Nieprzerwanie od 15 lat na wiosnę w Przemyślu odbywają się Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel. Tegoroczne, z uwagi na mały jubileusz, miały nieco wspomnieniowy charakter.
Spotkanie było bardziej „przemyskie” niż zwykle. Z kilku powodów. Po pierwsze, za sprawą jubileuszu, specjalnie na warsztaty nastąpiła reaktywacja Przemyskiego Chóru Gospel, a do grodu nad Sanem z różnych stron Polski i Europy przyjechali jego pierwsi członkowie. Po drugie[paywall], siostry Gabriela Gąsior i Paulina Rudawska oraz zespół Holy Noiz, którzy prowadzili warsztaty, wywodzą się z Przemyśla. Skład prowadzących uzupełnił Adam Rymarz. Większość wykonywanych utworów nie była „zapożyczona”, ale bezpośrednio związana właśnie z tymi artystami.
Warto zauważyć, że osoby, które opuściły Przemyśl i rozjechały się po różnych stronach świata, w obecnym miejscu zamieszkania angażują się w chóry gospel albo nawet sami je prowadzą. W przypadku niektórych udział w przemyskim chórze wpłynął na ich dalsze życie zawodowe.
– To, że robimy te warsztaty piętnaście lat, pokazuje, że jest to przedsięwzięcie trafione. Osobiście bardzo się cieszę, że się zdecydowaliśmy na organizację takiej imprezy. Na siłę nikt tu nic nie robi i nie byłoby tylu edycji, gdybyśmy nie widzieli, że jest taka potrzeba i że mieszkańcy czekają na koncert gospel – mówi Lucyna Rudawska, organizatorka i pomysłodawczyni warsztatów.
Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu sponsorów oraz gminy miejskiej Przemyśl. Patronat nad nią objęli: metropolita przemyski abp Józef Michalik i prezydent Przemyśla Robert Choma.
Organizatorem było Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel wraz z Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze