Reklama

II Młodzieżowa Wiosna Chóralna

01/05/2016 13:56

Od 22 do 23 kwietnia b.r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, Gimnazjum nNr 5 i sali widowiskowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przemyślu odbywała się druga edycja Młodzieżowej Wiosny Chóralnej, cyklicznej imprezy poświęconej propagowaniu śpiewu chóralnego wśród młodzieży.

Kilkakrotnie na łamach Życia Podkarpackiego opisywałem poczynania Joanny i Piotra Szelążków na niwie popularyzacji wśród najmłodszych idei wspólnego śpiewania. Młodzieżowa Wiosna Chóralna wyrosła na gruncie wcześniejszej imprezy, organizowanej we współpracy z przemyską archikatedrą greckokatolicką i kościołem Franciszkanów-Reformatów pod nazwą Kolędujmy razem. Zapoczątkowana w roku ubiegłym nowa[paywall] formuła imprezy wyszła poza ramy kolędowania, nawiązując do wieloletnich tradycji muzykowania zespołowego, niegdyś bardzo w tej części Polski popularnego. Patrząc na dziesiątki wyraźnie zadowolonych młodych twarzy, pomysł warsztatów zakończonych wspólnym występem wydaje się być ze wszech miar trafionym. W samym Przemyślu powstało kilka ciekawych zespołów, w tym najdojrzalsze dziecko maestro Piotra – chór Vox Iuventum, który ma już na swoim koncie pewne osiągnięcia wyjazdowe, w tym występ w Sejmie RP i wspólne z parlamentarzystami kolędowanie. Na dowód, że Vox Iuventum osiągnął już pewien poziom zaawansowania, zwłaszcza w wykonawstwie pieśni bożonarodzeniowych, przytaczam informację otrzymaną od samej dyrekcji chóru, że oto w grudniu zespół ten wybiera się do Baden-Baden na VI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Może i nie jest to występ w La Scali, ale póki co, żaden z przemyskich chórów takiego zaproszenia nie otrzymał.


fot.Adam Erd
Mój prywatny faworyt: Chór Młodzieżowy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych pod kierunkiem Andrzeja Gurana. Wyróżnienie za wykonanie Chochlika Stanisława Moniuszki.

W tegorocznej edycji Młodzieżowej Wiosny Chóralnej udział wzięło sześć zespołów, w tym dwa reprezentujące przemyską szkołę muzyczną, chór Amamntis Cantare z Gimnazjum nr 5, Chorus Angelorum z Gimnazjum w Dubiecku, chór z Gimnazjum nr 4 w Przemyślu i wspomniany już wcześniej Vox Iuventum, chór niepowiązany z żadną szkołą, a zrzeszający młodzież z całego miasta. Od pulpitu dyrygenckiego chóry prowadzili: Joanna Cioch, Anna Trojanowska, Andrzej Guran i Piotr Szelążek. Instruktorkami, pod których okiem młodzi śpiewacy doskonalili warsztat, były wykładowczynie Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego: dr Katarzyna Sobas, dr Bożena Stasiowska-Chrobak i mgr Karolina Kosak.

Na zakończenie koncertu galowego wspólnie wystąpili wszyscy uczestnicy Wiosny Chóralnej, prowadzeni wprawną ręką maestro Piotra Szelążka.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości