Reklama

Groty, ostrza, krzyże i pierścienie w bagażu Ukraińca [ZDJĘCIA]

18/02/2016 13:24

Groty, ostrza, narzędzia rolnicze oraz inne niezwykle cenne przedmioty o charakterze archeologicznym ujawnili celnicy na polsko ukraińskim przejściu granicznym w Medyce.

– Funkcjonariusze Służby Celnej wytypowali do szczegółowej kontroli wjeżdżający do Polski samochód typu bus na ukraińskich tablicach rejestracyjnych – mówi Iwona Rzeźniczek z Izby Celnej w Przemyślu. – Kierowca zgłosił celnikom, że przewozi jedynie tzw. „normę" tj. 2 paczki papierosów i litr alkoholu. Celnicy kontrolując między innymi bagaże podróżnego, w jednym z nich zauważyli nietypowe przedmioty. Były to monety, pierścienie, krzyże, groty, ostrza oraz narzędzia rolnicze wykonane z różnych metali – w sumie 183 sztuki. Jak się później okazało to cenne znaleziska archeologiczne pochodzące z różnych epok – dodaje.

Reklama

fot.Izba Celna w Przemyślu32-letni obywatel Ukrainy wyjaśnił funkcjonariuszom, że przedmioty otrzymał od znajomego z prośbą o przekazanie ich nieznanej mu bliżej osobie w Nisku. Przeciwko mężczyźnie celnicy wszczęli postępowanie karne skarbowe. 


fot.Izba Celna w Przemyślu


fot.Izba Celna w Przemyślu– Służba Celna w sposób szczególny dba o dziedzictwo kulturalne – wyjaśnia Rzeźniczek. – Jednym z elementów tych działań jest dbałość o ochronę dziedzictwa archeologicznego. Zatrzymane, nielegalnie przywiezione na teren Wspólnoty zabytki o charakterze archeologicznym, po stwierdzeniu przez biegłych ich wartości archeologicznej, wieku powstania i  po zakończeniu niezbędnych procedur – zostaną przekazane do muzeum, wskazanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – informuje.


fot.Izba Celna w Przemyślu
del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2016-02-18 17:40:25

    "Służba Celna w sposób szczególny dba o dziedzictwo kulturalne – wyjaśnia Rzeźniczek. – Jednym z elementów tych działań jest dbałość o ochronę dziedzictwa archeologicznego. Zatrzymane, nielegalnie przywiezione na teren Wspólnoty zabytki o charakterze archeologicznym, po stwierdzeniu przez biegłych ich wartości archeologicznej, wieku powstania i  po zakończeniu niezbędnych procedur – zostaną przekazane do muzeum,"   TO DZIWNE ,  STOSOWANA JEST TU I NIE TYLKO TZW. "PODWÓJNA MIARA'. JEŚLI SIĘ "DBA " O DZIEDZICTWO NARODOWE" . NO TO LOGICZNE JEST , ŻE  STRONA POLSKA NIC  NA WWOZIE DO NAS NIE  TRACI , WRĘCZ PRZECIWNIE  , WZBOGACA SIĘ  O WARTOŚĆ TYCH OBIEKTÓW PRZYWIEZIONYCH DO KRAJU.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mieszkan - niezalogowany 2016-02-18 20:33:30

    Takie dbanie o dziedzictwo to absurd. Na jego miejscu lepiej było przetopić i sprzedać jako złom. Taki sam absurd jak z bursztynem. Ciekawe kto na tym zarabia? Napewno nie państwo!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama