Reklama

Herb nie jest potrzebny… Czy aby na pewno?

26/04/2021 15:12

Tak przynajmniej sądzi więcej niż połowa internautów, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej ewentualnej zamiany żaglowca na infułę biskupią w herbie Radymna. Jej wyniki ogłosił w ubiegły czwartek, 15 kwietnia, tutejszy magistrat.

Radymno w ostatnich tygodniach stanęło przed dylematem dotyczącym herbu miasta.

Używany obecnie symbol żaglowca nigdy nie przeszedł weryfikacji działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji komisji heraldycznej, co jest konieczne, by mógł oficjalnie pełnić funkcję herbu. Do tego pojawiły się wątpliwości co do jego historyczności.

Wbrew funkcjonującej w mieście od lat legendzie, głoszącej, że[paywall] radymniańscy powroźnicy dostarczali liny dla okrętów floty królewskiej Władysława IV, co uzasadnia marynistyczny akcent, obecnie używany herb metrykę ma raczej krótszą, bliższą czasom nowożytnym niż epoce króla, który w historii zapisał się jako pretendent do 4 tronów.


Eksperci twierdzą, że na najstarszych miejskich pieczęciach pojawiała się biskupia infuła, jawny znak przynależności miasta do klucza biskupów przemyskich. Ci sami znawcy sądzą, że to właśnie infuła ma szansę zostać zaakceptowana jako oficjalny herb. 

Reklama

Jednoznaczne czy niejednoznaczne?

Władze miasta, skłonne raczej zaktualizować wizerunek żaglowca w herbie, mają twardy orzech do zgryzienia.

Dalsze funkcjonowanie żaglowca jako herbu okazało się niemożliwe, alternatywą jest albo rezygnacja z posiadania oficjalnego herbu i zdegradowanie znaku z żaglowcem do roli logotypu, albo przyjęcie nowego, urzędowo akceptowalnego herbu, zawierającego już infułę, a korzystanie z żaglówki w formułach mniej oficjalnych.

W magistracie, by rozwiać te wątpliwości, postanowiono więc przeprowadzić konsultacje społeczne, w ankiecie internetowej zadając dwa pytania: o potrzebę ustanowienia nowego herbu oraz o wybór jednego z możliwych wzorów infuły. Sondaż wzbudził sporo emocji, o czym świadczy frekwencja – w badaniu wzięło udział 698 osób.

Wygrało przywiązanie do zastanego stanu rzeczy, co zresztą zwiastowały komentarze pojawiające się w przestrzeni publicznej czy w internecie. W ocenie większości nowy herb Radymnu nie jest potrzebny. 50,4 procent respondentów uznało, że woli nie mieć oficjalnego herbu, że zadowoli się oficjalnym logotypem, byle w identyfikacji wizualnej nie pojawiła się infuła.

237 osób, a więc 34 procent stwierdziło, że miasto jednak powinno mieć herb i że zgodnie z dowodami natury historycznej powinno to być właśnie biskupie nakrycie głowy. Pozostali ankietowani wybrali albo opcję pośrednią, czyli przyjęcie nowego herbu, a na co dzień posługiwanie się żaglowcem w formie logotypu, albo zaproponowali indywidualne rozwiązania.

Z analizy rozkładu odpowiedzi na pytanie drugie, które miało rozstrzygnąć wybór konkretnego wzoru herbu, wynika, że choć większości infuła (43,3 procent odpowiedzi) nie przypadła do gustu, to jeśli już maiłaby ona wejść do użycia, powinien to być wariant, w którym przyozdobiona jest ornamentem przedstawiającym owoce i licie winorośli. Za takim wyborem opowiedziało się 33,2 procent respondentów.

O dalszych losach herbu Radymna zadecyduje rada miasta. W jaki sposób? Trudno powiedzieć, choćby dlatego, że wbrew pozorom ankieta nie przyniosła ostatecznego rozstrzygnięcia.

Owszem, najczęstszą odpowiedzią była ta negująca potrzebę posiadania oficjalnego herbu i pozostawienie żaglówki (tak wybrało 50,4 procent osób), ale jeśli zsumować wyniki uwzględniające odpowiedzi opowiadające się za uprządkowaniem stanu prawnego i przyjęciem jako herbu infuły, pod pewnymi warunkami lub bez nich, okaże się, że zmianę dopuszcza także prawie połowa, bo 48,2 procenta ankietowanych.

Wygląda więc na to, że orzech jak był twardy do zgryzienia przed konsultacjami, także i po nich takim pozostał.  


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-04-26 19:57:10

    Moze sie uda wrócić Radymnu do dziesięciny.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ja - niezalogowany 2021-04-26 20:32:22

    Mędrzec Tadeusz zabrał głos.  to znaczy jemu się wydaje, że jest mędrecem. A jest półgłowkiem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ja - niezalogowany 2021-04-26 20:33:56

    Mędrzec Tadeusz zabrał głos.  To znaczy jemu się wydaje, że jest mędrcem.  A jest półgłówkiem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama