Nowy rok szkolny oznacza zmierzenie się w praktyce z wdrażaną reformą oświatową. Najwięcej zmian szykuje się w Jarosławiu.
Do zreformowanego systemu szkolnictwa Jarosław przygotowuje się od dłuższego czasu. Obecnie są prowadzone ostatnie prace remontowe i adaptacyjne pomieszczeń, zmiana rachunków bankowych, numerów REGON, NIP. To wszystko związane jest z przekształcaniem lub łączeniem szkół. Uczniowie klas siódmych[paywall] pozostają w wyniku reformy w szkołach podstawowych, nie dotyczy to uczniów SP 11, którzy przenoszeni są z całą szkołą do budynku ZSO (ul. Kraszewskiego 39) i uczniów, którzy zostali zapisani i przeniesieni do nowo utworzonych szkół podstawowych (w miejsce PG 1 i PG 2).
- Siedmiu nauczycieli i jednej pracownik administracji odeszli na emeryturę. Jeden pracownik dydaktyczny awansował na stanowisko dyrektora w placówce niepodlegającej gminie miejskiej Jarosław. Kolejny pracownik awansował na stanowisko zastępcy dyrektora w strukturze placówki podległej naszej gminie. Z faktu tego wynika obniżenie dla niego liczby godzin. Ograniczenie etatu dotyczy trzech księży katechetów (dokonane na prośbę katechetów) i jednej katechetki. Kilku nauczycieli uzupełnia godziny i część etatu realizuje w innej placówce - mówi Iga Kmiecik, p.o. rzecznik prasowy burmistrza Jarosławia.
Ogółem w Jarosławiu do szkół podstawowych uczęszczać będzie 3 594 uczniów, w 321 przekroczy szkolny próg po raz pierwszy.
Zmiany zaszły też na stanowiskach dyrektorskich. Kierowanie Szkołą Podstawową nr 9 w wyniku konkursu burmistrz Waldemar Paluch powierzył Jackowi Wojtasowi, który pełnił obowiązki dyrektora od 1 września 2016 r. – Konkurs na stanowisko dyrektora w Szkole Podstawowej nr 7 nie został rozstrzygnięty, a decyzja o powierzeniu zostanie podjęta w najbliższych dniach. Pozostali dyrektorzy w myśl zapisów ustawy stali się dyrektorami ośmioletnich szkół podstawowych na okres obowiązywania dotychczasowych kadencji – podała I. Kmiecik.
Z racji połączenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących ze Szkołą Podstawową nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi i przeniesienia jej do budynku ZSO, w myśl zapisów cytowanej ustawy, dyrektor ZSO został wicedyrektorem SP 11. Analogicznie sytuacja wygląda w Szkole Podstawowej nr 6, która połączona została z Publicznym Gimnazjum nr 3.
LUBACZÓW
W Lubaczowie reforma przeszła w miarę bezboleśnie i niezauważalnie. Ponieważ do tej pory szkoły podstawowe mieściły się w tych samych budynkach, co gimnazja, nie było problemu pustych lokali. Uczniowie będą kontynuować naukę w tych samych budynkach, w których uczyli się do tej pory. Dyrektorzy gimnazjów zostali natomiast automatycznie wicedyrektorami podstawówek. Nikt z kadry nie stracił pracy. – W bieżącym roku nic się nie zmienia, po prostu klasa siódma zastępuje drugą gimnazjum. Przełomowym momentem będzie odejście ostatnich klas gimnazjum, ale mamy do tego jeszcze dwa lata i postaramy się przygotować – mówi burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt.
W Szkole Podstawowej nr 1 będzie się uczyć 559 uczniów, w tym 58 w klasie I, a w Szkole Podstawowej nr 2 – 529, w tym 48 w klasie I.
PRZEWORSK
Przez kilka miesięcy szkoły formalnie zmieniały swoją organizację. W szkołach podstawowych nr 1 i 3 nauka odbywać się będzie w obecnych obiektach, natomiast w szkole podstawowej nr 2 najstarsze klasy VI i VII uczyć się będą w budynku obecnego gimnazjum.
Według danych z 25 sierpnia, do SP 1 uczęszczać będzie 720 dzieci (w tym 97 w klasach pierwszych), do SP 2 – 616 (78 w klasach I), a w SP 3 – 163 (22 w klasie I).
W związku z zakończeniem kadencji na stanowisku dyrektora Gimnazjum nr 1 w Przeworsku przez panią Dorotę Baj oraz wdrażaniem w trybie ustawowym reformy oświaty i wygaszaniem gimnazjum, pełnienie obowiązków dyrektora jednostki do 31 sierpnia 2019 r. Burmistrz Miasta Przeworska powierzył panu Wiesławowi Nitychorukowi, dotychczasowemu wieloletniemu wicedyrektorowi. Zmiany na stanowisku dyrektora nastąpiły także w Przedszkolu Miejskim nr 2. Odchodzącą na emeryturę po 40-tu latach pracy dyrektor panią Zofię Zawadzką, zastąpi wyłoniona w postępowaniu konkursowym pani Barbara Bujny. W Szkole Podstawowej Nr 2, w postępowaniu konkursowym, wyłoniony został dyrektor Bogdan Sebzda, dla którego od 1 września 2017 r. rozpocznie się kolejna pięcioletnia kadencja zarządzania tą placówką.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dziewięć miesięcy wegetacji i wakacje co mogło się zmienić
Dziewięć miesięcy wegetacji i wakacje co mogło się zmienić