Kolejna wyjątkowa inicjatywa w regionie. Poza tym, że w tych trudnych czasach Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich ogłosiło wstęp wolny dla przybyłych do Polski uchodźców, to jeszcze od 24 marca w każdy czwartek specjalnie dla nich organizuje zwiedzanie z ukraińskojęzycznym przewodnikiem.
Wydarzenie przyciągnęło sporo osób chcących odkryć miasto, w którym być może zatrzymają się na dłużej.[paywall] Poszukiwaniu historii towarzyszyła przede wszystkim chęć odnalezienia spokoju i namiastki codzienności. Uchodźcy mieli okazję podziwiać odtworzone wnętrza mieszczańskie z okresu XVII – XX wieku. Ponadto zainteresowaniem cieszyła się także wystawa czasowa, dostępna przez cały 2022 rok, poświęcona obrazującym miasto kartom pocztowym z przełomu XIX i XX stulecia.
Specjalnie na potrzeby najmłodszych powstał kącik, w którym mogą przygotować swoją wersję pocztówki z Jarosławia, ale także ćwiczyć pisanie piórem alfabetu polskiego i ukraińskiego. Jak mówi Elżbieta Sieradzka z jarosławskiego muzeum, chodzenie do takich miejsc, jak galerie, muzea czy inne ośrodki kulturalne, jest jedną z potrzeb człowieka. Ukraińscy goście coraz bardziej zadamawiają się w Jarosławiu i coraz lepiej się w nim odnajdują. Chcą poznać swoje nowe miasto, które zresztą, zgodnie z podaniami, zostało założone przez księcia kijowskiego, Jarosława Mądrego, więc jest nierozerwalnie ze wschodem związane.
Wycieczki po muzeum w języku ukraińskim cieszą się ogromną popularnością, dlatego kolejna taka inicjatywa zaplanowana jest na czwartek, 7 kwietnia, na godzinę 11.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze