O 21 mandatów w radzie miasta powalczy rekordowo mała liczba kandydatów. O wiele mniej niż w poprzednich wyborach jest też komitetów wyborczych. Spektakularnych zmian barw klubowych jednak brak, odbyło się kilka transferów w obrębie pokrewnych stron sceny, liczne są za to pożegnania.
W wyborach samorządowych A.D. 2014 zgłoszono 31 komitetów wyborczych. W tegorocznych wyborach jest ich... 3. Cztery lata temu o 21 mandatów ubiegało się 152 kandydatów, w tym roku jest ich 87. Czyżby w Jarosławiu sprawowanie władzy przestało mieć urok? Pewne jest to, że w nowej kadencji rada miasta będzie wyglądała inaczej. Jak dokładnie, zdecydują wyborcy 21 października.[paywall]
Choć do rady wchodzili pod różnymi szyldami, dziś radni klubu PiS stanowią w niej większość. Ma to odzwierciedlenie także na listach wyborczych, na których znalazła się sporo radnych kończącej się kadencji. O ponowny wybór pod szyldem partii powalczą zatem najbardziej barwne i aktywne jej postacie: M. Walter czy J. Hołub. Z charakterystycznej trójki muszkieterów wykruszył się Michał Muzyczka, który jest kandydatem na burmistrza. Zresztą to niejedyne osłabienie PiS. W nadchodzących wyborach nie wystartują też Marian Żołyniak, Jarosław Pagacz, Tadeusz Słowik ani Jolanta Korbut. W ich miejsce PiS zaproponowało kilka świeżych nazwisk, ale przede wszystkim kandydatów już wcześniej posiadających związki z samorządem. Mocną jedynką w swoim okręgu zdaje się być Wanda Czerwiec, długoletnia dyrektorka SP nr 10. Najciekawszym transferem PiS jest chyba jednak Witold Duszyński, jedynka w okręgu numer 4. Duszyński do rady miasta dostał się w wyborach uzupełniających, reprezentując komitet KWW Nasze Miasto Jarosław. W trakcie kadencji trzymał z opozycją i choć można było go uznać za radnego niezależnego, to kilka razy zdarzyło mu się ostro skrytykować obecnych kolegów z PiS. Ciekawe, jak będzie się układać jego współpraca w nowym otoczeniu, jeśli zdobędzie mandat.
KWW Ponadpartyjna Koalicja Waldemara Palucha z kolei scementował środowisko, które łączy chyba przede wszystkim niechęć do PiS. Jego listy nie tylko z nazwy są ponadpartyjne, ale trzeba też powiedzieć, że wielu tu kandydatów, którzy doświadczenie samorządowe mają niewielkie. Na pewno rozpoznawalnym kandydatem, który niejako w sposób naturalny połączył siły z obecnym burmistrzem, jest Szczepan Łąka, lider lokalnej PO. Obok niego trzeba wymienić Wiesława Strzępka, który do rady miasta chciałby przenieść doświadczenia z rady powiatu, w której sprawował mandat, reprezentując klub PSL. Wreszcie trzecim wzmocnieniem komitetu W. Palucha jest pozostająca w opozycji względem pisowskiej większości w obecnej radzie Agnieszka Wywrót. Jako że komitet W. Palucha jest formą koalicyjną, trudno mówić w tym miejscu o jednoznacznym osłabieniu, niemniej jednak odnotować należy, że ze środowiska PO, które poparło obecnego burmistrza w wyborach do rady miasta, nie wystartują Marian Janusz, który postanowił odpocząć od polityki ani Andrzej Lichończak, który powalczy o miejsce w radzie powiatu.
Alternatywę dla dwóch wyżej wymienionych stanowi KWW Powiatowe Przymierze Samorządowe. Nie jest to formacja nowa, ale na listach sporo nazwisk, które z samorządem powiązać trudno. Owszem pojawiają się kandydaci mniej lub bardziej znani, jak choćby długoletni dyrektor jarosławskiego „Kopernika” Zbigniew Tabor, ale dla większości start w tegorocznych wyborach to pierwsze poważniejsze zetknięcie z polityką. Na tym tle wyróżnia się walczący w 2010 o fotel burmistrza Marek Jasiewicz czy przegrany w poprzedniej kampanii na radnego Krzysztof Kiper. Twarzami komitetu będą zatem najpewniej dwaj młodzi, bo grubo przed czterdziestką, kandydaci, którzy paradoksalnie największe w tej grupie mają doświadczenie w samorządzie. Obecny radny, członek klubu PiS Michał Muzyczka jest kandydatem komitetu na burmistrza, natomiast Kornel Polit będzie chciał pozostać reprezentantem swojego komitetu w radzie miasta.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Co Wy w tym Przemyślu pijecie? Czytam na pierwszej stronie Życia...Park im. bohaterów fuszerki. Jako miejscowość podane Zarzecze. Drugi artykuł ...Burmistrz dał się sprowokować? Jako miejscowość podany Jarosław. Natomiast artykuły odwrotnie, dotyczą miejscowości.
Szanowny Panie kandydacie NA WÓJTA GMINY JAROSŁAW PAWLE FRANKIEWICZU Zaciekawił mnie tytuł Pana artykułu „chcemy odmłodzić gminę” – jeżeli Pan jeszcze o tym nie wie, gmina to ogół jej mieszkańców czyli nasi szanowni seniorzy , mieszkańcy naszych miejscowości mogą czuć się zagrożeni Pana sztandarowym hasłem. Pisze Pan, że do kandydowania skłonili Pana znajomi. A czy ci znajomi wiedzą, że chciał Pan wyłudzić z budżetu gminy nienależne odszkodowanie w wysokości 11 milionów, że przegrał Pan sprawę we wszystkich możliwych instancjach. Czyżby pojawił się nowy sposób na odzyskanie tych pieniędzy.??A może ci znajomi wiedza o zakupie przez Pana działek rolnych przy obwodnicy miasta Jarosławia, z chęcią ich odrolnienia jako Wójt Gminy i wybudowania tam stacji benzynowej?Czyżby Pański ojciec tak mało zorientowany w geodezji o tym nie wiedział, że tak Pana zachęcał do kandydowania??? Zarzuca Pan gminie że jest źle zarządzana. Proszę sprawdzić Nowiny z 11.10.2018r. opublikowany niezależny ranking gmin . Nasza gmina zajęła 3 miejsce w skali byłego województwa przemyskiego czy to według Pana jest to złe zarządzanie. Dalej zarzuca Pan stwarzanie układów w gminie - no cóż każdy ocenia ludzi według siebie. Co do prowadzonej przez Pana działalności skoro jest tak dobrze to dlaczego potrzebna jest Panu posada wójta? Przecież to są sprzeczne interesy, no chyba że do ciągnięcia prywatnych zysków. Jeżeli chodzi o odcięcie naszych miejscowości od miasta również się z tym nie zgadzam. Mamy bardzo dobre drogi gminne ale aby wydawać osądy trzeba wiedzieć, że przez teren gminy przebiegają drogi powiatowe, gminne, wojewódzkie, krajowe, którymi gmina nie zarządza. Co więcej gdyby nie dofinansowanie z budżetu gminy wiele z tych dróg i chodników nie byłoby robione. Wywóz odpadów – harmonogram wywozu na 2018 rok został zmieniony pilotażowo na wniosek mieszkańców aby nie podnosić opłaty. Od 2019r. zostanie przywrócony wywóz wg wcześniejszych lat. Ulgi podatkowe- gdyby się Pan interesował naprawdę gminą do której Pan kandyduje, wiedziałby Pan ,że są wprowadzone ulgi podatkowe dla nowych lub rozwijających się przedsiębiorców i to już od 2012 roku. Kiedy ostatnio był Pan w Urzędzie Gminy? Bo ja bywam. Pana opinia jest całkowicie odosobniona. Pracownicy są mili, kompetentni i chętni do pomocy. Z tym utrzymaniem z podatków mieszkańców to też nieprawda , ale do tego trzeba znać strukturę budżetu gminy żeby wiedzieć skąd się biorą dochody i jak minimalną cześć pochodzi z podatków. Zarzuca Pan brak rozwoju gminie ale z drugiej strony nie podaje Pan żadnych konkretnych braków – po prostu ich nie ma. Mamy wodociągi , kanalizację , świetlice, szkoły ,orliki, stadiony, place zabaw, siłownie zewnętrzne, remontujemy drogi, budujemy chodniki – to jest mało. Czy Pan wie jaka jest kwota środków zewnętrznych pozyskanych dla gminy począwszy od środków przedakcesyjnych poprzez środki unijne. Nie wie Pan szanowny kandydacie bo się Pan nie interesował nigdy życiem gminy. Zawsze dbał Pan tylko o swoje prywatne interesy i obawiam się ,że jest to jedyny, prawdziwy powód dla którego Pan kandyduje. POZDROWIENIA SERDECZNE
Co Wy w tym Przemyślu pijecie? Czytam na pierwszej stronie Życia...Park im. bohaterów fuszerki. Jako miejscowość podane Zarzecze. Drugi artykuł ...Burmistrz dał się sprowokować? Jako miejscowość podany Jarosław. Natomiast artykuły odwrotnie, dotyczą miejscowości.
