Reklama

Gdzie wbijesz łopatę, to problem

10/11/2020 06:42

Od kilku tygodni nie słabnie w Przemyślu spór o leciwą kamienicę przy ulicy Matejki. Każdy fan spacerów po uliczkach okalających Park Miejski wie, jak magiczne są to okolice. Dlatego nie zaskakuje poziom emocji mieszkańców najbliższej okolicy. Nie przekonują ich zapewnienia wojewódzkiego konserwatora zabytków i inwestora, że cała rekonstrukcja przebiegać będzie pod bacznym nadzorem konserwatorskim i z zachowaniem sztuki budowlanej.

Nie od dzisiaj wiadomo, gdziekolwiek w Przemyślu wbijesz łopatę, możesz natknąć się na znaleziska wymagające interwencji konserwatora. Inwestowanie na takich terenach wymaga nie lada odwagi, wręcz hartu biznesowego ducha, aby zmagać się nie tylko z materią budowy, ale z całą machiną urzędniczą.

Przez ostatnie trzydziestolecie w Przemyślu toczyło co najmniej kilka wielkich dyskusji społecznych o przestrzeń miejską. Jedna z pierwszych dotyczyła budowy nowej siedziby II LO w Przemyślu na Zasaniu. Bryła budziła kontrowersje, nie zachwycała, ale wytrzymała próbę czasu. Wkomponowała się w pejzaż osiedla Bpa Glazera.

Reklama

Potem przyszedł czas na lokalizację oraz wygląd nowego Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. O ile pamiętam, entuzjastów lokalizacji nowego obiektu na placu Rybim można było policzyć na palcach jednej ręki, a bryłę złośliwcy porównywali do szaroburego bunkra w centrum miasta. I tu kolejny paradoks. Pomimo tych krytycznych uwag, z biegiem lat budynek jakoś wrasta w pejzaż najściślejszego centrum miasta.

Budowa stoku też rozpaliła do czerwoności mieszkańców, a także: ekologów, narciarzy, rowerzystów, leśników, przedsiębiorców. Stok jest, ale w tym wypadku dyskusji nie widać końca. Przykładem udanej batalii o ochronę historycznej przestrzeni architektonicznej był bój o sposób przeprowadzenia rewitalizacji Rynku. Towarzystwo Ulepszania Miasta zorganizowało całą batalię informacyjną, dzięki której nie doszło do radykalnych zmian.

Reklama

Jak widać z nowymi inwestycjami w historycznych miastach bywa różnie. A jeżeli chodzi o kamieniczkę przy Matejki. Znam takie przykłady budynków w Przemyślu, że w wyniku uporu lokalnej społeczności obiekty się rozsypują. Stanowią coraz większe zagrożenie dla otoczenia, a inwestor ze względów proceduralnych nie może wbić łopaty. Koło się zamyka, a wystarczyłoby odrobinę zaufania. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    lol - niezalogowany 2020-11-10 17:34:58

    Wydaje mi się, że budynek muzeum nie jest tu dobrym przykładem, pasuje jak pięść do nosa do secesyjnych kamieniczek.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    sasiad - niezalogowany 2020-11-11 12:35:46

    faktycznie przewymiarowany blok z podziemnymi parkingami niezależnie od koloru jego elewacji, dachu i detali w miejsce tej kamieniczki świetnie się wpisuje w charakter ulicy Matejki, gratulacje dla Pani Konserwator Zabytków, o inwestorach nie wspomnę bo wiadomo o co im chodzi..... o dobro miasta i jego ładu architektonicznego oczywiście;) 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mieszkanka Przemyśla - niezalogowany 2020-11-11 13:18:08

    Mam odczucie, że cały czas ktoś stara się odwrócić uwagę od głównego problemu tej inwestycji, jakim jest trudny teren, na jakim ma być wybudowana nowa nieruchomość (blok) i realne zagrożenie jakie będzie stanowić dla zabytkowego otoczenia .  I naprawdę drodzy Państwo nie chodzi tu o kolor elewacji, czy detale, o których czytamy w wyjaśnieniach. To są drobiazgi :-) Dlaczego nikt nie wspominał do tej pory o budowie pod tym przewymiarowanym budynkiem, garaży podziemnych.  Przecież to jest bardzo trudny teren, położony na skarpie, która stanowi część wzgórza zamkowego. Jaki wpływ będą miały te głębokie wykopy na skarpę i resztę najbliższego, zabytkowego otoczenia.  A co jeśli to wszystko się obsunie???  Również ciężkie samochody wożące beton i materiały budowlane zniszczą ulicę Matejki, która leży na skarpie i jest podtrzymywana starym, kamiennym murem oporowym oddalonym do inwestycji kilka metrów.  Czy on wytrzyma ?????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama