Reklama

Irlandzkie i fińskie doświadczenia zaprocentują. Uczniowie i nauczyciele ZSUHiG w Przemyślu się rozwijają[ZDJĘCIA]

Praktycznie cały rok uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu poświęcili na realizację projektu, którego podstawą były szkolenia praktyczne. Zyskali: nowe umiejętności, nowe znajomości i nowe spojrzenie na świat. A także przydatne certyfikaty i referencje, które mają szansę zaprocentować w przyszłości. Efekty ich działań będzie można podziwiać na Zamku Kazimierzowskim, na wystawie fotografii pt. „Irlandia w kadrze”.

W ramach projektu „Nowoczesna edukacja krokiem do Europy”, trwającego od października ubiegłego roku do końca września roku bieżącego, młodzież ZSUHiG miała okazję poznać specyfikę pracy w Irlandii, gdzie odbyła dwa trzytygodniowe staże.

Z okazji do zdobycia zawodowych doświadczeń u zagranicznego pracodawcy skorzystało 48 uczniów, na co dzień uczących się na[paywall] kierunkach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik reklamy, technik fotografii i multimediów, technik hotelarstwa oraz organizacji turystyki.

Na przełomie lutego i marca oraz w lipcu tego roku praktykowali oni w irlandzkich zakładach pracy.

Z kolei 8 nauczycielek szkoły w kwietniu tego roku poznawało w praktyce fiński system edukacji, obserwując pracę kolegów i koleżanek pokrewnych przedmiotów za granicą. Dodatkowo uczniowie doświadczenia zdobywali też na miejscu, w lokalnych firmach i nie tylko.

Grupa fotograficzno-reklamowa miała szansę zapoznać się z nowinkami swojej branży podczas krakowskich Targów EXPO ZYCJA. Ponadto dzięki warsztatom w przemyskich firmach studio Dallux i San Set doskonalili się w swoim fachu, wykonując zadania pod okiem ich pracowników.

Również uczniowie kształcący się w branży hotelarsko-turystycznej byli w Krakowie na targach branżowych, a także na dwudniowej wycieczce w Bieszczadach, gdzie wzięli udział w pokazie astronomicznym.

Swoje 5 minut miała też grupa gastronomiczna. Ta  z kolei szlifowała umiejętności pod okiem szefa kuchni przemyskiej restauracji Bosco Macieja Łabuńskiego oraz sous chef Kariny Balickiej w trakcie warsztatów „Kuchnia regionalna w nowoczesnej odsłonie”.

Sztuki parzenia wyśmienitej kawy uczniowie mieli sposobność uczyć się, pracując z właścicielem kawiarni „Miejsce Kawa i Zabawa” Pawłem Kanieckim.

Reklama

Smakowita Irlandia i Finlandia

Był też czas na szkolenie językowe i językowo-kulturowe z native speaker, bo nie od dziś wiadomo, że dobra znajomość angielskiego otwiera wiele zawodowych furtek.

Angielski szlifowała też szkolna kadra, uczestnicząc w 20-godzinnym kursie i warsztatach integracyjno-kulturowych, które były też okazją do poznania fińskiej kuchni i atrakcji Helsinek.

Podsumowanie wszystkich zrealizowanych w ramach projektu zadań, których nie udałoby się przeprowadzić, gdyby nie dofinansowanie z programu POWER w kwocie 574 tys. 485,46 zł, odbyło się w szkole z udziałem przedstawicieli miejskiego samorządu z prezydentem Wojciechem Bakunem na czele, dyrektorów i nauczycieli różnych szkół średnich w regionie, pracowników Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu oraz firm i instytucji, z którymi placówka współpracuje.

Była to okazja do wręczenia uczestnikom projektu dokumentów potwierdzających nabyte umiejętności zawodowe.

Spotkanie uzupełniły wystawa fotografii „Irlandia w kadrze” autorstwa uczniów z klasy o profilu technik fotografii i multimediów oraz poczęstunek w postaci słodkości fińskich i irlandzkich przygotowanych przez uczniów kierunku gastronomicznego i nauczycielki Monikę Sidor oraz Wiolettę Buczko.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości