Reklama

Jeśli deklarujesz, a nie segregujesz – uważaj! Będą kontrole!

17/04/2017 14:00

Wójt gminy Laszki zapowiada kontrole w zakresie segregacji śmieci przez mieszkańców. Przyczyną jest stosunkowo niewielka ilość odbieranych odpadów posegregowanych przy jednocześnie stosunkowo dużej liczbie mieszkańców, którzy deklarowali, że śmieci będą sortować.

1631 osób, czyli 80 procent właścicieli nieruchomości (osób fizycznych) z gminy Laszki, podpisując umowę o wywozie odpadów, zadeklarowało, że będzie samodzielnie segregować śmieci. Tymczasem wcale tak się nie dzieje. – Ze strony przedsiębiorstwa wywożącego odpady dostajemy informacje zwrotne, że posegregowane śmieci stanowią mniejszość. Niestety osoby, które deklarowały, że będą śmieci segregować, nie robią tego – konkluduje wójt gminy Laszki Stanisław Gonciarz.[paywall]

Dlaczego tak jest? W gminie Laszki wywóz śmieci posegregowanych jest o 2 zł (od osoby) tańszy aniżeli niesegregowanych.  Zatemjeśli w deklaracji właściciel nieruchomości wpisałby, że śmieci segregować nie będzie, zapłaciłby więcej. – Prawdopodobnie z tego właśnie powodu większość mieszkańców zdecydowało się na segregowanie. Tak nie powinno być, chodzi nie tylko o ekologię, ale też o to, że gmina ponosi z tego tytułu straty. Nie chcemy nikogo karać i nie będziemy nakładać żadnych kar, ale chcemy, by deklaracje i – co za tym idzie – umowy pokrywały się z rzeczywistością. Liczymy, że w ten sposób uda nam się zmotywować ludzi do tego, by faktycznie zaczęli segregować śmieci, bo to ważne dla środowiska – mówi wójt.

Reklama

Z tych powodów w najbliższym czasie z pracownikami odbierającymi odpady będzie jeździł również 1 pracownik urzędu gminy. Jego zadaniem będziesprawdzenie, czy deklaracje danych mieszkańców są zgodne ze stanem faktycznym. – Jeśli się okaże, że w pojemnikach są pomieszane odpadki, a deklarowano segregację, umowa z takim właścicielem będzie zmieniona na taką, która będzie zgodna z prawdą –  informuje Stanisław Gonciarz. – To ważne także z tego względu, że ilość śmieci wywożonych z terenu naszej gminy stale rośnie. W 2014 roku było to 516 ton, a w ubiegłym roku już 690 ton – podsumowuje wójt.


kjz
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2017-04-18 01:28:09

    Srasz , strasz  , wybory samorządowe   jesienią w 2018 , czyli  za półtora roku

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama