Reklama

Jedyna taka noc. Przemyskie muzea stanęły otworem [ZDJĘCIA]

21/05/2018 15:30

Zaczęło się w styczniu 1997 roku, w Berlinie. Muzealnicy postanowili otworzyć swoje placówki na jedną noc, za symboliczną opłatą. Chętnych do obcowania z historią i kontaktu ze sztuką było nadspodziewanie wielu. Noc Muzeów okazała się sukcesem i pomysł natychmiast podchwyciły inne europejskie miasta.

W Polsce pierwszą „Noc Muzeów” zorganizowano w 2003 roku, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W tym roku swoje „Noce Muzeów” przygotowało ponad dwieście polskich miast.

Idea jest prosta. Podczas imprezy można za darmo albo za symboliczną opłatą odwiedzić muzea, kina, teatry, galerie i siedziby instytucji pozarządowych. Uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowują ekstra wydarzenia, specjalnie na tę jedną noc w roku. Na przykład w Krakowie pokazano słynny obraz Leonarda da Vinci Dama z gronostajem i dla wielu ludzi była to jedyna okazja, żeby go zobaczyć. Z roku na rok przybywa uczestniczących w „Nocy Muzeów”. 

Reklama


fot.Jacek Szwic
Żeby popatrzeć z góry na miasto, warto było pokonać 198 schodów wieży zegarowej.

Kolejka do muzeum

W ubiegłą sobotę, 19 maja, kilka minut po dziewiętnastej przed wejściem do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej stała długa kolejka. Pod wieżą zegarową kilkadziesiąt osób też czekało na wejście do Muzeum Dzwonów i Fajek.

Przemyśl to wprawdzie nie metropolia na miarę Warszawy, gdzie do „Nocy Muzeów” przystąpiło ponad dwieście placówek, ale i u nas nie zabrakło atrakcji. Trasa wiodła od gmachu głównego MNZP do Muzeum Dzwonów i Fajek, następnie do północy tylko najbardziej wytrwałym udało się odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne, Dom Ukraiński, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Muzeum Dzwonów i Fajek, Galerię Sztuki Współczesnej, żeby zobaczyć wszystkie wystawy, wysłuchać koncertów i wziąć udział w wydarzeniach artystycznych.


fot.Jacek Szwic
Tylko raz w roku ustawia się kolejka do muzeum.


fot.Jacek Szwic
W stylowych wnętrzach Muzeum Historii Miasta Przemyśla koncertował Antoni Pilch.


fot.Jacek Szwic
Fragment wystawy w Muzeum Archidiecezjalnym, poświęconej Janowi Pawłowi II.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2018-05-21 19:34:28

    Prawie jak PISoBOLSZEWICY  w sejmie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyslanka - niezalogowany 2018-05-21 21:09:49

    No tak, są kolejki i jest inwazja do Muzeum w NOC MUZEUM! I to jest słuszne. Ale dlaczego Muzeum było czynne do godz. 16 w Długi Weekend Majowy = to nie rozumiem!!! Widocznie muzealnicy śpieszyli się na majówkę...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    claraalbert - niezalogowany 2018-08-27 13:06:34

    Most of us have a few Assignment writing degrees of choice for late nights or early mornings. in a broad spectrum of individuals.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama