Reklama

Inni likwidują, w gminie Przemyśl chcą budować. Powstanie nowa szkoła z halą sportową, czyli nowoczesna przestrzeń dla uczniów


Podczas gdy inne gminy, zmagając się z problemami demograficznymi, podejmują decyzje o likwidacji małych placówek szkolnych, gmina Przemyśl idzie pod prąd. Chce wybudować na swoim terenie kompleks szkolno-sportowy z przeznaczeniem dla 230 uczniów. Jak zapewniają lokalne władze, to decyzja przemyślana, dzięki której uda się zastąpić dwa wysłużone obiekty szkolne w Ostrowie i Łętowni jednym – nowoczesnym, na miarę XXI wieku.


Zanim samorząd gminy Przemyśl przystąpi do inwestycji, musi znaleźć wykonawcę projektu budowlanego, projektów technicznych i innych opracowań niezbędnych do jej rozpoczęcia. Na dokumentację przeznaczył kwotę 364 tys. 900 zł.

– Nie mamy jeszcze pozwolenia na budowę i samego projektu, ale mamy już kupioną za pomad 500 tysięcy złotych działkę, wydane warunki zabudowy dla planowanego przedsięwzięcia i konkretny zamysł tego, co chcemy budować. Ma być to pełnowymiarowa hala sportowa na około 200 miejsc siedzących oraz szkoła z przeznaczeniem dla około 230 uczniów, a w sumie to dwa budynki szkolne – mniejszy i większy – przedstawia plany wójt gminy Przemyśl Marek Wasiewicz.

Reklama

Kompleks szkolno-sportowy ma mieć bardzo dogodną lokalizację – na pograniczu Ostrowa i Kuńkowiec, przy drodze wojewódzkiej w stronę na Domaradz.

– Po stronie północnej gminy, a więc w obwodzie szkolnym obejmującym Ostrów, Kuńkowce, Łętownię, Bełwin i Wapowce, nie mamy tak naprawdę szkoły z prawdziwego zdarzenia. Placówka w Ostrowie mieści się w starym budynku podworskim, a poprzedni właściciele zgłosili roszczenie w sprawie jego zwrotu. Może się więc okazać, że jeśli jako gmina przegramy o to batalię w sądzie na drodze cywilnej (na drodze administracyjnej samorząd wygrał wszystkie rozprawy odnośnie zwrotu nieruchomości – przyp.), to stracimy tę szkołę. I wówczas albo będziemy musieli wypłacić pokaźne odszkodowanie, albo zwrócić nieruchomość. Natomiast placówka w Łętowni to szkoła tysiąclatka, bez sali gimnastycznej, gdzie warunki, jak na obecne czasy, nie są najlepsze. Dlatego zdecydowaliśmy, że wybudujemy jedną szkołę dla tego całego obwodu szkolnego północnego. To poukładałoby nam sytuację oświaty w gminie – tłumaczy założenia wójt.

Reklama

Skąd pieniądze?

W nowo wybudowanej szkole uczyć mieliby się uczniowie z Ostrowa, Łętowni, ale też Kuńkowiec, Bełwina czy Wapowiec, gdzie i tak nie ma placówek szkolnych.

– Wybieraliśmy taką lokalizacje, by szkoła znalazła się mniej więcej po środku tych miejscowości, a więc na pograniczu Ostrowa i Kuńkowiec, aby wszyscy mieli jednakową drogę do pokonania – wyjaśnia M. Wasiewicz.

Transport do nowej szkoły, podobnie jak teraz, zapewni gmina. – To wygodne rozwiązanie, nie chcemy mocno angażować opiekunów, którzy teraz często sami dowożą do szkoły swoje pociechy – dodaje gospodarz gminy.

Reklama

Pieniądze na realizację sporego przedsięwzięcia gmina będzie chciała zdobyć ze źródeł zewnętrznych, przede wszystkim z Ministerstwa Sportu na budowę planowanej hali sportowej z trybunami. Do tego dojdzie druga część inwestycji, czyli wspomniana już szkoła składająca się z dwóch budynków (w jednym mogłoby się uczyć 230 – 240 dzieci).

– Mamy pomysły na źródła finansowania i tej części, choć oczywiście częściowo będzie to na pewno także budżet gminy. Abyśmy mogli złożyć stosowny wniosek, musimy dysponować projektem z pozwoleniem na budowę. To chcemy mieć już w czerwcu. Jeżeli wszystko pójdzie zgonie z naszymi oczekiwaniami, to albo pod koniec obecnego roku, albo w przyszłym chcemy rozpocząć budowę – uściśla wójt gminy.

Reklama

W nowej szkole, poza salami lekcyjnymi, przewidziane są też...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 28% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/03/2026 14:28
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości