Reklama

Finał akcji „Pomocnik Świętego” w Przemyślu

01/01/2022 09:39

Tuż przed świętami w Przemyślu odbył się trzeci finał akcji „Pomocnik Świętego”. Tym razem prezenty trafiły do podopiecznych z Domów dla Dzieci w Przemyślu oraz Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Korytnikach.

Inicjatywa zrodziła się w 2019 r.

– Początek był bardzo spontaniczny. Pomagając moim siostrzeńcom i bratankowi w pisaniu listów do świętego Mikołaja, wróciłam wspomnieniami do moich dziecięcych marzeń. Przypomniałam sobie, jak cała moja rodzina angażowała się w ich spełnienie, brat wyklejał nocą tapety w moim wymarzonym domku dla lalek – wspomina pomysłodawczyni Małgorzata Sztolf.

– Z perspektywy czasu widzę, jak[paywall] ważne było dla nich to, bym dostała to, o co prosiłam i uwierzyła w świąteczny cud. Pojawiła się też myśl, że są dzieciaki, które również mają marzenia, piszą listy i nie zawsze doczekają się ich spełnienia. Skontaktowałam się wówczas z panią Moniką Pacławską, wychowawcą w Domach dla Dzieci w Przemyślu i lawina dobra ruszyła! – dodaje.

W tym roku dzieci kolejny już raz napisały listy, które trafiły na specjalnie w tym celu założoną stronę na facebooku „Pomocnik Świętego”. Schemat jest nieco podobny do Szlachetnej Paczki. Chętni zgłaszali się do realizacji dziecięcych pragnień i przygotowywali prezenty.

Reklama

Paczki z USA i Swarzędza

Do akcji włączyli się nie tylko mieszkańcy Przemyśla i okolic, ale także osoby z Polski i z zagranicy. Paczki przygotowane zostały przez pomocników m.in. z: USA, Niemiec, Swarzędza, Kielc, Krakowa, Lublina czy Warszawy.

– Najpiękniejsze jest to, że niektórzy nie mają żadnych punktów stycznych z Przemyślem, a w akcję włączają się w zaufaniu, z potrzeby swojego wielkiego serca – mówi M. Sztolf.

W tym roku listy przygotowało 43 dzieci. Mikołajów znalazły w zaledwie kilka dni. Wśród stałych pomocników są fani skupieni wokół klubu Lider Basket Swarzędz. Po raz kolejny do pomocy włączyli się: Stowarzyszenie dla Przemyśla „Regia Civitas”, Mamuśki z Orlika, załoga MPEC Przemyśl i Empik Jarosław.

Reklama

Cud Bożego Narodzenia

– „Pomocnik Świętego” integruje ludzi! Bardzo mnie cieszy, gdy zgłaszają się grupy znajomych z pracy, przyjaciele, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowują paczki, dopytują o szczegóły. Szalenie wzrusza mnie inicjatywa uczniów przemyskich szkół średnich: Mateusza Trojnara i Kacpra Ścirki, którzy wśród swoich znajomych organizują zrzutkę na słodycze dla dzieciaków i przywożą cały samochód wypakowany słodkościami – podkreśla M. Sztolf.

Chłopcy zawsze starają się, by słodycze były dostosowane do wieku dzieci oraz ich preferencji. – We wszystkim wspierają nas nasze rodziny i znajomi. Sami też mają dobre serca i co roku pomagają – podkreśla M. Trojnar.

– Warto pomagać. W przyszłym roku na pewno również włączymy się w akcję – dodaje K. Ścirko.

Reklama

Pomysłodawczyni akcji mówi, że nie spodziewała się, iż nabierze ona takiego rozmachu.

– W pierwszym roku było we mnie pełno obaw, a teraz, gdy dostałam telefon z Domów dla Dzieci, że przybyło czterech podopiecznych, bez wahania odpowiedziałam: to czekam na listy! Mam pomocników, którzy nie zdążyli i czekają w rezerwie. Czy to nie jest właśnie cud Bożego Narodzenia? – mówi M. Sztolf. 


fot.archiwum organizatora
Z wizytą u dzieciaków.


pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama