Reklama

Filmowym szlakiem po Przemyślu. Coś dla miłośników kina

Ciekawą ofertę dla miłośników kina, połączoną z aktywnością, ma przemyski oddział PTTK. Przewodnicy po raz drugi w tym miesiącu zapraszają chętnych na filmowy spacer po Przemyślu.

Minęło kilka tygodni od uroczystego otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Przemyślu. Lipcowe wydarzenie, zorganizowane przez Podkarpacką Komisję Filmową wespół z WDK w Rzeszowie, PCKiN Przemyśl, CK w Przemyślu oraz samorządami województwa podkarpackiego i miasta Przemyśla, było prawdziwą gratką dla kinomaniaków.

W temacie kinematografii działo się sporo, bo i Przemyśl na Podkarpackim Szlaku Filmowym znalazł się nieprzypadkowo. Miasto zagrało w wielu filmach i serialach telewizyjnych.

To tu zrealizowane zostały choćby takie produkcje, jak[paywall] „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy czy cieszący się ogromną popularnością serial „Wataha”. Wówczas była też okazja nie tylko do obejrzenia filmowych produkcji, w których „zagrał” Przemyśl,  ale też poznania grodu nad Sanem z innej perspektywy – szlakiem tworzonych tu filmów.


Ci, którzy przegapili okazję, mogą skorzystać z propozycji przewodników PTTK w Przemyślu i na filmowy spacer po mieście wybrać się w niedzielę, 29 sierpnia. Będzie to sposobność do zobaczenia lokacji, w których realizowano filmy z Przemyślem w tle, ale też do poznania bogatej historii miasta i jego zabytków.

Reklama

Produkcje, w których „zagrał” Przemyśl

– Podczas wcześniejszego spaceru filmowego po Przemyślu wyruszyliśmy spod fontanny w Rynku, schodami na ulicę Grodzką. Na schodach Rycerskich były bowiem kręcone ujęcia do filmu „Młody Piłsudski”, przedstawiającego młodzieńcze losy przyszłego naczelnika państwa, a na ulicy Grodzkiej zdjęcia do serialu „Dziewczyny ze Lwowa” – mówi przewodnik PTTK Piotr Bednarz.

– Na trasie spaceru znalazł się też przemyski zamek i ulica Zamkowa, gdzie realizowano m.in. sceny do „Kroniki wypadków miłosnych”, ulica Katedralna, gdzie też kręcono ujęcia do wymienionych już tytułów i klasztor Karmelitów Bosych, który „zagrał” w „Ułaskawieniu” Jana Jakuba Kolskiego. Basztową doszliśmy do Słowackiego i Bibliotecznej, przy której również kręcono „Młodego Piłsudskiego”. Potem przystankiem na trasie był przemyski dworzec kolejowy, gdzie w holu poczekalni bohaterki „Kroniki wypadków miłosnych” Alina z Zuzą czekały na pociąg. Metę 1,5-godzinnego spaceru stanowił przemyski Rynek, z którego wyruszaliśmy – opisuje.

W niedzielę, 29 sierpnia, chętni na filmowo-turystyczne doznania mogą się szykować na dłuższy spacer, z większą liczbą przystanków na trasie wycieczki. Start przewidziany jest przy fontannie, o g. 12.

– Podczas wcześniejszego spaceru, 15 sierpnia, mieliśmy dobrą frekwencję. Dopisali przemyślanie, ale i turyści. Mieliśmy nawet kilkunastoosobową ekipę znad morza – mówi P. Bednarz.

Zwiedzający zgodnie orzekli, że filmowy spacer to pomysł na tyle ciekawy, że warto go włączyć na stałe do programu wycieczek po tysiącletnim grodzie, co przemyski oddział PTTK uczynił.


fot.www.filmowepodkarpacie.pl
Niektóre sceny z filmu „Proste pragnienia” kręcono na peronie przemyskiego dworca PKP. Takich filmowych przystanków na trasie spaceru filmowego z przewodnikiem, planowanego 29 sierpnia, będzie dużo więcej.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości