Dziś, 2 listopada, swoją premierę ma film o cerkwi w Gorajcu. W role Tatarów, króla Jana III Sobieskiego czy starosty Płazy wcielili się mieszkańcy. – Film przygotowany przez Stowarzyszenie Folkowisko w reżyserii Krystiana Kłysewicza to ciekawy wehikuł czasu ukazujący historię wsi – mówi Marcin Piotrowski ze stowarzyszenia.
W Gorajcu na co dzień mieszka zaledwie 41 mieszkańców. Tam też znajduje się zabytkowa, drewniana cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która wieków jest światkiem burzliwych losów regionu. Wybudowana w 1586 r. należy do najstarszych i najcenniejszych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce. Obecnie pełni funkcję kaplicy katolickiej.
– Opowieści mieszkańców uzupełnia specjalny audioprzewodnik, który można wysłuchać zwiedzając świątynię. Chyba jako jeden z nielicznych w tego typu obiektach ma on również swoją wersję dla dzieci oraz audiodeskrypcję dla osób niewidzących. Dzięki tym rozwiązaniom cerkiew w Gorajcu jest jednym z bardziej dostępnych obiektów turystycznych na Podkarpaciu – dodaje M. Piotrowski.
san
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Bardzo fajny!