiadający co najmniej 20-letni okres pracy w zawodzie nauczyciela, w tym co najmniej 10-letni okres pracy jako nauczyciel dyplomowany oraz znaczący i uznany dorobek zawodowy[paywall]. Tytuł jest nadawany na wniosek Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty.

– Zawsze chciałam być nauczycielem. To piękny zawód, choć bardzo trudny. W relacji z każdym człowiekiem, w tym także z uczniem i studentem, najważniejszy jest szacunek do niego. Podstawą nauczania jest indywidualne podejście do studenta czy ucznia, każdy człowiek jest inny i należy tak z nim pracować, żeby wydobyć talenty i pasje – powiedziała profesor oświaty E. Dybek.

Reklama

Na lekcjach nie ma sztampy

Jej dorobek zawodowy jest ogromny. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, wieloletnim kierownikiem Zakładu Dydaktyki Historii, obecnie Zakładu Historii. Uczyła historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum nr 1 im. Orląt Przemyskich w Przemyślu, obecnie w Szkole Podstawowej nr 14 w Przemyślu. Jest organizatorką i współorganizatorką międzynarodowych konferencji i seminariów oraz konkursów dla młodzieży szkolnej i studentów, autorką licznych publikacji z historii regionalnej oraz metodyki nauczania historii. Członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Who is Who World Society czy Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Ziemi Przemyskiej.

– Kiedyś usłyszałam o sobie bardzo ciepłe słowa. Że z dużym zaangażowaniem realizuję zadania dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze. Że zapewniam każdemu uczniowi osiągnięcie sukcesu na miarę jego możliwości. Że na lekcjach szukam nowatorskich form i metod pracy, głównie aktywizujących, wykazując się indywidualnym podejściem do każdego ucznia. To było miłe, ale nie cierpię sztampy na lekcjach – zapewniła.

Reklama

Wiele sukcesów

Podchodzi niestandardowo do nauczania historii. Włącza elementy żywego kontaktu z tym przedmiotem. Zabiera uczniów na warsztaty do Archiwum Państwowego w Przemyślu, na wycieczki, organizuje kółka. Od 2001 r. prowadziła Szkolny Klub Europejczyka, którego celem było uświadomienie młodym ludziom wspólnych korzeni Polski i Europy. W latach 2004 – 2014 kółko języka łacińskiego.

W 1997 r. jej uczeń wygrał europejski konkurs wiedzy o Austrii organizowany przez Austriacki Instytut Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej w Wiedniu, Generalny Konsulat Republiki Austrii w Krakowie i Bibliotekę Austriacką w Przemyślu. Główną nagrodą był dwutygodniowy kurs języka niemieckiego w Grazu. W 2009 r. jej uczennica zajęła 1. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg”.

Reklama

Dużą popularnością wśród młodzieży cieszy się Konkurs Historyczny „Walka Polaków o niepodległość w latach 1797 – 1918 i heroizm Orląt Przemyskich” – organizuje go cyklicznie od 2009 r. z Instytutem Historii Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu oraz byłym Gimnazjum nr 1, im. Orląt Przemyskich w Przemyślu, obecnie z SP nr 14. Konkurs Wiedzy o Integracji Europejskiej z kolei organizuje od 2010 r. Jego celem jest poszerzenie wiedzy na temat integracji europejskiej oraz kultury państw europejskich. W 2018 r. wspólnie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej współorganizowała konkurs w języku angielskim dla młodzieży z całej Europy pod hasłem „Rok 1918 – nowy ład w Europie Środkowo-Wschodniej”. Wymieniać można jeszcze sporo...

Oświatowe sympozja. Medale i wyróżnienia

Systematycznie podnosi swoje umiejętności i kwalifikacje. Uczestniczyła w licznych międzynarodowych konferencjach i seminariach, m.in. w: Monachium, Wiedniu, Salzburgu, Rzymie, Paderborn czy Budapeszcie. 24 lutego 2012 r. otrzymała medal 10-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu za poświęcenie w pracy dydaktycznej oraz umiejętność dzielenia się swoją pasją i wiedzą z młodzieżą studencką. 28 maja 2014 r. – Europejski Order Who is Who za całokształt pracy, 12 lipca 2017 r. – Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty. Odznaczenia i wyróżnienia także można mnożyć. Na koniec warto wspomnieć, że w 2013 r. była nominowana do „Konkursu na najlepszego nauczyciela”, organizowanego przez nasz tygodnik.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Grawitacjs - niezalogowany 2019-11-11 21:14:26

    Moje Grawitacje! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Krzysztof. - niezalogowany 2019-11-11 21:54:14

    GRATULACJE !Serdecznie Pozdrawia-MY !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    nick - niezalogowany 2019-11-12 18:36:52

    gratulacje od mieszkańca , miała Pani ze mną służbowy kontakt

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama