Kilka tygodni temu poinformowaliśmy o wycofaniu się Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie z budowy ścieżki rowerowej przy modernizowanej i rozbudowywanej drodze wojewódzkiej 885 Przemyśl – Malhowice, prowadzącej do mającego tam powstać polsko-ukraińskiego przejścia granicznego. Sprawą od początku zajmuje się Stowarzyszenie Forum Rozwoju Przemyśla.
To oni, po skierowaniu zapytania do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie oraz wójta gminy Przemyśl Andrzeja Huka, dowiedzieli się, że pierwotnie planowanej ścieżki rowerowej jednak nie będzie. – Tę informację przyjęliśmy ze sporym rozczarowaniem, przy tak rozległej inwestycji trasa rowerowa bowiem powinna być jej podstawowym elementem. Zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę jej popularność wśród rowerzystów, jak również bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu[paywall]. Ale nie poprzestaliśmy na tym. Negatywna odpowiedź sprawiła, że zwróciliśmy się z apelem do marszałka województwa podkarpackiego jako instytucji zarządzającej drogami wojewódzkimi – powiedział Grzegorz Kość ze stowarzyszenia.
Pismo do marszałka Władysława Ortyla jest apelem o podjęcie działań w celu przywrócenia pomysłu budowy wzdłuż remontowanej drogi ścieżki rowerowej. Członkowie stowarzyszenia powołują się w nim na fakt, że trasa ta ze względu na walory krajobrazowe oraz bliskość fortów Twierdzy Przemyśl (forty: Optyń, Hermanowice i Łuczyce) jest niezwykle popularna wśród rowerzystów. Ci przemierzają ją, kierując się w stronę Malhowic, a następnie do Stanisławczyka, by tam, na kładce, skręcić do Rożubowic i dalej w kierunku Przemyśla.
„(...) Kolejnym argumentem jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Jeszcze przed remontem wspomnianej drogi ruch samochodowy na tej trasie był znaczny. Kierowcy ze względu na długość oraz ukształtowanie tejże drogi rzadko trzymali się dopuszczalnych norm prędkości ruchu. Jeśli droga będzie wyremontowana, prędkości rozwijane przez kierowców będą jeszcze większe. Droga stanie się jeszcze bardziej niebezpieczna dla wszystkich jej użytkowników. Nie bez znaczenia jest też planowana budowa polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Malhowicach. Przejście to, już teraz określane jako „Brama Karpat” ze względu na swoje znaczenie strategiczne, komunikacyjne i gospodarcze dla obu państw, a także społeczności zamieszkujących po obu stronach granicy, spowoduje radykalny wzrost liczby samochodów czy to osobowych, czy autokarów (...). Pragniemy również zwrócić uwagę na warunki lokalne. Niejednokrotnie mieszkańcy miejscowości, przez które przebiega droga wojewódzka 885, wykorzystują rower jako podstawowy środek lokomocji. Jeżdżą nim do miasta, np. do szkół, sklepów czy urzędów, ale również do innych miejscowości w celach towarzyskich czy rekreacyjnych (...)” – czytamy m.in. w piśmie.
– Mamy nadzieję, że apel ten spotka się z pozytywnym odbiorem pana marszałka. Będzie to dowód troski władz województwa o zdrowie i życie mieszkańców i rowerzystów, jak również ukłon w stronę ekologii oraz wyraz promowania zdrowego trybu życia. Mamy nadzieję, że przedstawione racje pan marszałek uzna za zasadne, a przywołane argumenty za wystarczające. Być może chodzi o koszty. Zaproponowaliśmy więc, aby ścieżkę wykonać z masy bitumicznej jako tworzywa tańszego, bezpieczniejszego i wygodniejszego w użytkowaniu przez rowerzystów – podsumował G. Kość.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Niech od razu rondo zrobią na skrzyżowaniu Obozowej z Herburtów
rondo .....po co . juz widac jak wiesniaki jezdza na rondzie na gorze z zewnetrznego pasa na wprost w kierunku przemysla. a policja tylko stoi i łapie na radar pod górę zamiast uczyc jeżdzić hołote ze wsi.Przeciez nie wjadę wielką predkością na rondo to zrozumiałe, bezsensowne też jest ze policja łapie na radar na dole śłowackiego zza ekranów dzwiekochłonnych,przecież tam jest zwężka bo budują most i samo z siebie należy jechać bardzo wolno, albo policja coś nie teges albo jakiś złośliwy cwel dzwoni i muszą stac. pewnie złośliwy kutas zcwelony zadaje syzyfową pracę policji ale jak bedzie przejście to cwel nie uśnie jak kabany zaczną pod góre redukować biegi.
Miastowy w pierwszym pokoleniu odcina się stanowczo i wulgarnie od swoich chłopskich korzeni.Szkoda.W chwili obecnej to właśnie wieś jest najbardziej stateczną częścią naszego społeczeństwa
Żadnej rowerowej ścieżki nie będzie i już.Nasze regionalne władze świeckie jak i duchowne nie jeżdżą rowerami.Nadal rozkoszują się samochodami.A cykliści nie chodzą do kościoła w niedzielę tylko jadą w plener.Gdzież tak można.
Dlaczego na forum nie ma cyklistów,trzeba piętnować Wojewodę,Wójta Gminy Przemyśl i przypominać, że mamy XXI wiek i obecnie budowa drogi wraz z pasami dla rowerzystów to zwykły obowiązek.
Jest to kolejna bardzo dobra inicjatywa ze strony Forum Rozwoju Przemyśla dlatego, że- ścieżki rowerowe to bardzo ważne elementy infrastruktury drogowej - wpływają na poprawę bezpieczeństwa- znacząco polepszają dostępność komunikacyjną dla mieszkańców i turystów- stanowią atrakcje turystyczną ponieważ często prowadzone wzdłuż ciekawych historycznie i krajobrazowo miejsc- usprawniają ruch samochodowy i ciężarowy ponieważ rowerzyści nie są zmuszenie do korzystania z dróg publicznych- ścieżki rowerowe są bardzo często wykorzystywane przez osoby jeżdżące na łyżworolkach, wrotkach czy popularnych coraz bardziej longboard'ch i hulajnogach
rozsądny i rzeczowy wpis tylko zastanów się kto Cię człowieku wysłucha ten POLITYCZNY ograniczony umysłowo wojewódzki i warszawski polityczny PISowski BETON im we łbach tylko profity i władza reszta nie ma znaczenia
Żaden porządny Polak, Katolik, wyznawca świętości Świętego Jana Pawła II, słuchacz Radia Maryja, widz Telewizji Trwam, coroczny uczestnik pielgrzymki na Kalwarię i do Częstochowy nie poprze marnowania grubych milionów z pieniędzy podatnika na jakieś lewackie fanaberie w stylu ścieżek rowerowych, z których korzystają potem P-E-D-A-Ł-U-J-Ą-C różne dziwne elementy, ukryta opcja niemiecka, liberałowie czy jakieś tam LGBT. Jest tyle jeszcze kościołów do wyremontowania, przydrożnych kapliczek do odrestaurowania, najnowsze Dzieło Ojca Tadeusza z Torunia do dofinansowania, pomników Wielkiego Wadowiczanina do postawienia a oni mają czelność jakiejś bezsensownej ścieżki się domagać. Widać, że szatan mąci im umysły. Pomódlmy się bracia i siostry Katolicy o ich opamiętanie by nie wygłaszali herezji o ścieżkach rowerowych.
Niech od razu rondo zrobią na skrzyżowaniu Obozowej z Herburtów
rondo .....po co . juz widac jak wiesniaki jezdza na rondzie na gorze z zewnetrznego pasa na wprost w kierunku przemysla. a policja tylko stoi i łapie na radar pod górę zamiast uczyc jeżdzić hołote ze wsi.Przeciez nie wjadę wielką predkością na rondo to zrozumiałe, bezsensowne też jest ze policja łapie na radar na dole śłowackiego zza ekranów dzwiekochłonnych,przecież tam jest zwężka bo budują most i samo z siebie należy jechać bardzo wolno, albo policja coś nie teges albo jakiś złośliwy cwel dzwoni i muszą stac. pewnie złośliwy kutas zcwelony zadaje syzyfową pracę policji ale jak bedzie przejście to cwel nie uśnie jak kabany zaczną pod góre redukować biegi.
Miastowy w pierwszym pokoleniu odcina się stanowczo i wulgarnie od swoich chłopskich korzeni.Szkoda.W chwili obecnej to właśnie wieś jest najbardziej stateczną częścią naszego społeczeństwa