– Enoturystyka sprawdza się w krajach o bogatych tradycjach winiarskich. U nas też budzi coraz większe zainteresowanie – uważa Jerzy Stecki.
Powiat jarosławski złożył wniosek do Euroregionu Karpackiego na dofinansowanie m.in. strony internetowej, przewodnika turystycznego oraz tabliczek informacyjnych promujących enoturystykę, czyli turystykę związaną z winiarstwem. Inicjatorem takiego spędzania czasu jest Jerzy Stecki, który stara się tę dziedzinę rozwijać. Jego winnica znajduje się w Węgierce, w gminie Roźwienica.
O winie, a raczej o tym, co mniej lub bardziej z winoroślą się wiąże, może opowiadać godzinami.
– W pewnym sensie jestem wariatem, ale robię to, bo lubię – mówi. Jego winnica zajmuję niewiele ponad pół hektara. Jest zlokalizowana na stoku wzgórza w Węgierce. Uprawia na niej kilkanaście gatunków winorośli, otrzymując z każdego raczej symboliczne ilości wina, które jest doceniane nie tylko w Polsce. Świadczą o tym zdobyte medale. W Węgierce jest jeszcze inna, położona niedaleko od tej należącej do Steckich, winnica. Nią także zajmuje się jarosławianin. Kolejna powstaje w pobliżu. Na Podkarpaciu mamy około 200 winnic. To daje naszemu regionowi czołowe miejsce w kraju.
– Warto wiedzieć, że i takie rzeczy oferuje turystom i mieszkańcom powiat jarosławski. Warto je również promować. Dlatego enoturystyka została ujęta jako jeden w produktów zawartych w projekcie „Twoje miejsca – Twoje dziedzictwo. Ziemia Jarosławska – Svidnik” – zauważa T. Chrzan.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze