Reklama

Jarosławskie pogotowie ratunkowe odłączono od szpitala

10/02/2018 20:42

Pogotowie ratunkowe zostanie wyłączone ze struktur Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Od 1 kwietnia br. Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego będzie samodzielną jednostką podległą powiatowi. Zmiana jest przygotowaniem pod nowe założenia opracowywanej ustawy o ratownictwie medycznym.

Decyzję o powiatowej stacji podjęła Rada Powiatu Jarosławskiego na sesji 30 stycznia. Utworzenie samodzielnej placówki to dostosowanie do przygotowywanej ustawy o ratownictwie medycznym, która zakłada, że świadczyć usługi ratownictwa mogą placówki samodzielne i społeczne.

– W oczekiwaniu na te zmiany już teraz chcemy zgłosić swoją gotowość do świadczenia usługi, co przewidują nowe ustawowe rozwiązania. Będziemy gotowi do obsługi czterech powiatów: jarosławskiego, przemyskiego, przeworskiego i lubaczowskiego, pod względem ratownictwa medycznego – przekonywał starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. Zwracał również uwagę, że takie rozwiązanie daje duże szanse na uzyskanie zlecenia wojewody na świadczenie usług pogotowia w regionie. Jednym z ważnych argumentów jest centralne położenie Jarosławia względem pozostałych powiatów regionu. Początkowo stacja pogotowia będzie się mieścić w obecnie zajmowanych budynkach należących do COM. Docelowo ma się rozwijać i przenieść do bazy jarosławskiego PKS. Przemawiają za tym względy logistyczne. 

Nowa placówka ma być odpowiedzialna za ratownictwo medyczne. Kierować nią będzie dyrektor i pięcioosobowa rada społeczna złożona z przedstawicieli powiatu i reprezentanta wojewody. Statut przewiduje, że oprócz podstawowych i specjalistycznych zespołów ratowniczych zostanie utworzonych kilkanaście stanowisk, począwszy od odpowiedzialnych za transport, zamówienia publiczne, zaopatrzenie aż po odpowiedzialnych za sprawy socjalne, przeciwpożarowe oraz prawne. Na wyposażeniu PSPR będą cztery karetki z zespołami ratowniczymi: dwie ośmioletnie, jedna rok młodsza i jedna dwuletnia. Szpital przekaże również potrzebne wyposażenie. Przejdą również pracownicy.
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2018-02-11 09:28:08

    Będzie prywatyzacja?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama