Reklama

Gminna droga w Piątkowej nieprzejezdna. Sytuacja bez wyjścia? [ZDJĘCIA]

– Żeby dojechać do swojej działki rolnej, jestem zmuszony się kontaktować z właścicielami działek przy drodze asfaltowej położonych niżej i za ich zgodą przejeżdżać przez ich środek, a przecież nie zawsze jest taka możliwość. Kiedy mają posiane zboże albo na działkach jest nieskoszona trawa przeznaczona na siano trudno prosić o taką przysługę – skarży się mieszkaniec gminy Dubiecko. Od ubiegłego roku, kiedy złożył w tej sprawie wniosek w urzędzie, niewiele się zmieniło, dlatego zdecydował się prosić o pomoc redakcję.

Droga gminna o numerze 234, o której mowa, znajduje się na terenie miejscowości Piątkowa, a jej utrzymanie należy do samorządu Miasta i Gminy Dubiecko. Podobnych, prowadzących do pól i użytków leśnych, jest na jego terenie sporo. Właśnie do swojej działki rolnej próbuje nią, choć nie zawsze skutecznie, dostać się mieszkaniec gminy Dubiecko Kamil Góralewicz. Jak podkreśla, problem nie dotyczy wyłącznie niego, bo wspomniana droga gminna prowadzi do kilkunastu działek rolnych i leśnych (o numerach 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217), należących do różnych właścicieli.

– Jeszcze w ubiegłym roku złożyłem wniosek w urzędzie, prosząc o zapewnienie przejezdności drogi, a wcześniej, przez ponad 20 lat, wielokrotnie problem zgłaszany był do sołtysów. I niewiele się zmienia. Nie mając wyjścia, próbowałem własnymi siłami oczyścić przejazd z samoistnego zalesienia, ponosząc przy tym straty, bo nie uniknąłem wybicia szyby w ciągniku. Droga nie była ani razu odśnieżana podczas tegorocznej zimy, a we wcześniejszych latach taką czynność wykonywano. Jej remont jest niezbędny, aby zapewnić dojazd wszystkim korzystającym z niej mieszkańcom. Zresztą nie chodzi tylko o nas, poprawa stanu drogi usprawni transport z pola i lasu i polepszy dojazd dla pogotowia energetycznego – wylicza pan Kamil.

Reklama

Jak dodaje, w najbliższym czasie będą wykonywane nasadzenia w lesie, a sadzonki muszą być w odebrane odpowiednim terminie, co też będzie problematyczne przy takim stanie drogi jak obecnie.

– Aktualnie jest przejezdna tylko, kiedy jest mróz bądź susza, i to dla motorów terenowych, które poradzą sobie na koleinach i błocie, jakie występuje na pewnym odcinku tej trasy. A jeszcze kilka lat temu była dla mieszkańców przejezdna i służyła do przemieszczania się dużego sprzętu rolnego na pola uprawne oraz leśnego do pozyskania surowca – mówi, podkreślając, że na skutek powodzi w 2020 roku brzegi drogi się osunęły, co spowodowało zwężenie jej do szerokości nieprzekraczającej 2 metrów, tymczasem według map geodezyjnych powinna ona wynosić ponad 4 metry.

Reklama

Gmina, zdaniem mieszkańca, powinna drogę w Piątkowej poszerzyć i utwardzić, by możliwy był przejazd nią, tym bardziej, że na posesji znajdują się słupy energetyczne i w razie awarii służby miałyby problem z dojazdem do nich.

Gmina: – Nie ignorujemy problemu

Wszystkie przedstawione przez mieszkańca argumenty przedstawiliśmy w Urzędzie Miasta i Gminy Dubiecko. Jak podkreślił burmistrz Jacek Grzegorzak, na poprawę stanu gminnych dróg tamtejszy samorząd wydał w ostatniej kadencji bardzo dużo środków.

– Sporo udało się w tym temacie zrobić, ale oczywiście – jak pokazuje przykład – nie wszystko. Wniosków składanych w sprawie gminnych dróg mamy sporo, to temat rzeka. Ludzie chcieliby mieć dobry dojazd nie tylko do domostw, ale też do pól czy lasów, co jest zrozumiałe. Nie wszystkie tematy jesteśmy w stanie załatwić, bo nie brakuje w tym zakresie[paywall] spraw konfliktowych, gdzie nie ma zgody sąsiedzkiej na przejazd przez działki. Nigdy nie ignorujemy zgłoszeń od mieszkańców, ale potrzeby w zakresie dróg są ogromne. Gdybym miał wyliczyć nakłady, jakie ponieśliśmy na drogi gminne w ostatnich latach, to są to dziesiątki milionów złotych. Co najmniej 60 km dróg w dobrej technologii zrobiliśmy w ostatniej kadencji. Ale mamy świadomość, że jest jeszcze sporo do zrealizowania. Muszę też zaznaczyć, czego mieszkańcy nie zawsze mają świadomość, że nie możemy wydać ani złotówki na nieuregulowany stan prawny drogi, a takie sytuacje również mają miejsce – wyjaśnił włodarz Dubiecka.

Reklama

Jeśli chodzi o drogę w Piątkowej, której dotyczyła interwencja mieszkańca, zapewnił, że złożony w tej sprawie wniosek, podobnie jak i inne dotyczące dróg gminnych, rozpatrzy Komisja Społeczno-Gospodarczego Rozwoju Rady Miejskiej w Dubiecku. Jak usłyszeliśmy, jej przedstawiciele przeprowadzą wizję lokalną w terenie i określą, które drogi są tymi wymagającymi pilnych działań.

– W miarę posiadanych środków będziemy się starali w ciągu tego roku prace remontowe i utrzymaniowe realizować. Temat drogi w Piątkowej jest nam znany. To droga typowo leśna. Oczywiście wymaga ona remontu, ale pamiętajmy, że nie służy do dojazdu do domów – podkreśla J. Grzegorzak.

Reklama

I dodaje, że gmina będzie starała sprostać wszystkim potrzebom, ale wiele zależeć będzie od możliwości finansowych.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 18/02/2025 19:30
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama