– Bezpańskich psów jest coraz więcej. Trudno zrozumieć bezduszność właścicieli, którzy wyrzucają zwierzę – narzeka Stanisław Gonciarz, wójt gminy Laszki. – Większym problemem są psy mające właścicieli, ale z różnych względów biegające swobodnie – uważa Tomasz Kotliński, wójt gminy Roźwienica.
W przytulisku jest obecnie osiem zwierzaków. W ubiegłym roku trafiło do niego 14 psów dorosłych i 6 szczeniaków. Psy są sterylizowane i szczepione. Takie rozwiązanie generuje według wójta mniejsze koszty od tych, które trzeba ponieść umieszczając psy w schronisku. W ubiegłym roku kwota nie przekroczyła 9 tys. zł. Z tego 1,5 tys. wydano na osłonięcie boksów przed wiatrem.
Podobne rozwiązanie wprowadzono w gminie Roźwienica. Tam również na terenie oczyszczalni przygotowano boksy, a psy mają zapewnioną opiekę weterynaryjną. – Bezpańskich zwierząt mamy w ciągu roku kilka. Bardziej dotkliwy problem jest z psami, które mają właścicieli, a biegają swobodnie. Są wśród nich osobniki dokuczliwe, a nawet niebezpieczne. Nasze apele nie do wszystkich trafiają – mówi Tomasz Kotliński, wójt gminy Roźwienica.
Gmina Laszki ma podpisane porozumienie z przemyską lecznicą. Tam trafiają wałęsające się psy. W ubiegłym roku było ich ponad 20. Koszty ich odłowienia i dalszej opieki przekroczyły 15 tys. zł.
Coraz więcej gmin przygotowuje u siebie miejsce dla bezpańskich psów. Wszędzie przyznają, że problem się potęguje i choć spora część czworonogów znajduje nowych właścicieli, koszty rosną. Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom spoczywa na barkach gminy. Tam trzeba zgłaszać pojawienie się bezpańskiego psa. Najczęściej zajmuje się tymi sprawami wydział odpowiedzialny za rolnictwo i ochronę środowiska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Myślę, że jest na to lepsze rozwiązanie: YOUTUBE.COM - 5 POWDÓW BY ZJEŚĆ SWOJEGO PSA
Myślę, że jest na to lepsze rozwiązanie: YOUTUBE.COM - 5 POWDÓW BY ZJEŚĆ SWOJEGO PSA
ty już swojego wciągnełaś