Pogotowie ratunkowe zostanie wyłączone ze struktur Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Od 1 kwietnia br. Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego będzie samodzielną jednostką podległą powiatowi. Zmiana jest przygotowaniem pod nowe założenia opracowywanej ustawy o ratownictwie medycznym.
Decyzję o powiatowej stacji podjęła Rada Powiatu Jarosławskiego na sesji 30 stycznia. Utworzenie samodzielnej placówki to dostosowanie do przygotowywanej ustawy o ratownictwie medycznym, która zakłada, że świadczyć usługi ratownictwa mogą placówki samodzielne i społeczne.
– W oczekiwaniu na te zmiany już teraz chcemy zgłosić swoją gotowość do świadczenia usługi, co przewidują nowe ustawowe rozwiązania. Będziemy gotowi do obsługi czterech powiatów: jarosławskiego, przemyskiego, przeworskiego i lubaczowskiego, pod względem ratownictwa medycznego – przekonywał starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. Zwracał również uwagę, że takie rozwiązanie daje duże szanse na uzyskanie zlecenia wojewody na świadczenie usług pogotowia w regionie. Jednym z ważnych argumentów jest centralne położenie Jarosławia względem pozostałych powiatów regionu. Początkowo stacja pogotowia będzie się mieścić w obecnie zajmowanych budynkach należących do COM. Docelowo ma się rozwijać i przenieść do bazy jarosławskiego PKS. Przemawiają za tym względy logistyczne.
Nowa placówka ma być odpowiedzialna za ratownictwo medyczne. Kierować nią będzie dyrektor i pięcioosobowa rada społeczna złożona z przedstawicieli powiatu i reprezentanta wojewody. Statut przewiduje, że oprócz podstawowych i specjalistycznych zespołów ratowniczych zostanie utworzonych kilkanaście stanowisk, począwszy od odpowiedzialnych za transport, zamówienia publiczne, zaopatrzenie aż po odpowiedzialnych za sprawy socjalne, przeciwpożarowe oraz prawne. Na wyposażeniu PSPR będą cztery karetki z zespołami ratowniczymi: dwie ośmioletnie, jedna rok młodsza i jedna dwuletnia. Szpital przekaże również potrzebne wyposażenie. Przejdą również pracownicy.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Będzie prywatyzacja?