Szanowny Panie kandydacie NA WÓJTA GMINY JAROSŁAW PAWLE FRANKIEWICZU Zaciekawił mnie tytuł Pana artykułu „chcemy odmłodzić gminę” – jeżeli Pan jeszcze o tym nie wie, gmina to ogół jej mieszkańców czyli nasi szanowni seniorzy , mieszkańcy naszych miejscowości mogą czuć się zagrożeni Pana sztandarowym hasłem. Pisze Pan, że do kandydowania skłonili Pana znajomi. A czy ci znajomi wiedzą, że chciał Pan wyłudzić z budżetu gminy nienależne odszkodowanie w wysokości 11 milionów, że przegrał Pan sprawę we wszystkich możliwych instancjach. Czyżby pojawił się nowy sposób na odzyskanie tych pieniędzy.??A może ci znajomi wiedza o zakupie przez Pana działek rolnych przy obwodnicy miasta Jarosławia, z chęcią ich odrolnienia jako Wójt Gminy i wybudowania tam stacji benzynowej?Czyżby Pański ojciec tak mało zorientowany w geodezji o tym nie wiedział, że tak Pana zachęcał do kandydowania??? Zarzuca Pan gminie że jest źle zarządzana. Proszę sprawdzić Nowiny z 11.10.2018r. opublikowany niezależny ranking gmin . Nasza gmina zajęła 3 miejsce w skali byłego województwa przemyskiego czy to według Pana jest to złe zarządzanie. Dalej zarzuca Pan stwarzanie układów w gminie - no cóż każdy ocenia ludzi według siebie. Co do prowadzonej przez Pana działalności skoro jest tak dobrze to dlaczego potrzebna jest Panu posada wójta? Przecież to są sprzeczne interesy, no chyba że do ciągnięcia prywatnych zysków. Jeżeli chodzi o odcięcie naszych miejscowości od miasta również się z tym nie zgadzam. Mamy bardzo dobre drogi gminne ale aby wydawać osądy trzeba wiedzieć, że przez teren gminy przebiegają drogi powiatowe, gminne, wojewódzkie, krajowe, którymi gmina nie zarządza. Co więcej gdyby nie dofinansowanie z budżetu gminy wiele z tych dróg i chodników nie byłoby robione. Wywóz odpadów – harmonogram wywozu na 2018 rok został zmieniony pilotażowo na wniosek mieszkańców aby nie podnosić opłaty. Od 2019r. zostanie przywrócony wywóz wg wcześniejszych lat. Ulgi podatkowe- gdyby się Pan interesował naprawdę gminą do której Pan kandyduje, wiedziałby Pan ,że są wprowadzone ulgi podatkowe dla nowych lub rozwijających się przedsiębiorców i to już od 2012 roku. Kiedy ostatnio był Pan w Urzędzie Gminy? Bo ja bywam. Pana opinia jest całkowicie odosobniona. Pracownicy są mili, kompetentni i chętni do pomocy. Z tym utrzymaniem z podatków mieszkańców to też nieprawda , ale do tego trzeba znać strukturę budżetu gminy żeby wiedzieć skąd się biorą dochody i jak minimalną cześć pochodzi z podatków. Zarzuca Pan brak rozwoju gminie ale z drugiej strony nie podaje Pan żadnych konkretnych braków – po prostu ich nie ma. Mamy wodociągi , kanalizację , świetlice, szkoły ,orliki, stadiony, place zabaw, siłownie zewnętrzne, remontujemy drogi, budujemy chodniki – to jest mało. Czy Pan wie jaka jest kwota środków zewnętrznych pozyskanych dla gminy począwszy od środków przedakcesyjnych poprzez środki unijne. Nie wie Pan szanowny kandydacie bo się Pan nie interesował nigdy życiem gminy. Zawsze dbał Pan tylko o swoje prywatne interesy i obawiam się ,że jest to jedyny, prawdziwy powód dla którego Pan kandyduje. POZDROWIENIA SERDECZNE