Reklama

Jedyna taka noc. Noc Muzeów w Przemyślu [ZDJĘCIA]

23/05/2023 15:42

Sobotni, majowy wieczór. W kawiarniach i ogródkach raczej pustawo, ale już przed dziewiętnastą w Rynku, od Sobieskiego do Mickiewicza, ustawiła się długa kolejka. Druga, może trochę krótsza, ustawiła się przed wejściem do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej na placu Berka Joselewicza. O dziewiętnastej w Przemyślu zaczynała się Noc Muzeów. Podobnie, tylko pewnie na większą skalę, było w: Paryżu, Londynie, Rzymie, Nowym Jorku i tysiącach innych miast (w niektórych Noc Muzeów obchodzono tydzień wcześniej).

Często słyszy się utyskiwania, że w mieście niewiele się dzieje i nie bardzo jest co oglądać, a w sobotni wieczór pięć godzin nie wystarczyło, żeby, choć pobieżnie, „zaliczyć” całą trasę muzealnej nocy.

Swoje propozycje przygotowały: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i jego odziały: Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz Muzeum Dzwonów i Fajek, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, Galeria Sztuki Współczesnej, Muzeum Archidiecezjalne, Dom Ukraiński, a także Muzeum Ratownictwa i Techniki.

Niewątpliwie największą atrakcją była oddana niedawno do użytku Podziemna Trasa Turystyczna, którą w ciągu dwóch pierwszych godzin przeszło ponad dwieście pięćdziesiąt osób, a kolejka wcale się nie zmniejszała.

W ofercie były również wystawy stałe i czasowe, prelekcje, koncerty, spotkania z twórcami i kolekcjonerami, zatem każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.

Reklama

Szkoda, że tylko jedna noc

Pół godziny przed północą zagadnął mnie pewien starszy pan, żeby podzielić się swoimi wrażeniami.

– Zamek sobie odpuściłem, bo już żaden duch ani biała dama mnie nie przestraszą. Na wieżę zegarową też nie poszedłem, bo kondycja nie ta, ale na wystawie o przemyślankach spędziłem ponad pół godziny. Widziałem ją pierwszy raz i bardzo się cieszę, bo przecież historia mojego miasta to nie tylko zabytki, ale przede wszystkim ludzie. Byłem ciekaw motocykli BMW, ale nie było takiego, na którym jeździłem w latach pięćdziesiątych, tylko same nowe. Szkoda, że Noc Muzeów odbywa się tylko raz w roku, bo – jak widać po frekwencji – ludziom potrzebne są taki imprezy – podsumował.

Reklama

Historia Nocy Muzeów

Warto wiedzieć, że pierwsza Noc Muzeów odbyła się w styczniu 1997 roku, w Berlinie. Udało się i pomysł podchwyciły inne miasta. Teraz organizuje ją kilka tysięcy europejskich miast. Ideą Nocy Muzeów jest jednorazowe udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji oraz organizowanie imprez towarzyszących w tę wyjątkową noc za darmo lub za symboliczną opłatą.

W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku, w poznańskim Muzeum Narodowym. Obecnie obchodzi ją kilkadziesiąt polskich miast, zwykle w okolicy 18 maja, ponieważ od 1978 roku w tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama