Piękny jubileusz 110-lecia świętowało 28 kwietnia Koło Gospodyń Wiejskich w Gaci w powiecie przeworskim. Uroczystości z tej okazji były formą wyróżnienia i podziękowania dla zrzeszonych w organizacji kobiet za ich trud i zaangażowanie w rozwój gminy.
110 lat tradycji zobowiązuje. Na jubileuszowe uroczystości zjechali zaproszeni parlamentarzyści, posłowie, władze wojewódzkie, samorządowe i gminne i wielu innych znamienitych gości, ale tego dnia najważniejsze były same jubilatki. To właśnie na ich ręce w czasie obchodów przekazane zostały pamiątkowe medale, grawertony i symboliczne przedmioty[paywall].Gorący list gratulacyjny, adresowany do wszystkich jubilatek, skierowała m.in. posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz, wręczając paniom osobiście podziękowania na piśmie. Swoją obecnością zaszczycił je również prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z posłem Mieczysławem Kasprzakiem, którzy uhonorowali gospodynie pamiątkowymi medalami i podziękowaniami.
– Mimo że koła gospodyń wiejskich przeżywają rozkwit, wciąż muszą walczyć ze stereotypami, które ukształtowały się na przestrzeni lat. Dzisiejsza wieś jest nowoczesna, idzie z postępem, a współczesne mieszkanki wsi to eleganckie, zadbane i zaradne gospodynie, umiejące nowocześnie prowadzić swoje gospodarstwa. Dobrze gotować, piec, obsługiwać komputer i inne elektroniczne gadżety. Są to panie do tańca i do różańca, mające poczucie własnej wartości. Dzisiejsze gospodynie chętnie uczestniczą w różnych konkursach, choćby na ładną i zadbaną zagrodę, mleko najlepszej jakości czy ekologiczną uprawę warzyw i owoców. Organizują wiele uroczystości, z okazji Dnia Kobiet, Dnia Dziecka czy Dnia Babci i wiele, wiele innych. Mimo upływu lat zdobywają coraz to nowe umiejętności – skomentowała jedna z jubilatek Józefa Machniak.
– Celem gospodyń wiejskich od samego początku była pomoc kobiecie wiejskiej i jej rodzinie. Dlatego były organizowane rozmaite kursy, na przykład gotowania, szycia czy haftu. W ramach koła świadczono też rozmaite usługi, takie jak: wypożyczanie pralki, szatkownicy, magla czy nawet zastawy stołowej na różne imprezy okolicznościowe.
Dzisiejszy jubileusz to piękne i wspaniałe święto, to wyróżnienie dla tych niezwykłych pań. Bez nich rozwój naszej gminy nie byłby możliwy. A do tego, jak wspaniale gotują czy pieką, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Drogie Panie, jesteście wspaniałe i chwała wam za to! – podsumowała wójt gminy Gać Grażyna Pieniążek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zapach wyborów jesiennych... - i tyle, co można powiedzieć!
Zapach wyborów jesiennych... - i tyle, co można powiedzieć!