Reklama

Gdzie są żołnierze WOT?

W obecnym, bardzo trudnym czasie, kiedy szaleje pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, ze strony mieszkańców polskich miast, także Przemyśla i mniejszych miejscowości, coraz częściej padają pytania: gdzie są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej? Dlaczego nie ma ich na ulicach, dlaczego nie pomagają społeczeństwu? Przecież to jedno z ich podstawowych zadań w czasie kryzysu…

Wspieranie lokalnych społeczności, np. w sytuacjach kryzysowych, klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków to – obok obrony – główne zadanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Mają do tego wykorzystywać swoje specyficzne zdolności i sprzęt. Wspólnym mianownikiem zadań stojących przed WOT zawsze jest pomoc i wsparcie społeczności lokalnej, w której terytorialsi codziennie funkcjonują, przez co są z nią szczególnie mocno związani – powiedział swego czasu oficer prasowy dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak[paywall]. – WOT mają wspierać, a nie zastępować służby ratownicze, a struktura obrony terytorialnej jest tak projektowana, by jak najlepiej wpisać się w pomoc społeczeństwu i służbom wyspecjalizowanym w niesieniu pomocy – dodał.

Obecna sytuacja jest nadzwyczajna. Koronawirus SARS-CoV-2 szerzy się błyskawicznie, więc trudno się dziwić pytaniom mieszkańców. Dyskusja na ten temat rozgorzała nawet między przemyskimi radnymi na Facebooku. I to z koalicji rządzącej – Grażyną Stojak (Koalicja Obywatelska) i Andrzejem Zapałowskim (Wspólnie dla Przemyśla, kiedyś Kukiz’15). Jej poziom był jednak tak żenujący, że powstrzymamy się od cytowania.

Reklama

Model przeciwkryzysowy

Zapytaliśmy oficera prasowego 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie (skupiającej terytorialsów m.in. z czterech naszych powiatów) podpułkownika Witolda Surę, jakie zadania wykonują żołnierze obrony terytorialnej na Podkarpaciu?

– Od 12 marca zupełnie zmieniliśmy model funkcjonowania, przechodząc z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji jest obecnie w stanie dwunastogodzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych weszły natomiast w sześciogodzinną gotowość do podjęcia działań. Wspieramy różne służby. Nie ma nas na ulicach, bo w tym bardzo trudnym czasie widok żołnierza w pełnym umundurowaniu bardzo źle by się kojarzył. Wspieramy służby specjalistyczne, odciążamy cywilną służbę zdrowia, wspieramy opiekę osób starszych oraz edukujemy otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 – wyliczył ppłk W. Sura.

Reklama

Pomoc pogranicznikom, kombatantom, infolinia

Od 14 marca br. żołnierze 3. Podkarpackiej BOT wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej na trzech punktach kontrolnych granicy województwa podkarpackiego. W porcie lotniczym Rzeszów – Jasionka wspierają służby lotnicze. Na terenie całego Podkarpacia objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport) oraz działania profilaktyczne. Od 16 marca br. wykonują zadania na rzecz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Od 18 marca br. dowództwo WOT zorganizowało zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie. Pod nr telefonu 800 100-102, działającym całodobowo, osoby samotne, starsze, źle znoszące izolację, czy odczuwające stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa, mogą usłyszeć porady, słowa otuchy i wsparcia. Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideoczatu przez Skype’a pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”.

Reklama

– Jesteśmy gotowi także do innych zadań. O każdej porze. Musimy tylko dostać taki rozkaz – podsumował ppłk W. Sura.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kon - niezalogowany 2020-03-27 18:37:08

    Jak to gdzie ? w domu siedza i pija piwo! widzialem wlasnie sasiada jak po piwo sie wybral i sie smieje ze jest zaje.... scie ! A GDZIE JEST P WIELKI PATRIOTA  MACIEREWICZ ?!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-03-27 18:45:01

    WOT to jeszcze niemowlak i traktowany jak piąte koło u wozy w siłach zbrojnych.Co o sobie piszą czyli chwalą się że są :-odważni/nie sprawdzone/;-braterscy/nikt nie wie z kim sie bratają/;-mąją tradycję/ciekawą jaką i po kim/;-odpowiedzialni/a to jest ciekawe/. Poczytajcie sobie sami.Najciekawsze jest,że nikt nie wie po co są skoro są nieprzydatni dla lokalnego społeczeństwa .https://terytorialsi.wp.mil.pl/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-03-27 18:55:49

    Co tam żołnierze WOT nie wiedzący co mają robić w stanie zagrożenia/"Gdzie przód gdzie tył my nie wiemy prowadź wodzu bo zginiemy"A  WódzZobaczcie co w stanie zagrożenia Narodu robi Pan Prezydent https://kresy24.pl/prezydent-duda-z-modlitwa-blagalna-na-jasnej-gorze-za-ojczyzne-i-rodakow-rozsianych-po-swiecie/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama