Trzecia edycja Indeksu Zdrowych Miast 2024 przyniosła interesujące wyniki, które pokazują, jak polskie miasta na prawach powiatu dbają o zdrowie i jakość życia swoich mieszkańców. W raporcie uwzględnionych zostało 66 miast. W jednej z kategorii powyższego zestawienia Przemyśl wypadł bardzo dobrze, plasując się na pierwszym miejscu.
Coroczny Indeks Zdrowych Miast to efekt projektu tworzonego przez Grupę Lux Med we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej i Open Eyes Economy Summit. Pokazuje podejście polskich miast na prawach powiatu do kwestii związanych ze zdrowiem i ogólnie pojętym dobrostanem mieszkańców. Innymi słowy to, czy tworzą warunki sprzyjające zdrowemu życiu? Tegoroczna edycja indeksu po raz pierwszy obejmuje również pogłębione badania ankietowe, skierowane i do władz miejskich, i do samych mieszkańców. Dzięki tej analizie, samorządy mogą zweryfikować wprowadzane przez siebie praktyki i zobaczyć ich realny wpływ na poziom jakości życia mieszkańców.
– Współczesne miasta muszą odpowiadać na wyzwania związane z jakością życia i zdrowiem mieszkańców, co wymaga kompleksowego podejścia do planowania i zarządzania. Dbanie o czyste środowisko, dostępność terenów rekreacyjnych oraz wspieranie aktywnego stylu życia to kluczowe elementy rozwoju miast. Efektywne zarządzanie tymi obszarami przekłada się na poprawę jakości życia, co sprawia, że miasta stają się bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i inwestorów – obrazuje wspomniane kwestie dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Reklama
W zestawieniu ogólnym, po uwzględnieniu wszystkich obszarów, wśród największych miast (powyżej 300 tys. mieszkańców), najlepszy wynik uzyskał Poznań, na drugim miejscu uplasowała się Warszawa, a na trzecim – Gdańsk. W przypadku miast mniejszych – poniżej 300 tys. mieszkańców – najwyższy wynik zanotował Sopot, na drugim miejscu znalazła się Gdynia, a na trzecim Rzeszów. Przemyśl w ogólnym zestawieniu uplasował się na pozycji 37.
A jakie miasta zostały liderami ośmiu kategorii sektorowych, będących częścią ogólnego zestawienia, którymi są: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń? I jak w tych klasyfikacjach wypadł Przemyśl?
W kategorii „zdrowie” (wzięto pod uwagę wydatki na ten obszar i liczbę programów zdrowotnych) wygrał[paywall] Rybnik. W kategorii „ludność i pokolenia” (oceniano m.in. migracje, starzenie się ludności, strukturę płci, zgony) wygrał Rzeszów. Okazuje się, że w 2023 r. najstarsi byli mieszkańcy Sopotu, a najmłodsi właśnie Rzeszowa. Jeśli chodzi o kategorię „edukacja” (przyglądano się m.in. udziałowi w edukacji przedszkolnej, wynikom uczniów w egzaminach kończących kolejne etapy edukacji czy udziałowi rodzin korzystających z zasiłków rodzinnych), zdecydowanym zwycięzcą został Kraków. Liderem kategorii „mieszkalnictwo” jest Sopot (analizowano w niej systematyczny wzrost zasobu mieszkaniowego). Również Sopot wygrał w kategorii „środowisko” (analizowano w niej jakość powietrza). Jeśli chodzi o „infrastrukturę” miastem numer jeden okazała się Ostrołęka (oceniano politykę transportową, modernizację infrastruktury i dostępność bezpłatnego transportu publicznego). W kategorii „przestrzeń” pozycję pierwszą zajął Chorzów (ocenie poddano sposób projektowania przestrzeni w miastach).
Zdecydowanym liderem w kategorii „usługi komunalne i społeczne” został Przemyśl.
– O dobrym wyniku Przemyśla zdecydowały przede wszystkim wskaźniki dotyczące usług społecznych. To właśnie w tym mieście mamy największą liczbę centrów kultury, domów i ośrodków kultury oraz klubów i świetlic w przeliczeniu na 100 tys. osób. Również liczba beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej w przeliczeniu na 10 tys. osób jest jedną z wyższych w Polsce. Do tego obrazu dodać trzeba jeszcze niskie statystyki przestępczości – podsumowuje dr Jakub Głowacki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Warto dodać, że w tej kategorii z 1. miejsca na miejsce 5. spadł Rzeszów. Głównymi przyczynami jest większa produkcja odpadów zmieszanych przez mieszkańców, stosunkowo wysoki wskaźnik samobójstw zakończonych zgonem oraz nieco niższa niż w innych miastach liczba obiektów sportowych w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze