Reklama

Honorowe członkostwo TPN dla ks. dra Tadeusza Śliwy

17/05/2017 11:00

Podczas licznych imprez długiego majowego weekendu jedna uroczystość miała trochę bardziej jednostkowy charakter. 29 kwietnia Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu wraz z parafią pw. św. Antoniego oo. Franciszkanów-Reformatów urządziło uroczystość wręczenia honorowego członkostwa TPN ks. dr. Tadeuszowi Śliwie – długoletniemu, emerytowanemu wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Ks. Śliwa jest przede wszystkim znany z licznych publikacji poświęconych obu Kościołom katolickim na pograniczu polsko-ukraińskim w szerokiej perspektywie czasowej, tj. od czasów nowożytnych po współczesne. Swój dorobek prezentował na licznych konferencjach w kraju i za granicą. Wyniki swoich badań ogłasza od kilkudziesięciu lat w wielu czasopismach zarówno lokalnych, jak i krajowych; jest też autorem kilku książek. Poza środowiskiem kościelnym[paywall] ks. Śliwa związany jest z TPN i Instytutem Południowo-Wschodnim. Ze względu na to, że swoim wkładem w naukę wiekowy kapłan mocno wybija się poza lokalne opłotki, jeszcze 25 kwietnia ub.r. walne zabranie TPN postanowiło wyróżnić go honorowym członkostwem.

Sama uroczystość wręczenia dyplomu odbyła się w refektarzu klasztornym oo. Franciszkanów-Reformatów. Otworzył ją gwardian klasztoru o. Tadeusz Pawłowicz, a prowadził dr hab. Tomasz Pudłocki. Poza środowiskiem miejscowej inteligencji spotkanie zgromadziło grono uczniów uhonorowanego z Krakowa, Rzeszowa i Przemyśla, w imieniu których przemawiał ks. prof. dr hab. Józef Wołczański z Uniwersytetu Papieskiego. Podkreślił, że mistrz tak mocno wpłynął na pokolenia księży przemyskich, że po latach można mówić o jego swoistej szkole historyczno-teologicznej. Następnie wnioskodawca uhonorowania, dr hab. T. Pudłocki, odczytał laudację, a prezes TPN Waldemar Wiglusz, w towarzystwie Bożeny Fortuny-Skibińskiej wręczył ks. Śliwie dyplom Honorowego Członkostwa TPN. Czcigodny Jubilat nie krył zaskoczenia uroczystą oprawą, swoim zwyczajem, ze swadą i humorem dziękując za wyróżnienie. Po czym wygłosił wykład pt.: „Ksiądz Michał Kuziemski – ostatni biskup chełmski (1868 – 1871)”. Zostanie on opublikowany w tegorocznym zeszycie Historia „Rocznika Przemyskiego”.

Reklama

Wzór pracowitości i życzliwości

Popołudnie zakończono mszą św., którą odprawił gospodarz obiektu – o. T. Pawłowicz w koncelebrze ks. T. Śliwy, ks. prof. J. Wołczańskiego, ks. Stanisława Bartmińskiego i o. Elizeusza Górskiego. Modlono się o Boże błogosławieństwo dla Jubilata, jak i dla żywych i zmarłych członków TPN. Warto podkreślić, że pomimo oficjalnego charakteru uroczystość przebiegła w bardzo sympatycznej atmosferze, co wynika przede wszystkim z postawy i charakteru ks. Śliwy. Ten bowiem, pomimo wieku, jest wzorem nie tylko pracowitości, ale i postawy życzliwości w życiu codziennym.
Tomasz Pudłocki
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hjki - niezalogowany 2017-05-18 16:56:46

    żp zablokowało kometnarze na temat tw Szary dotyczący Baczyka .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mars - niezalogowany 2017-05-18 17:37:03

    ha,ha  niezależność dziennikarska a siedząca u kogo w kieszeni????????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama