Przyjęcie Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl oraz powołanie Związku ZIT to warunki konieczne do powstania kolejnego dużego projektu inwestycyjnego dla nadsańskiego miasta. O tym dyskutowali radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu (30 września br.). Projekt uchwały przyjęli, bo tylko tak będzie możliwa realizacja owego w oparciu o potężne, unijne dofinansowanie. Mowa o ponad 17 mln euro.
Oficjalne otwarcie Centrum Dowodzenia Twierdzy Przemyśl, które powstało po zagospodarowaniu stojącego od lat w stanie surowym pawilonu na stoku narciarskim na Zniesieniu, to była wisienka na torcie projektu „Razem zmieniamy Przemyśl”. Projektu realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny i współfinansowanego w 85 procentach ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021 oraz w 15 procentach z budżetu państwa. „Rozwój Lokalny” miał za zadanie wesprzeć miasta znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji społeczno-gospodarczej w wypracowaniu i wdrożeniu przez nie zrównoważonego podejścia do rozwoju lokalnego i tym samym do ograniczenia negatywnych zjawisk rozwojowych. W projekcie „Razem zmieniamy Przemyśl” ujętych zostało 27 przedsięwzięć podstawowych, a całkowita wartość jego realizacji to 15 mln 635 tys. 451 zł 56 gr. Oprócz wspomnianego centrum na Zniesieniu, zrealizowanych zostało wiele innych mniejszych (acz ważnych) inwestycji, by wspomnieć m.in. o: Centrum Aktywizacji Społecznej w kamienicy przy ul. Słowackiego 13, budowie kortu do bocce przy SOSW nr 1, zagospodarowaniu skweru przy ul. Ratuszowej czy we współpracy z mieszkańcami dwóch podwórek zlokalizowanych pomiędzy ul. Władycze a ul. Osińskich oraz pomiędzy ul. Krasińskiego a ul. Traugutta. Rozmach był spory, a realizatorzy projektu nieco się nawet zagalopowali, wydając gazetkę pod tytułem „Łącznik Przemyski”, która miała być przewodnikiem, informatorem dla mieszkańców ościennych gmin w sprawie możliwości poszerzenia granic miasta, a stała się tubą wyborczą prezydenta Wojciecha Bakuna. Ale to już przeszłość...[paywall]
Nie bez kozery przytaczamy ten projekt, bo władze miasta szykują się do sporządzenia kolejnego dużego, w którego ramach realizowane będą mniejsze. Może nie na już, ale marzenia inwestycyjne na kolejne lata są zacne. Tym razem władze chcą sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027”. Ale aby mogło do tego dojść, najpierw samorządy lokalne zobowiązane są do zbudowania fundamentów. Jednym z nich jest Przyjęcie Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (w tym wypadku Przemyśla) oraz powołanie Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Taka strategia musi zostać zaakceptowana przez radnych i w wypadku przemyskich doszło do tego 30 września br.
Cele w ramach ZIT są dwa. W sferze społeczno-gospodarczej i w sferze przestrzenno-środowiskowej. Chodzi o to, by mieszkańcom żyło się lepiej i żeby lokalna gospodarka była coraz bardziej konkurencyjna itd.
W uzasadnieniu wspomnianego projektu uchwały wymienionych jest kilka inwestycji podstawowych, które marzą się władzom miasta. Po pierwsze: to stworzenie produktu turystycznego MOF Przemyśl w oparciu o walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. A bardziej konkretnie, chodzi np. o: rozbudowę infrastruktury turystycznej oraz zagospodarowanie jej bezpośredniego sąsiedztwa (baseny zewnętrzne, parking dla kamperów przy ul. Sanockiej, rozbudowa i modernizacja toru saneczkowego, park linowy na stoku narciarskim) czy budowę infrastruktury rowerowej i pieszej wraz z towarzyszącą infrastrukturą turystyczną nad Sanem (chodzi generalnie o budowę po lewej i prawej stronie Sanu ścieżek rowerowo-pieszych, ale także w gminach: Żurawica, Medyka, wiejska Przemyśl, Orły i Krasiczyn). Po drugie: ochronę, rozwój i promowanie dziedzictwa kulturowego MOF Przemyśl i usług w dziedzinie kultury. A bardziej konkretnie np. o: roboty budowlane i wyposażenie PCKiN „Zamek” czy roboty budowlane, restauratorskie i konserwatorskie budynku MDK. Po trzecie wreszcie: odnowę i zagospodarowanie przestrzeni publicznych MOF Przemyśl, zwiększających możliwość wypoczynku i rekreacji. A bardziej konkretnie np. o: remont i konserwację Parku Miejskiego im. Mariana Strońskiego, remont postumentu figury Jezusa i placu wokół Krzyża Zawierzenia, remont placu zabaw na Zniesieniu, budowę takowego przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej przy ul. Sanockiej, odnowę starorzecza Sanu w Buszkowicach (gmina Żurawica) czy budowę infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej nad stawem w Medyce.
Przyjęcie uchwały przez przemyskich radnych sprawy jeszcze nie załatwia. Podobną decyzję muszą podjąć radni w gminach należących do MOF Przemyśl, czyli: Krasiczyn, Orły, wiejska Przemyśl, Medyka i Żurawica. Wówczas Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl zostanie przekazana do zaopiniowania do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Jeśli dokument zostanie zaakceptowany (chodzi przede wszystkim o możliwość finansowania i zgodność z tzw. umową partnerstwa) przez resort, będzie to sygnał do złożenia wspólnego wniosku przez gminy należące do MOF Przemyśl o unijne dofinansowanie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.inwestycja "kompleks rekreacyjny Baseny" ale nie o nazwę chodzi , pytanie czy tereny na których ma powstać nie będą już zalewane . Czy i kto zobowiązał się objąć gwarancją inwestycję budowaną na terenie zalewowym . Czy są jakieś deklaracje z Soliny i od kogoś z "góry" San , to nadal górska , jeszcze nieujarzmiona rzeka. Jeżeli temat " wypali " to medal należy się ludziom , którzy podjęli ten piękny pomysł !
inwestycja "kompleks rekreacyjny Baseny" ale nie o nazwę chodzi , pytanie czy tereny na których ma powstać nie będą już zalewane . Czy i kto zobowiązał się objąć gwarancją inwestycję budowaną na terenie zalewowym . Czy są jakieś deklaracje z Soliny i od kogoś z "góry" San , to nadal górska , jeszcze nieujarzmiona rzeka. Jeżeli temat " wypali " to medal należy się ludziom , którzy podjęli ten piękny pomysł !