W obecnym, bardzo trudnym czasie, kiedy szaleje pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, ze strony mieszkańców polskich miast, także Przemyśla i mniejszych miejscowości, coraz częściej padają pytania: gdzie są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej? Dlaczego nie ma ich na ulicach, dlaczego nie pomagają społeczeństwu? Przecież to jedno z ich podstawowych zadań w czasie kryzysu…
Wspieranie lokalnych społeczności, np. w sytuacjach kryzysowych, klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków to – obok obrony – główne zadanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Mają do tego wykorzystywać swoje specyficzne zdolności i sprzęt. Wspólnym mianownikiem zadań stojących przed WOT zawsze jest pomoc i wsparcie społeczności lokalnej, w której terytorialsi codziennie funkcjonują, przez co są z nią szczególnie mocno związani – powiedział swego czasu oficer prasowy dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak[paywall]. – WOT mają wspierać, a nie zastępować służby ratownicze, a struktura obrony terytorialnej jest tak projektowana, by jak najlepiej wpisać się w pomoc społeczeństwu i służbom wyspecjalizowanym w niesieniu pomocy – dodał.
Obecna sytuacja jest nadzwyczajna. Koronawirus SARS-CoV-2 szerzy się błyskawicznie, więc trudno się dziwić pytaniom mieszkańców. Dyskusja na ten temat rozgorzała nawet między przemyskimi radnymi na Facebooku. I to z koalicji rządzącej – Grażyną Stojak (Koalicja Obywatelska) i Andrzejem Zapałowskim (Wspólnie dla Przemyśla, kiedyś Kukiz’15). Jej poziom był jednak tak żenujący, że powstrzymamy się od cytowania.
Zapytaliśmy oficera prasowego 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie (skupiającej terytorialsów m.in. z czterech naszych powiatów) podpułkownika Witolda Surę, jakie zadania wykonują żołnierze obrony terytorialnej na Podkarpaciu?
– Od 12 marca zupełnie zmieniliśmy model funkcjonowania, przechodząc z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji jest obecnie w stanie dwunastogodzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych weszły natomiast w sześciogodzinną gotowość do podjęcia działań. Wspieramy różne służby. Nie ma nas na ulicach, bo w tym bardzo trudnym czasie widok żołnierza w pełnym umundurowaniu bardzo źle by się kojarzył. Wspieramy służby specjalistyczne, odciążamy cywilną służbę zdrowia, wspieramy opiekę osób starszych oraz edukujemy otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 – wyliczył ppłk W. Sura.
Od 14 marca br. żołnierze 3. Podkarpackiej BOT wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej na trzech punktach kontrolnych granicy województwa podkarpackiego. W porcie lotniczym Rzeszów – Jasionka wspierają służby lotnicze. Na terenie całego Podkarpacia objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport) oraz działania profilaktyczne. Od 16 marca br. wykonują zadania na rzecz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Od 18 marca br. dowództwo WOT zorganizowało zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie. Pod nr telefonu 800 100-102, działającym całodobowo, osoby samotne, starsze, źle znoszące izolację, czy odczuwające stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa, mogą usłyszeć porady, słowa otuchy i wsparcia. Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideoczatu przez Skype’a pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”.
– Jesteśmy gotowi także do innych zadań. O każdej porze. Musimy tylko dostać taki rozkaz – podsumował ppłk W. Sura.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jak to gdzie ? w domu siedza i pija piwo! widzialem wlasnie sasiada jak po piwo sie wybral i sie smieje ze jest zaje.... scie ! A GDZIE JEST P WIELKI PATRIOTA MACIEREWICZ ?!!!
WOT to jeszcze niemowlak i traktowany jak piąte koło u wozy w siłach zbrojnych.Co o sobie piszą czyli chwalą się że są :-odważni/nie sprawdzone/;-braterscy/nikt nie wie z kim sie bratają/;-mąją tradycję/ciekawą jaką i po kim/;-odpowiedzialni/a to jest ciekawe/. Poczytajcie sobie sami.Najciekawsze jest,że nikt nie wie po co są skoro są nieprzydatni dla lokalnego społeczeństwa .https://terytorialsi.wp.mil.pl/
Co tam żołnierze WOT nie wiedzący co mają robić w stanie zagrożenia/"Gdzie przód gdzie tył my nie wiemy prowadź wodzu bo zginiemy"A WódzZobaczcie co w stanie zagrożenia Narodu robi Pan Prezydent https://kresy24.pl/prezydent-duda-z-modlitwa-blagalna-na-jasnej-gorze-za-ojczyzne-i-rodakow-rozsianych-po-swiecie/
a ło tu https://worldoftanks.eu/join/5385_PL1?pub_id=wot_ong_eu_pl_g_s-b_acq_kw_pl_world_of_tanks_game_ins&xid_source=google&xid_medium=cpc&xid_network=g&xid_campaign_id=6444265119&xid_adgroup_id=73788400221&xid_ad_id=390324727817&xid_target_id=kwd-312783441496&xid_keyword=world+of+tanks+gra&xid_placement=&xid_device_type=c&xid_position=&xid_region=9067398&xid_position_type=-&xid_target=&xid_feeditemid=&xid_matchtype=e&xid_clickid=EAIaIQobChMIibvm8qe76AIV2OeaCh3drQbnEAAYAiAAEgKrYvD_BwE&url=https%3A%2F%2Fworldoftanks.eu&gclid=EAIaIQobChMIibvm8qe76AIV2OeaCh3drQbnEAAYAiAAEgKrYvD_BwE&sid=SIDrF0Igfk-nqRy2Qz3KiLx6_dHYs6mh8IjVxG5O7pIrsJKC4z-XAWVKcwFXeqfPeuTbVpyd924xxCGEvhrSEwkZkTc5NyQO0_NSR9tIRpKbsrFqyZIhM9nnRJ0pnjVIWIaOwcpipVAFaBV9D0IIzr8pr8O&enctid=c1lu8se2msco&lpsn=WOT_About_Game_PA_Test_SOI
Formalnie nie ma kryzysu, klęski żywiołowej, ani stanu nadzwyczajnego.
Dawne harcerstwo, które pamiętam z czynnej działalności, dawało więcej umiejętności, kwalifikacji i specjalności niż ta współczesna zabawa starszych panów w Indian zwana szumnie WOT. Pisze o dawnym harcerstwie, bo nie znam zasad szkolenia obecnych harcerzy, więc druhny i druhowie bez urazy.
A co oni mają robić teraz redaktorzyno na ulicach ??? Mają co stać i się patrzeć? Kierować ruchem? Palowac ludzi którzy poruszają się w 3 a nie w 2osoby? Sprawdzać kierowców i pytać czy jedzie do apteki czy tylko do pracy... Co za bezmozg to pisał.... To nie wojna...nie powódź nie tsunami nie trzęsienie ziemi ani upadek asteroidy ...to wirus więc w czym mają pomagać??? W rozsiewaniu zarazków jak by wszyscy mieli być na ulicach???
Komu mają dawać te maseczki jak ludzi na ulicach nie ma?
I wpier..lają tatara, golonkę czy inny salceson !!!PRZEMYSŁOWY CHÓW ZWIERZĄT JEDNYM Z GŁÓWNYCH CZYNNIKÓW RYZYKA GLOBALNYCH PANDEMII - ROSLINNIEJEMY.ORGPs. A śmiać to się dopiero będą, ale baranim głosem !!!
Na pałowanie przyjdzie pewnie jeszcze czas ?!?CZY NADCHODZĄ CZASY ŁAPANEK KORONAWIRUSOWYCH - ZMIANYNAZIEMI.PL
No i fajnie, niech się modli, tyle tylko, jest jeden feler, a mianowicie: Jak jest powiedziane - Bóg nie słucha modlitw mięsożerców, zatem panie prezydencie:YOUTUBE.COM - DEBATA: ZWIERZĘTA NALEŻY WYKLUCZYĆ Z MENUYOUTUBE.COM - MISTYCYZM 13 - WEGETARIANIZMYOUTUBE.COM - POSITIVE VIBRATION - PRZEZNACZENIESPUREK: KORONAWIRUS MOŻE BYĆ WYNIKIEM PRZEMOCY WOBEC ZWIERZĄT - MSN.COM.PLZOSTAN WEGE.PL
YOUTUBE.COM - LENIWIEC - HARCERZE
..... nie trzęsienie ziemi, nie tsunami, nie upadek asteroidy ..... Które z tych wydarzeń MIERNITO wydarzyć się może w Przemyślu, Polsce ...? Spadaj na Seszele!
A gdzie są żołnierze zawodowi ? Siedzą w domach, nawet nie jadą do jednostek,a na ulicach by się przydało wspomagając policję.
w jaki sposób mieli by wspomagać policje podaj przykład, i jakie wojsko ma uprawnienia wobec cywili ?
Dobrze ,że mamy Straż Miejską i ich przynajmniej było widać przy dworcach pilnowali aby podróżni się nie rozchodzili po mieście jak był najazd na Przemyśl - wielkie podziękowanie w ich stronę . Na pewno było by bezpiecznej jakby wojska WOT - iu ich wspierały ,ale pewnie antoni ich szkolił w przez internet :)
Osoba przybrana do pomocy policjantowiart.15 ust.1 pkt. 7 Ustawy o Policjiart.243 kpkNie grożą ci żadne konsekwencje, jedynie list pochwalny od Policji.
Jak to gdzie ? w domu siedza i pija piwo! widzialem wlasnie sasiada jak po piwo sie wybral i sie smieje ze jest zaje.... scie ! A GDZIE JEST P WIELKI PATRIOTA MACIEREWICZ ?!!!
WOT to jeszcze niemowlak i traktowany jak piąte koło u wozy w siłach zbrojnych.Co o sobie piszą czyli chwalą się że są :-odważni/nie sprawdzone/;-braterscy/nikt nie wie z kim sie bratają/;-mąją tradycję/ciekawą jaką i po kim/;-odpowiedzialni/a to jest ciekawe/. Poczytajcie sobie sami.Najciekawsze jest,że nikt nie wie po co są skoro są nieprzydatni dla lokalnego społeczeństwa .https://terytorialsi.wp.mil.pl/
Co tam żołnierze WOT nie wiedzący co mają robić w stanie zagrożenia/"Gdzie przód gdzie tył my nie wiemy prowadź wodzu bo zginiemy"A WódzZobaczcie co w stanie zagrożenia Narodu robi Pan Prezydent https://kresy24.pl/prezydent-duda-z-modlitwa-blagalna-na-jasnej-gorze-za-ojczyzne-i-rodakow-rozsianych-po-swiecie/