Fundacja Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym „jerzyk” z Przemyśla zorganizowała międzynarodową konferencję medyczną, której tematem były „Choroby społeczne i cywilizacyjne – współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży”. Choroby o masowym zasięgu stają się coraz większym problemem krajów wysoko rozwiniętych, w tym Polski.
5 października br., z inicjatywy Fundacji „jerzyk”, w przemyskim Hotelu Accademia spotkali się wybitni specjaliści z dziedziny nauk medycznych z Polski oraz Ukrainy. Międzynarodowa konferencja stała się okazją do wymiany doświadczeń. Długoletni przyjaciel fundacji prof. dr hab. n. med. Jerzy Kowalczyk (kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, konsultant krajowy ds. onkologii i hematologii dziecięcej) wygłosił wykład pt. Postęp w leczeniu nowotworów dziecięcych. Kolejne wystąpienia dotyczyły boreliozy u dzieci (dr n. med. Bożena Muraszyńska, Katedra Chirurgii i Pielęgniarstwa Chirurgicznego Szpitala Medycznego w Lublinie), anoreksji i zaburzeń odżywiania z wyniszczeniem (doc. dr n. med. Iwona Beń-Skowronek, kierownik Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Lublinie), zachowań samobójczych i samookaleczeń u młodzieży (dr Ireneusz Jelonek, z-ca ordynatora Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu) oraz autyzmu (prof. dr hab. n. med. Krystyna Mitosek-Szewczyk, kierownik Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie). Gość z Ukrainy – dr Hałyna Łań (z-ca dyrektora Centrum Rehabilitacji „Elita” we Lwowie, konsultant Międzynarodowej Kliniki Rehabilitacji w Truskawcu) przybliżyła zebranym Metodę prof. Kozyavkina – System Intensywnej Rehabilitacji Neurofizjologicznej. Jest to wysoce skuteczna technologia leczenia pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Fundacja „jerzyk” założona została w 2010 roku przez Artura Cielińskiego. Od początku swego istnienia organizuje medyczne konferencje na naszym terenie. Bardzo wysoki poziom wystąpień prelegentów, którzy do Przemyśla przyjeżdżają i wygłaszają wykłady (nieodpłatnie), dyskusje toczące się podczas konferencji powodują, że osoby związane z fundacją widzą sens swoich działań i cieszą się[paywall], że tego typu zjazdy stały się cykliczną imprezą.
– Wychodzimy z założenia, że jeżeli dzięki naszym konferencjom przyczynimy się do wyzdrowienia chociażby jednego dziecka, to nasze działania mają głęboki sens, gdyż zdrowie i życie nie mają ceny – podkreśla A. Cieliński, prezes Fundacji.
Z Fundacją „jerzyk” od lat współpracują władze miasta.
– Z roku na rok organizacja rozszerza zakres swojej działalności – zauważa Grzegorz Hajder, wiceprezydent Przemyśla. – Często zdarza się tak, że różne stowarzyszenia, powołane w bardzo szczytnym celu, po jakimś czasie obniżają loty. Tutaj widać, że zapał jest. Dzisiaj mamy już szóstą konferencję, pierwszą międzynarodową, z gościem ze Lwowa, naszego miasta partnerskiego. Krok do przodu został zrobiony. Cieszy temat konferencji. Po raz pierwszy został on przeze mnie zrozumiany bez konieczności zaglądania do słownika wyrazów obcych. Mówimy o chorobach cywilizacyjnych. To, co się dzieje wokół nas – pośpiech, zła dieta i tym podobne, ma wpływ na dorosłych, ale i dzieci. Im wcześniej zmienimy nasze przyzwyczajenia, tym lepiej. Cieszy również frekwencja, obecność na konferencji młodzieży, lokalnych lekarzy. Miejmy nadzieję, że będą pozytywne tego efekty. Organizator musiał podjąć decyzję o powiększeniu pomieszczenia, odsunąć przegrodę dzielącą sale. Wszystko to – zdaniem Grzegorza Hajdera – pokazuje, że Fundacja zmierza w dobrym kierunku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze