Prognozowana wysokość emerytury spędza sen z powiek wielu pracującym mieszkańcom naszego regionu, ale i innych części Polski. Wyniki badanie IBRiS „Godna emerytura. Czy wystarczy zabezpieczenie gwarantowane?” pokazują niemałe obawy z tym związane. Ale są w gronie emerytów także osoby, które można uznać za emerytalnych rekordzistów.
W województwie podkarpackim najwyższa wypłacana przez ZUS emerytura wynosi... ponad 24 tys. złotych (kwota brutto). Tak wynika ze statystyk, którymi podzielił się z nami rzeszowski oddział ZUS, pod który podlegają inspektoraty w Przemyślu, Jarosławiu, Przeworsku i Lubaczowie. Ponad 24 tys. zł otrzymuje co miesiąc mężczyzna, który przeszedł na emeryturę po 55 latach odprowadzania składek. Wysokość świadczenia wskazuje, że musiały być one niemałe. Z kolei rekordowo niską wysokość świadczenia z ZUS pobiera kobieta, która odprowadziła składki zaledwie za 1 miesiąc pracy. Wysokość jej emerytury to... 12 groszy.
Spore rozbieżności w wysokości wypłacanych emerytur wykazały też dane z oddziału ZUS Jasło – tu najwyższa emerytura wynosi 21 tys. zł (mężczyzna), a najniższa 0,62 zł (kobieta).
Łącznie na Podkarpaciu emeryturę z ZUS pobiera ponad 360 tys. osób.
– Gwarancja, że emerytura nie będzie niższa od kwoty najniższej emerytury, uzależniona jest od stażu pracy. Ma ją kobieta, która posiada co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz mężczyzna, który ma ich co najmniej 25 lat – informuje Wojciech Dyląg, podkarpacki rzecznik prasowy ZUS.
– Na wysokość emerytury znacząco wpływa waloryzacja składek i kapitału początkowego. Polega ona na pomnożeniu zapisanych w ZUS kwot przez wskaźnik waloryzacji – przypomina.
Wysokość emerytury zależy od kwoty składek opłaconych w czasie aktywności zawodowej. Prawo do emerytury przysługuje każdemu, kto ukończy powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i opłacił składki na ubezpieczenia społeczne przynajmniej za 1 dzień. Na wysokość emerytury znacząco wpływa staż pracy. Im więcej składek zdążyliśmy odłożyć i im później przechodzimy na emeryturę, tym wyższe świadczenie będzie nam przysługiwać. Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa naszą przyszłą emeryturę.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze