Uroczystości w Urzejowiacach rozpoczęły się montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów szkoły podstawowej, po którym odprawiona została msza św. koncelebrowana przez ks. Aleksandra Zdybka i ks. Antoniego Łyko.
Po nabożeństwie odbyła się część oficjalna z udziałem władz samorządowych, wojska, instytucji i mieszkańców. Podczas Apelu Pamięci oddano salwę honorową i złożono kwiaty przy Pomniku Żołnierza Odrodzonej Polski.
Kulminacyjnym momentem było odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej mjr. Jana Gołdasza „Szczyta”, pochodzącego z Urzejowic żołnierza Września 1939 roku i dowódcę AK Przemyśl.
Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta Gminy Przeworsk, poczty sztandarowe oraz Wojskowa Asysta Honorowa z Jarosławia.
Drugi dzień gminnych obchodów 107. rocznicy odzyskania Niepodległości w gminie Przeworsk miał równie niezwykle uroczysty i podniosły charakter. W kościele pw. św. Marii Magdaleny w Nowosielcach odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny, koncelebrowaną przez ks. proboszcza Piotra Walasza oraz ks. Jakuba Sieniawskiego. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe Gminy Przeworsk, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Szkoły Podstawowej w Nowosielcach. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór „Veritas”, nadając uroczystości wyjątkowo wzruszający i podniosły nastrój.
Po nim uczestnicy wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Dębem Pamięci Karola Opitza – w hołdzie bohaterom, którzy oddali życie za wolność Polski.
W dalszej części obchodów odbył się X Jubileuszowy Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej, który – zgodnie z wieloletnią tradycją – miał miejsce w świątyni. Wystąpiło ponad 20 wykonawców: zespoły, chóry, schole oraz soliści. Ich interpretacje pieśni patriotycznych poruszyły serca publiczności, niosąc przesłanie odwagi, nadziei i wdzięczności wobec pokoleń walczących o niepodległość Ojczyzny.
Publiczność nagradzała artystów gromkimi brawami, a każdy utwór stawał się nie tylko muzycznym przeżyciem, lecz także wspólnym aktem pamięci i jedności. Cała uroczystość była prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu – przeżytą sercem i śpiewem.
opr. em.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze