O zawrót głowy mogą przyprawić wyniki pierwszych, wyrywkowych kontroli segregacji śmieci przez mieszkańców gminy Dubiecko. „Są zatrważające” – czytamy na profilu społecznościowym Gospodarki Komunalnej w Dubiecku.
W gminie Dubiecko rozpoczęły się wyrywkowe kontrole przestrzegania przez mieszkańców zasad segregacji odpadów. O pierwszych wynikach dubiecka Gospodarka Komunalna, odpowiedzialna za ich odbiór, poinformowała w mediach społecznościowych, opatrując spostrzeżenia galerią zdjęciową.
Samorząd uznał, że czas walczyć z tymi nie do końca uczciwymi, którzy najpierw deklarują, że będą swoje odpady segregować, a później słów w czyn nie wprowadzają.
„Od każdego z nas zależy, jaka będzie cena za odpady, czy będziemy dobrze segregować, czy znajdziemy wszystkich, którzy do tej pory nie zgłosili się do systemu i tym samym inni muszą płacić za nieuczciwych itp. Będziemy się starać[paywall] uzdrowić system odbioru odpadów, ale każdy musi zacząć od siebie. Zachęcam, a wyniki poznamy za kilka miesięcy” – zapowiedział burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak.
Przedstawiciele Gospodarki Komunalnej przestrzegają, że konsekwencją ignorowania przez mieszkańców zasad prawidłowej segregacji może być wzrost cen.
Bo im więcej odpadów zmieszanych odbierają od mieszkańców, tym wyższe są koszty działania całego systemu gospodarki odpadami, a to pociąga za sobą wzrost stawek opłat dla gospodarstw.
„Na kilkadziesiąt kontroli w ani jednym przypadku nie spotkaliśmy się z przypadkiem prawidłowej segregacji. Ktoś zapyta, po co to robicie? Do tej pory przyjeżdżała firma, odbierała i nikt z tego tytułu afery nie robił. Robimy to więc po to, aby pomóc Państwu zrozumieć, że w dużej części to Państwo kształtujecie cenę za odpady od mieszkańca, którą płacicie co miesiąc na podstawie deklaracji. Robimy to po to, aby zahamować wzrost opłat za odpady o kilkaset tysięcy złotych rok do roku, jak to miało miejsce w latach ubiegłych” – czytamy na profilu instytucji.
Podkreśla ona, że odpady posegregowane są o wiele tańsze w zagospodarowaniu od resztkowych, dlatego tak ważna jest uczciwość i rzetelność w tej kwestii. Podobnie jak fakt, by w deklaracjach uczciwie podawać rzeczywistą liczbę mieszkańców, co pozwoli zwiększyć liczbę osób w systemie i obniżyć cenę dla wszystkich.
„Za tych, którzy ukrywają prawdę, płacą pozostali” – zaznacza Gospodarka Komunalna.
Nie ukrywa też, że zdarzają się przedsiębiorcy, którzy odpady z prowadzonej działalności przywożą do domu, by w ten sposób wygenerować oszczędności, a takie praktyki również wymagają wyeliminowania.
Całościowe wyniki kontroli mają być znane za kilka miesięcy.

fot.FB Gospodarka Komunalna
Jedno ze zdjęć wykonanych podczas kontroli.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze