Reklama

Ile lasu w lesie?

31/05/2015 11:39

„Czy mieliście ostatnio okazję przespacerować się po okolicznych lasach? Jedna wielka wycinka!” - pisze jeden z czytelników. Od jakiegoś czasu rzeczywiście można zauważyć wzmożony ruch ciężarówek wywożących drzewo z lasu. Ile drzew się wycina, a ile sadzi i jaka rządzi tym reguła? O to wszystko zapytaliśmy rzecznika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edwarda Marszałka oraz dyrektora fundacji Greenpeace Polska Roberta Cyglickiego.

Ile drzew się wycina, nie wie nikt, próżno szukać takich danych w nadleśnictwach ani nawet w RDLP. Jak to możliwe? Dlaczego nie liczy się ściętych drzew w sztukach? Jak wyjaśnia Edward Marszałek z RDLP w Krośnie, tylko objętościowa jednostka miary odzwierciedla rzeczywistą masę pozyskanego drewna. - Posługiwanie się sztukami w tej statystyce nie miałoby sensu - mówi. [paywall]Istotnie, takie dane z pewnością są ważniejsze dla celów gospodarczych, ale czy są wystarczające do ekologicznej oceny stanu naszych lasów? Skoro nikt nie wie, ile drzew wycięto, to skąd wiadomo, ile nowych trzeba posadzić? - Sadzimy młode drzewka w ramach odnowień lasu tam, gdzie wymaga tego stan lub stadium hodowlane drzewostanu. Staramy się jednak odnawiać las siłami natury i takich właśnie młodników naturalnego pochodzenia mamy coraz więcej - tłumaczy Edward Marszałek. Czy liczba nowych nasadzeń jest zatem proporcjonalna do skali wycinek? - Rozmiar pozyskania i liczba posadzonych drzew nie muszą mieć korelacji - mówi rzecznik RDLP. - Wzrost pozyskania wiąże się ze wzrostem zasobów, a ten jest naprawdę imponujący. W tym roku jest spadek pozyskania, ale wzrost notowany w ostatnim dziesięcioleciu i tak jest nieproporcjonalny do przyrostu masy. W kolejnych planach może się okazać, że będziemy zobowiązani do jeszcze wyższego pozyskania - dodaje.

Popyt na drewno rośnie


- Bezsprzecznie w całym kraju od kilku lat rośnie ilość wycinanych drzew - zauważa dyrektor fundacji Greenpeace Polska Robert Cyglicki. - Dotyczy to nie tylko lasów gospodarczych, ale także lasów miejskich, parków i drzewostanów przydrożnych. W roku 2013 do celów gospodarczych pozyskano w Lasach Państwowych około 35,5 miliona metrów sześciennych drewna. W 2015 roku prognozy są na poziomie 38 milionów. Ma to bezpośredni związek z tak zwaną strukturą wiekową drzewostanów, zmianą przepisów w ustawie o lasach państwowych, a także rosnącym popytem na drewno - tłumaczy dyrektor Greenpeace.


- Wzrost pozyskania wiąże się ze wzrostem zasobów, a ten jest naprawdę imponujący - wyjaśnia Edward Marszałek z RDLP w Krośnie.

Na terenie podlegającym RDLP w Krośnie statystyki dotyczące pozyskania surowca drzewnego i nowych nasadzeń w kilku ostatnich latach kształtują się następująco: w 2010 r. pozyskano 1,78 mln m sześć. drzewa, nasadzono zaś 16 tys. 275 drzewek. W 2012 pozyskano 1,83 mln m sześc. drzewa, nasadzono 16 tys. 341 szt. W 2014 r. pozyskano 1,92 mln m sześc. drzewa, a nasadzono 15 tys. 594 szt. W tym roku do kwietnia pozyskano 0,62 mln m sześc. drzewa, a w planach jest jeszcze 1,22 mln m sześc., w planach nasadzeniowych zaś 14 tys. sztuk drzewek (dane w oparciu o zużyty materiał nasadzeniowy).

- Pamiętajmy przy tym - mówi Robert Cyglicki - że zastępowanie starych drzewostanów w lasach naturalnych nasadzeniami, które po kilku, kilkunastu latach stają się dopiero młodnikiem, oznacza spadek wartości biologicznej obszaru i zmianę dynamiki całego ekosystemu. Gatunki roślin i zwierząt charakterystyczne dla starych drzewostanów zastępują często gatunki pospolite, o mniejszym znaczeniu.

Gospodarka zrównoważona czy rabunkowa?


Zapytaliśmy w RDLP, jak należy rozumieć skalę wycinek na Podkarpaciu? - Zrównoważona gospodarka pozwala na wycinanie 60 - 70 procent rocznego przyrostu masy - komentuje Edward Marszałek. - Przykładowo Szwajcaria pozyskuje dokładnie 100 procent przyrostu, co też uznaje się za stan równowagi leśnej. Zwróćmy uwagę, że polskie firmy importują obecnie drewno, co przy możliwości zwiększenia pozyskania w kraju wielu uznaje za rzecz niezrozumiałą i niedopuszczalną.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    forest - niezalogowany 2015-06-08 08:30:07

     Panie Kamilu Jacku Zarański - chyba jest błąd w jednostkach dot. liczby wysadzonych sadzonek - wg.  danych RDLP w Krośnie odnawia i zalesia 3259 ha (wg danych za 2014 rok). Na 1 ha wysadza się około 6 tys szt sadzonek -  daje to 19554000 (dziewiętnaście milionów pięćset pięćdziesiąt cztery tysiące sztuk). Zakładając, że część powierzcni jest odnawiana naturalnie  - będzie to wielkośc mniejsza o około 4 miliony. Podał Pan błędne dane - nie jest to 15 tys 594 szt tylko 15 594 000 szt (ponad piętnaście milonów sztuk). Prawdopodobnie źle Pan przeliczył dane 15 594 tys szt to jest 15 594 * 1000 szt= 15 594 000.  Dodatkowo na powierzchniach odnawianych naturalnie - aby ją uznać za odnowioną na 1m2 ma być co najmniej 2 sztuki drzewek - co daje na 1 ha 20 tys. szt (10000 m2*2 szt=20 000 szt) - tylko na 1 ha!!! Rzetelność dziennikarska chyba też powinna zmusić Pana do porównania danych - czyli powierzchni lasów przed II wojną, a obecnie. Dodatkowo ciężko w kilku zdaniach wytłumaczyć całą gospodarkę leśną, ale przechodzi Pan bez zająknięcia do twierdzenia, że prowadzi się rabunkową gospodarkę leśną. Celem leśników jest zachowanie lasów spełniających różne funkcje - produkcyjne, ochronne jak i mających znaczenie społeczne (miejsce wypoczynku ludzi). Nie zostanie to osiągnięte jeśli będą tylko "stare lasy" (czyli takie które się rozpadają, raj dla owadów - ale nie dla człowieka, a w tak forsowanym projekcie parku narodowego nawet bez wstępu dla człowieka).   Nie rozumiem z jakiego powodu leśnicy mieli by chcieć zniszczenia zasobów (lasów), którymi zarządzają???  Czy autor myśli, że leśnicy tak sobie chodzą i wycinają drzewa? Najważniejsze - ilość pozyskanego drewna określa dokument Plan Urządzenia Lasu. Jest on sporządzany raz na 10 lat (prace nad nim trwają 1 rok). Uwagi do niego wnosi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a podpisuje -MINISTER OCHRONY ŚRODOWISKA!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości