Reklama

Energia ze słońca ogrzeje szkołę podstawową

13/09/2015 17:15

Co może nauczyciel fizyki? Otóż, może wcielić teorię w życie. O lepszą lekcję trudno. Wszak „słowa uczą, a przykłady pociągają”. Nauczyciel fizyki, który przy okazji jest dyrektorem szkoły, może w kierowanej przez siebie placówce wprowadzić niejedną innowację technologiczną, np. energooszczędne ogrzewanie.

Ekoenergetyka jest „na topie”, szuka się również alternatywy dla tradycyjnych sposobów wytwarzania ciepła w postaci technik energooszczędnych. Marek Blecharczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dubiecku, w tej dziedzinie jest mocny – śledzi w Internecie nowinki technologiczne, zamontował kolektory słoneczne w swoim domu. Pomyślał i o szkole. W ubiegłym roku[paywall] postawił na ogrzewanie mieszane. Na razie eksperymentalnie – w jednej klasie.

Jak to działa?

Ogrzewanie mieszane działa wedle ściśle określonej zasady. Pierwszy element układu to c.o. promiennikowe. Metalowe grzejniki wypełnione rozgrzaną wodą promieniują ciepłem na podobnej zasadzie jak dawniej piec. Pokryte są specjalną, krzemkową farbą, która oddaje ciepło. – Pomiary wydajności oraz ekonomiczności wprowadzonego rozwiązania pozwoliły ustalić, iż zużycie gazu potrzebne na ogrzanie sali zmalało niemal o połowę – informuje dyrektor.

Reklama

Drugi element – grzejniki promiennikowe elektryczne – działają podczas lekcji, kiedy w klasie są dzieci. Włączają się, gdy temperatura nie osiąga zaprogramowanej wartości. Promieniują niczym słońce przez szybę. Bardzo szybko nagrzewają pomieszczenie.

Trzecia innowacja to wentylatory. – Ciepło na zasadzie konwersji unosi się do góry. Wentylatory wypychają ciepłe powietrze z powrotem w dół – wyjaśnia Marek Blecharczyk.

Zainteresowali się studenci

Ogrzewanie „wzięli pod lupę” studenci Politechniki Rzeszowskiej. Monitorowali działanie i funkcjonalność systemu. Wszystko na potrzeby pracy magisterskiej. Skierowała ich do Dubiecka szczecińska firma specjalistyczna, monter ogrzewania.

Reklama

Część projektu

Marek Blecharczyk myśli o kolejnych innowacjach, w tym pozyskiwaniu energii ze słońca. W sali gimnastycznej, o ile pozyska potrzebne fundusze, zamierza zlecić zainstalowanie fotoogniw. Widzi również możliwość wytwarzania na potrzeby szkoły własnego prądu. 


AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama