Reklama

Gminne obchody 107. rocznicy odzyskania Niepodległości w Urzejowicach [ZDJĘCIA]

15/11/2025 11:03

Uroczystości w Urzejowiacach rozpoczęły się montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów szkoły podstawowej, po którym odprawiona została msza św. koncelebrowana przez ks. Aleksandra Zdybka i ks. Antoniego Łyko.

Po nabożeństwie odbyła się część oficjalna z udziałem władz samorządowych, wojska, instytucji i mieszkańców. Podczas Apelu Pamięci oddano salwę honorową i złożono kwiaty przy Pomniku Żołnierza Odrodzonej Polski.

Kulminacyjnym momentem było odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej mjr. Jana Gołdasza „Szczyta”, pochodzącego z Urzejowic żołnierza Września 1939 roku i dowódcę AK Przemyśl.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta Gminy Przeworsk, poczty sztandarowe oraz Wojskowa Asysta Honorowa z Jarosławia.

Reklama

Drugi dzień gminnych obchodów 107. rocznicy odzyskania Niepodległości  w gminie Przeworsk miał równie niezwykle uroczysty i podniosły charakter. W kościele pw. św. Marii Magdaleny w Nowosielcach odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny, koncelebrowaną przez ks. proboszcza Piotra Walasza oraz ks. Jakuba Sieniawskiego. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe Gminy Przeworsk, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Szkoły Podstawowej w Nowosielcach. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór „Veritas”, nadając uroczystości wyjątkowo wzruszający i podniosły nastrój.

Po nim uczestnicy wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Dębem Pamięci Karola Opitza – w hołdzie bohaterom, którzy oddali życie za wolność Polski.

Reklama

W dalszej części obchodów odbył się X Jubileuszowy Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej, który – zgodnie z wieloletnią tradycją – miał miejsce w świątyni. Wystąpiło ponad 20 wykonawców: zespoły, chóry, schole oraz soliści. Ich interpretacje pieśni patriotycznych poruszyły serca publiczności, niosąc przesłanie odwagi, nadziei i wdzięczności wobec pokoleń walczących o niepodległość Ojczyzny.

Publiczność nagradzała artystów gromkimi brawami, a każdy utwór stawał się nie tylko muzycznym przeżyciem, lecz także wspólnym aktem pamięci i jedności. Cała uroczystość była prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu – przeżytą sercem i śpiewem.

Reklama

opr. em.

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama