Reklama

II rocznica Przemyskiej Szkoły Ikonopisania

17/07/2021 14:21

W ubiegłą sobotę w dawnym seminarium greckokatolickim przy ulicy Basztowej 13 odbyła się uroczystość z okazji drugiej rocznicy działalności Przemyskiej Szkoły Ikonopisania.

– Dwa lata temu z profesor Nadią Karwacką z Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie założyłyśmy w Przemyślu Szkołę Ikonopisania – opowiada Wira Brodowicz dyrektor generalna Fundacji Odrodzenia, Badań i Rozwoju Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Przemyskiej „Strywihor”.

– Dla czego tutaj? – bo w Przemyślu, jako stolicy archieparchii, mieścił się[paywall] lokalny ośrodek sztuki sakralnej, który od dwunastego wieku tworzyli wybitni mistrzowie ikonopisarstwa, których dzieła stanowią historyczną część kultury tych ziem. Zajęcia w naszej Szkole Ikonopisania obejmują trzyletni program ciągłych praktycznych i teoretycznych zajęć, rozłożonych na sześć semestrów. Praktyczny kurs ikonopisania przewiduje edukację malarską, rozpoczynającą się od najprostszych wzorów ikonograficznych, a stopniowo przechodzącą do skomplikowanych arcydzieł miejscowych średniowiecznych mistrzów. Są też zajęcia z kaligrafii średniowiecznej oraz rysunku ikonograficznego. Teoretyczne zajęcia obejmują takie zagadnienia jak: historia sztuki sakralnej, ikonografia Starego Testamentu, ikonografia Nowego Testamentu, teologia i duchowość ikony, ikonografia świąt i świętych, zjawisko latynizacji i bizantynizacji Kościoła katolickiego na przestrzeni wieków – opowiada Wira Brodowicz.

Tak jak w średniowieczu

– Przyjęło się, że ikony się pisze, ale to kalka z języka rosyjskiego, bo tak naprawdę ikony się maluje – wyjaśnia profesor Nadia Karwacka.

– W procesie edukacyjnym korzystamy z badań naukowych oraz materiałów dydaktycznych stworzonych przez naukowców, a także makro fotografii i zdjęć wykonanych w technice hiperobrazowania. Dysponujemy laboratorium badawczym wykorzystującym techniki Reflectance Transformation Imaging (obrazowania z transformacją odbicia), które umożliwiają wizualizację powierzchni ikony w celu identyfikacji technik malowania, czyli pociągnięcia pędzla, ruch, kierunek, grubość i ilość warstw, sygnatury. Ta wiedza jest niezbędna, żeby móc jak najdokładniej naśladować dawnych mistrzów. Oczywiście korzystamy z naturalnych barwników, przygotowywanych według średniowiecznych receptur. Nasza szkoła cieszy się dużym zainteresowaniem i w tej chwili uczy się w niej prawie trzydziestu uczestników, których prace można oglądać na okolicznościowej wystawie 


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Efedia - niezalogowany 2021-07-18 09:13:43

    Też myślę jak i ty,  powrót do zawodów, które wkrótce znikną z racji tej, że były częścią biznesu organizacji, której działalność będzie wkrótce zakazana, to wielkie ryzyko ... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości