Praktycznie cały rok uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu poświęcili na realizację projektu, którego podstawą były szkolenia praktyczne. Zyskali: nowe umiejętności, nowe znajomości i nowe spojrzenie na świat. A także przydatne certyfikaty i referencje, które mają szansę zaprocentować w przyszłości. Efekty ich działań będzie można podziwiać na Zamku Kazimierzowskim, na wystawie fotografii pt. „Irlandia w kadrze”.
W ramach projektu „Nowoczesna edukacja krokiem do Europy”, trwającego od października ubiegłego roku do końca września roku bieżącego, młodzież ZSUHiG miała okazję poznać specyfikę pracy w Irlandii, gdzie odbyła dwa trzytygodniowe staże.
Z okazji do zdobycia zawodowych doświadczeń u zagranicznego pracodawcy skorzystało 48 uczniów, na co dzień uczących się na[paywall] kierunkach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik reklamy, technik fotografii i multimediów, technik hotelarstwa oraz organizacji turystyki.
Na przełomie lutego i marca oraz w lipcu tego roku praktykowali oni w irlandzkich zakładach pracy.
Z kolei 8 nauczycielek szkoły w kwietniu tego roku poznawało w praktyce fiński system edukacji, obserwując pracę kolegów i koleżanek pokrewnych przedmiotów za granicą. Dodatkowo uczniowie doświadczenia zdobywali też na miejscu, w lokalnych firmach i nie tylko.
Grupa fotograficzno-reklamowa miała szansę zapoznać się z nowinkami swojej branży podczas krakowskich Targów EXPO ZYCJA. Ponadto dzięki warsztatom w przemyskich firmach studio Dallux i San Set doskonalili się w swoim fachu, wykonując zadania pod okiem ich pracowników.
Również uczniowie kształcący się w branży hotelarsko-turystycznej byli w Krakowie na targach branżowych, a także na dwudniowej wycieczce w Bieszczadach, gdzie wzięli udział w pokazie astronomicznym.
Swoje 5 minut miała też grupa gastronomiczna. Ta z kolei szlifowała umiejętności pod okiem szefa kuchni przemyskiej restauracji Bosco Macieja Łabuńskiego oraz sous chef Kariny Balickiej w trakcie warsztatów „Kuchnia regionalna w nowoczesnej odsłonie”.
Sztuki parzenia wyśmienitej kawy uczniowie mieli sposobność uczyć się, pracując z właścicielem kawiarni „Miejsce Kawa i Zabawa” Pawłem Kanieckim.
Był też czas na szkolenie językowe i językowo-kulturowe z native speaker, bo nie od dziś wiadomo, że dobra znajomość angielskiego otwiera wiele zawodowych furtek.
Angielski szlifowała też szkolna kadra, uczestnicząc w 20-godzinnym kursie i warsztatach integracyjno-kulturowych, które były też okazją do poznania fińskiej kuchni i atrakcji Helsinek.
Podsumowanie wszystkich zrealizowanych w ramach projektu zadań, których nie udałoby się przeprowadzić, gdyby nie dofinansowanie z programu POWER w kwocie 574 tys. 485,46 zł, odbyło się w szkole z udziałem przedstawicieli miejskiego samorządu z prezydentem Wojciechem Bakunem na czele, dyrektorów i nauczycieli różnych szkół średnich w regionie, pracowników Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu oraz firm i instytucji, z którymi placówka współpracuje.
Była to okazja do wręczenia uczestnikom projektu dokumentów potwierdzających nabyte umiejętności zawodowe.
Spotkanie uzupełniły wystawa fotografii „Irlandia w kadrze” autorstwa uczniów z klasy o profilu technik fotografii i multimediów oraz poczęstunek w postaci słodkości fińskich i irlandzkich przygotowanych przez uczniów kierunku gastronomicznego i nauczycielki Monikę Sidor oraz Wiolettę Buczko.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze