Do połączenia samorządowych jednostek kultury kolejny raz przymierza się gmina Medyka. Na ostatniej sesji, 16 lutego, radni przegłosowali uchwałę zamiarową odnośnie połączenia w jeden organizm Gminnej Biblioteki Publicznej w Medyce i tamtejszego Gminnego Centrum Kulturalnego. Jest to już drugie podejście do takiej operacji. Pierwsze zakończyło się fiaskiem ze względu na brak akceptacji dla pomysłu ze strony ministerstwa. Jak będzie tym razem?
Połączenie gminnej biblioteki z centrum kultury jest prawnie możliwe, ale wymaga przestrzegania procedur, m.in. uzyskania pozytywnej opinii właściwej wojewódzkiej biblioteki oraz Krajowej Rady Bibliotecznej, a także zgody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby nie doszło do uszczerbku w działalności. Na taki krok chce zdecydować się samorząd gminy Medyka. Zakusy te zmaterializowały się na razie w formie uchwały zamiarowej klepniętej przez radnych, ale od zamiaru do realizacji jeszcze długa droga. Na ostatniej lutowej sesji, jeszcze przed ostatecznym głosowaniem, uzasadniano motywację takiego ruchu, jak połączenie działających w gminie instytucji kultury. Wskazywano, że i GCK w Medyce, i tutejsza GBP realizują zadania z zakresu kultury, często uzupełniają się nawzajem i wspólnie organizują różne inicjatywy. W połączeniu ich w jedną jednostkę samorząd upatruje korzyści organizacyjnych – ma to pozwolić na bardziej efektywne realizowanie zadań w zakresie upowszechniania kultury i czytelnictwa, jak i na łącznie działalności kulturalnej z czytelnictwem oraz na „elastyczne reagowanie na lokalne potrzeby” – można wyczytać w uzasadnieniu uchwały.
Gmina zapewnia, że fuzja nie spowoduje uszczerbku na działalności instytucji i nie wpłynie negatywnie na realizowanie zadań przez bibliotekę, a jedna powstała na bazie dwóch dotychczasowych instytucja zapewni i profesjonalną obsługę czytelnictwa, i zaspokoi potrzeby kulturalne, a jednocześnie pozwoli na pełniejsze wykorzystanie potencjału pracowników obu placówek, tym bardziej że ich zadania często się zazębiają. Nie jest jednak tajemnicą, że samorządy często upatrują w takim kroku korzyści w postaci racjonalizacji wydatków.

Jak tłumaczy sekretarz gminy Medyka Grzegorz Gągola, podobna uchwała zamiarowa podjęta została już w zeszłym roku, ale samorząd nie otrzymał wówczas pozytywnej opinii z ministerstwa.
– Jak będzie tym razem? Tego nie wiemy. Nie będziemy ukrywać, że chodzi też o pewien aspekt finansowy, ale przede wszystkim jednak o pewne ułatwienie organizacyjne. I biblioteka, i Gminne Centrum Kulturalne w Medyce są oddzielnymi jednostkami, a imprezy często robią wspólnie, wspomagając się nawzajem. Połączenie byłoby więc pewnym ułatwieniem. Dodam przy tym, że nie planujemy związanej z tym redukcji etatów. Nie ma o tym mowy. W tym momencie dyrektor biblioteki pracuje na...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 32% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze