Reklama

Jest wreszcie kasa na termomodernizację hali sportowej

Mądre przysłowie mówi, że lepiej późno niż wcale... Prawie cztery lata (!) władze miasta musiały czekać na decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie dofinansowania złożonego przez nich wniosku o dofinansowanie remontu hali sportowej przy ulicy Mickiewicza 30 w Przemyślu. Wreszcie jest decyzja. I to pozytywna! Miasto otrzyma 3,8 mln zł na bardzo spory retusz „staruszki”.

Zapędy na poszukanie możliwości dofinansowania remontu hali POSiR pojawiły się jeszcze za poprzedniej władzy. Już na początku czerwca 2017 r. informowaliśmy o ogłoszeniu przez ekipę prezydenta Roberta Chomy przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej pod nazwą „Przebudowa i termomodernizacja POSiR przy ul. Mickiewicza 30 w Przemyślu”. Na tę inwestycję miasto miało otrzymać spore dofinansowanie z Unii Europejskiej[paywall]. Opracowanie dokumentacji, według treści przetargu, miało być gotowe do 15 listopada owego roku. Prace remontowo-budowlane miały ruszyć w 2018 r. Nie ruszyły... Nie ruszyły, bo miasto nie otrzymało dotacji. We wrześniu 2020 r. do tematu powróciliśmy, po zmianie władzy w mieście. Wówczas napisaliśmy, że gmina miejska Przemyśl ma otrzymać na ten cel kwotę nieco wyższą niż 4 mln zł, a łączny kosz przedsięwzięcia miał wynieść 5 mln 369 tys. 772 zł. Pieniądze miały pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wówczas prezydent miasta Wojciech Bakun powiedział:

Reklama

– Mamy gotową dokumentację techniczną. Dawno jesteśmy po audycie energetycznym dla wszystkich obiektów przy Mickiewicza, czyli: segmentu restauracyjnego, administracyjno-reprezentacyjnego, hotelowego i hali sportowej. Łącznie dla powierzchni prawie 45 tysięcy metrów sześciennych. Rok temu złożyliśmy wniosek, który został pozytywnie oceniony pod względem formalnym. Teraz jest on poddawany ocenie merytorycznej. Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli na nie czekać jeszcze kolejnych kilka miesięcy. Jeśli ocena będzie pozytywna, jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie.

Reklama

Cztery lata czekania

Od momentu złożenia wniosku (kolejnego na tę inwestycję) minęły prawie cztery lata. Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie za bardzo kwapił się z rozstrzygnięciem konkursu. Ale wreszcie się udało! Wreszcie udało się ogłosić, które projekty przeszły finalną część oceny merytorycznej. Wśród nich znalazł się ten przemyski pod nazwą „Termomodernizacja zabytkowego kompleksu sportowego przy ul. Mickiewicza 30”.

– Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 3,8 miliona złotych. Wartość całego projektu wyniesie 5,2 miliona. Wkład własny miasta to około 1,4 miliona złotych. To kolejny krok do polepszenia warunków infrastruktury sportowej w Przemyślu. Obiekt przy Mickiewicza zyska zupełnie nowy wygląd, a przede wszystkim pozwoli oszczędzić spore środki wydawane co roku na media. Co zostanie zrobione? Przede wszystkim dojdzie do: remontu dachu, wymiany stolarki okiennej, termomodernizacji, montażu instalacji fotowoltaicznej, montażu pomp ciepła, wymiany instalacji. W przyszłości po wybudowaniu nowego obiektu, obecna hala sportowa będzie służyć jako centrum sportowo-szkoleniowe. Wszystko dla lepszego rozwoju sportowego dzieci i młodzieży

Reklama

– powiedział prezydent W. Bakun.

 

Kiedy rozpocznie się remont i czy prace zostały już rozplanowane? Wszak będą na pewno prowadzone równolegle z rozgrywkami sportowymi.

– Trwają negocjacje i ustalenia z NFOŚiGW w sprawie realizacji projektu, a także aktualizacje kosztorysów. Kolejnym krokiem będzie procedura przetargowa, w której wyłonimy wykonawcę. Będziemy starali się tak zaplanować pracę remontowe, aby uwzględniały one terminarze rozgrywek wszystkich zespołów korzystających z hali

– zapewnił W. Bakun.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama