Reklama

Jaka matka, taka córka?

17/12/2016 14:00

„Niedaleko pada Lalik od Lalika” – napisała mama Agata. A chodziło o nią i jej córkę Małgosię. Pogodne, pełne optymizmu, pełne pasji. Poetki. Jedna strażaczka i urodzony społecznik. Druga, uzdolniona muzycznie, jeszcze szuka swojej drogi

– Pisanie zaczęło się dużo wcześniej, ale pierwsze moje pisadła wypłynęły na świat podczas biwaku szkolnego w podstawówce. Potem tworzyłam bardziej pod temat, na różne uroczystości. Wiadomo, że w czasach młodości to pisało się ckliwe wiersze o niespełnionych miłościach. Gdzieś to jeszcze w zeszytach jest. Dopiero teraz dałam te moje twory do oceny i ta ocena zaskoczyła mnie pozytywnie – mówi Agata Lalik.

Z tworzeniem wierszy bywa różnie. Czasem poetka siada i pisze od razu całość. Czasem jakaś myśl siedzi w głowie i długo układa się w wiersz. – Już od roku chodzi za mną jedna fraza, kilka razy próbowałam coś do tego dorobić, ale nie da rady. Widocznie jeszcze to nie dojrzało. A dwa dni temu usiadłam i napisałam trzy wiersze, bo była we mnie potrzeba pisania – opowiada. – Te wiersze żyją. Nawet jak już coś napiszę i sięgam do tego za jakiś czas, chętnie bym coś poprawiła – dodaje.

Reklama

Pisze tylko ręcznie, ma kilka zeszytów i zawsze któryś się zapodzieje, więc pani Agata pisze w tym, który akurat jest pod ręką.

 

Nie tylko poezja

Poezja jest tylko jedną z zainteresowań Agaty Lalik. Udziela się społecznie jako przewodnicząca rady rodziców oraz w zarządzie Lokalnej Grupy Działania. Jest honorowym dawcą krwi, zgłosiła się jako potencjalny dawca szpiku, zgodziła się na transplantację narządów po śmierci.

Bardzo lubi piec. – Z pieczeniem jest jak z pisaniem. Dobre ciasta wychodzą, jeśli się ma ochotę i pasję. A jeśli się piecze z przymusu, to produkt jest bez serca – twierdzi.

Reklama

Jej marzeniem było aktorstwo, ale ta przygoda się skończyła na[paywall] dwóch próbach w przemyskim Fredreum. – To były czasy szkolne, nie było wtedy możliwości nocowania w weekendy w Przemyślu, bo internaty były zamknięte – wyjaśnia. – Natomiast pierwsze kroki stawiałam tu, w Birczy, podczas konkursów „Tropem Jasia i Małgosi” dwukrotnie zdobyłam wyróżnienie jako najlepsza młoda aktorka. Później brałam udział w przedstawieniach szkolnych – opowiada.

Pani Agata jest też strażaczką. Druhną została już w podstawówce. – Pochodzę z Lipy i tam powstała pierwsza na tym terenie żeńska młodzieżowa drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej. Ja byłam dowódcą tej sekcji i jako pierwsi zdobyliśmy pierwsze miejsce w zawodach gminnych. Wprawdzie były wtedy tylko dwie drużyny żeńskie, ale pierwsze miejsce przypadło nam – opowiada o początkach.

Reklama

Od kilku lat jest druhną w OSP Bircza i zasiada w zarządzie gminnym tej formacji.

 

Saksofon kupiony w konspiracji

Pasję do pisania przejęła od mamy Małgorzata Lalik, uczennica II LO w Przemyślu. – Zaczęło się od konkursów szkolnych. Pisałam wtedy opowiadania – wspomina.

Zajmowała wysokie miejsca, była finalistką etapu wojewódzkiego w konkursie kuratoryjnym. Największym sukcesem jest pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie o bł. Bolesławie Lament. – Wtedy napisałam wiersz i od tego się zaczęło – wspomina.

Na początku jej prace poprawiała mama i polonistka. Teraz stara się pisać już samodzielnie. Światło dzienne ujrzało tylko kilka z kilkunastu jej wierszy.

Reklama

Uczy się w klasie o profilu biologiczno-chemiczno-angielskim. – Chciałam iść na kryminologię, a tam jest potrzebna biologia i chemia. Potem mi się odmieniło i teraz chcę iść na medycynę. Pisanie jest dodatkiem – opowiada.

Ostatnio jej pasją jest też saksofon. A zaczęło się od gitary. – Zachęcił mnie tata, który też gra na gitarze. Nauczyłam się, ale wtedy pojawiło się pragnienie saksofonu – wspomina.

Instrument został zakupiony w konspiracji przed tatą, a gdy już się okazało, że Małgosia radzi sobie coraz lepiej, panie wyjawiły, skąd tak naprawdę saksofon wziął się w ich domu. Niewątpliwie ich święta będą smaczne, muzyczne i poetyckie.


fot.Paweł Bugira
O oprawę muzyczną podczas tego spotkania zadbała Małgorzata Lalik.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama