W nieco nietypowej, ale zacnej scenerii klasztoru oo. Franciszkanów Reformatów w Przemyślu odbyła się uroczystość wręczenia pięciu osobom medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (czyli Chwała Sztuce). Dwoje z nich pochodzi z naszego regionu.
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Minister kultury i ochrony dziedzictwa narodowego nadaje go z własnej inicjatywy lub na wniosek m.in.: ministrów lub kierowników urzędów centralnych, rektorów szkół wyższych, marszałków województw, wojewodów czy organizacji społecznych lub stowarzyszeń prowadzących statutową działalność kulturalną.
Medal posiada trzy stopnie: I stopień to złoty medal, II stopień – srebrny medal, III stopień – brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal stopnia wyższego można otrzymać po upływie 5 lat od nadania medalu stopnia bezpośrednio niższego[paywall].
Jak już wspomnieliśmy, klasztor oo. franciszkanów reformatów w Przemyślu 10 grudnia br. był miejscem wręczenia, nadanych przez wówczas jeszcze ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Glińskiego, pięciu osobom brązowych medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenia wręczył wówczas jeszcze szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przemyślanin Marek Kuchciński, w towarzystwie przemyślan – wojewody podkarpackiej Jolanty Sawickiej i wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotra Pilcha. Otrzymali je: Małgorzata Dawidiuk, o. Cyprian Krzysztof Mazurek OFM, Krzysztofa Lachtara, Piotr Bies i Jacek Krzysztof Nowak. M. Dawidiuk otrzymała również Złotą Odznakę Za Opiekę nad Zabytkami.
Pierwsza dwójka to osoby z naszego regionu. M. Dawidiuk mieszka w Przemyślu. W Nałęczowie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, zaś w latach 1988 – 1994 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. I. E. Repina w Petersburgu, na Wydziale Malarstwa i Konserwacji – specjalizacja ikona. Obecnie prowadzi pracownię konserwatorsko- artystyczną „Ikos”. Jest twórczynią wielu dzieł sakralnych w postaci: ikon, ikonostasów, polichromii (m.in. w: Chołowicach koło Krasiczyna, Koszalinie, Krynicy czy Olsztynie). Współrealizowała malowidła ścienne w Kaplicy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Jej ikony znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce i za granicą, m.in. w: Kanadzie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Stanach Zjednoczonych i Ukrainie.
O. Cyprian Krzysztof Mazurek OFM jest gwardianem i wikariuszem parafii oo. franciszkanów reformatów w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął w 2007 r. w Krakowie. Jest magistrem teologii (patrologia). W franciszkańskim klasztorze posługuje od 2016 r. Wcześniej pracował w Vogherze we Włoszech. Jest przełożonym wspólnoty zakonników oraz odpowiedzialnym za klasztor i kościół.
Piotr Bies urodził się w Rabce-Zdroju. Jest rzeźbiarzem, twórcą instalacji. Nauczycielem rzeźby i podstaw projektowania w ZSP im. Kenara w Zakopanem, autorem sztuk teatralnych, poetą i prozaikiem, członkiem grupy „Aaltana”.
Jacek Krzysztof Nowak to prezes Podkarpackiego Towarzystwa „Zachęty” Sztuk Pięknych oraz zasłużony obywatel gminy Boguchwała.
Krzysztofa Lachtara ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Jest znakomitym grafikiem. Jej prace znane są nie tylko w Polsce. Znajdują się w zbiorach Ossolineum we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Poznaniu i w Krakowie, muzeach w Izraelu i Finlandii, a także w wielu kolekcjach prywatnych. Wykonała szereg znaków książkowych dla bibliofilów polskich i zagranicznych. Została uhonorowana Nagrodą Miasta Rzeszowa (1997 r.) w dziedzinie kultury i sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne w zakresie grafiki warsztatowej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze